Knižní novinky pro děti: leden 2020

0
1223

Nedostaly vaše ratolesti vytouženou knihu pod stromeček? Anebo jim prostě chcete zpříjemnit dlouhé zimní večery něčím užitečnějším, než je sledování televize? Pak sáhněte po některé z prvních knižních novinek tohoto roku, které vycházejí letos v lednu. Princezny, zvířátka anebo nebojácní bojovníci? Na své si tento měsíc přijde opravdu každý.

Kočičí válečníci: Půlnoc – Erin Hunterová

Patří vaše děti mezi milovníky koček? Anebo si prostě nenechají ujít žádný dobrodružný příběh, ve kterém hlavní roli hrají chlupatá roztomilá zvířátka? Pak rozhodně sáhněte po novém dílu Kočičích válečníků od autorky Erin Hunterové, který nese podtitul Půlnoc. I tentokrát vás chlupatí čtyřnozí kamarádi vezmou za dobrodružstvím, na které jen tak nezapomenete.

A o co se bude jednat tentokrát? Ostrodráp z úst Hvězdného klanu vyslechne zlověstné proroctví, které ho varuje, že kočičím klanům hrozí dosud nepoznané nebezpečí. Mladý válečník se proto vydává na výpravu do neznámých končin. Cíl je jasný: zachránit les před zničením. Úkol je to nebezpečný, a tak využije pomoci svých válečných přátel i předků. Co si budeme povídat, Ostrodrápa jistojistě čeká pár těžkých chvil, rozhodně se ale od osudu nenechá hladit proti srsti!

Zloděj čísel – Hayley Barker

V lednu na pultech knihkupectví uvidíte i pokračování série Poslední číslo od autorky Hayley Barker, které nese název Zloděj čísel. Po závěru prvního dílu se Hošiko a Ben ocitli na útěku. Cirkus Silvia Sabatiniho totiž spálili na popel. A pak je tu Benova matka, která se nezastaví před ničím. Je totiž rozhodnutá svého syna najít a pomstít se.

Když se jí ho podaří vystopovat, zažene ho do kouta jako lapené zvíře. Ben je vzápětí nucený se obětovat, aby zachránil Hošika a ostatní. Jestli si Ben myslel, že jako divák viděl všechno, čeká ho velké překvapení. Nejsmrtelnější představení ze všech totiž právě povstalo. A skutečnou hrůzu z toho, co leží pod povrchem, navíc zakusí na vlastní kůži, když se stane vystupující hvězdou nového cirkusu.

Ztracená princezna – Connie Glynnová

První letošní měsíc bude na novinky opravdu bohatý. A štědrý bude i co se týče žánrů. Vychází totiž také třetí díl série dívčích románů Zápisky z Rosewoodu, kterou má na svědomí Connie Glynnová, tentokrát s názvem Ztracená princezna. Ta se, jak už název napovídá, skutečně ocitá na útěku. Není ale sama. Společnost jí dělá její dvojnice Littie a osobní strážce Jamie.

Všichni tři se společnými silami snaží uniknout Leviatánům, kteří jdou po princezně. Ve snaze dostat se od nich co nejdál se trojice hrdinů ocitá na sesterské pobočce Rosewoodské školy, která se nachází až v dalekém Japonsku. Jak se ale brzy ukáže, ani na tak vzdáleném místě nejsou v bezpečí. Jejich poslední nadějí je tajná skupina studentů, kteří si říkají Banshee a stejně jako oni bojují proti Leviatánům. Nic ale není takové, jak se na první pohled může zdát. Na povrch brzy vyplují tajemství, která všechno změní.

Jsme všichni sněhové vločky? – Holly Bourne

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli jste to vy, kdo potřebuje pomoc, anebo je něco špatně s celým světem kolem vás? Podobným směrem se ubírají i myšlenky Olivie, která došla k závěru, že je toho na ni už zkrátka moc. Aby zabránila psychickému zhroucení, ke kterému se schyluje, rozhodne se vyhledat pomoc a přijme pozvání na poněkud zvláštní letní tábor.

Olivie odjíždí s jasným cílem: dát se psychicky konečně do pořádku. Jenže jakmile si na táboře Reset zvykne, začne jí vrtat hlavou jedna vtíravá myšlenka. Co když to není ona a její kamarádi, kdo potřebuje „opravit“? Co když je rozbitý celý svět kolem ní? A tak vymyslí plán. Jsme všichni sněhové vločky od britské autorky Holly Bourne je průlomová a upřímná kniha o duševním zdraví, přátelství a také o způsobu, jak z tohoto světa udělat laskavější místo.

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel – Vanessa Jones

Že je život lidí pohybujících se v showbyznysu jako z pohádky? Kdepak. Alespoň ne ten, který žije talentovaná Nettie, jejíž máma byla známá tanečnice a nedávno zemřela. Nettie se s tím už nějakou dobu marně snaží vyrovnat, ale když do toho ještě ztratí hlas, má pocit, že se svět otočil proti ní. Ze všeho nejvíc totiž touží studovat muzikál na Dukeově akademii, nejprestižnější škole múzických umění v zemi.

Je proto rozhodnutá svůj problém s hlasem co nejrychleji vyřešit, což není jen tak, zvláště když ji ostatní neustále pozorují. Jednou, když se Nettie zdrží ve škole, jí ale opět svitne naděje. Po dlouhé době se jí opět podaří zpívat, zatímco jí někdo neznámý doprovází na klavír. Možná, že pro ni ještě není nic ztraceno a ona první ročník na akademii zvládne.

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel od bývalé muzikálové herečky z West Endu Vanessy Jonesové vypráví dojemný příběh o snění, hledání a také o pevné naději, v němž důležitou roli hraje také láska a přátelství.

Deník malého Minecrafťáka: komiks – Cube Kid

Je vaše ratolest zarytým fanouškem Minecraftu, který se mezi dětmi v posledních letech stal čirým fenoménem? Pak neváhejte a pořiďte mu Deník malého Minecrafťáka. Kromě toho, že se na chvíli stane členem úžasného světa a zažije spoustu legrace, jistě ocení i kreativní a hravé zpracování. Příběh je totiž líčen formou komiksu. Můžete si tedy být jisti, že zaujme i ty jedince, kteří do čtení příliš zapálení nejsou.

A o čem Deník malého Minecrafťáka vypráví tentokrát? Hlavním hrdinou příběhu je Minus, který pochází z vesnice. Od ostatních vesničanů se ale pořádně liší. Obchodování se zbožím ho vůbec nebaví a o pěstování mrkve nechce ani slyšet. Jeho snem je stát se skvělým bojovníkem a je ochotný si za tímto cílem tvrdohlavě jít. Společnici mu při jeho cestě dělá Zombie. A i ta má sen. Touží po tom, že se stane člověkem.

Od jara do zimy – Petr Šulc

Hravá knížka Od jara do zimy je určená pro všechny zvídavé předškoláky, kteří se chtějí dozvědět něco o světe kolem sebe. Proč se na jaře rodí mláďata, proč v létě kvetou rostliny, na podzim hnědne listí a v zimě padá tolik sněhu, že zpoza závějí čouhají jen komíny a střechy domů? Děti mohou být zmatené věcmi, které dospělým lidem připadají naprosto samozřejmé. A s touto myšlenkou pracuje i autor Petr Šulc.

Děti knihou provází Vítek s Eliškou, kteří se postupně dozvídají zajímavé informace. Zjišťují například, jak se zvířátka připravují na zimu nebo proč jsou listy na stromech zelené. V zimě se s panem myslivcem podívají do lesa, kam donesou seno pro srnky do krmelců, a na jaře budou babičce pomáhat na zahradě.

Kromě velké spousty zajímavých informací se v publikaci nachází mnoho zábavných úkolů, které dětem získané znalosti o přírodě rozšiřují kreativní formou. Malí čtenáři si tak mimo jiné procvičí jemnou motoriku i pozornost.

Ohnivý květ – Seafire 1 – Natalie C. Parkerová

Má vaše dítě bujnou fantazii, rádo si představuje věci anebo myšlenkami dokonce utíká do svého vlastního vymyšleného světa? Pak je jistě také fanouškem fantastické literatury. Lednovou novinkou tohoto žánru je například Ohnivý květ od Natalie C. Parkerové, který je určený výhradně pro mládež. Kniha vypráví příběh odvážné kapitánky Kaledonie Styx, která se se svou dívčí posádkou plaví na lodi Mors Navis.

Poté co byla její rodina vyvražděna válečníkem Aricem Athairem a jeho krvežíznivou armádou, ocitla se Kaledonie sama uprostřed zrádných mořských vln. Stala se kapitánkou posádky, kterou si sestavila z dívek a žen, které stihl podobný osud jako ji. Společně se plaví za vidinou pomsty. Jejich cíl ale nebude lehké splnit. Musejí totiž dostihnout obávanou loď zvanou Ohnivý květ. Podaří se jim to?

Knihožrouti – Klára Smolíková

Mysleli jste si, že knihovna je jen nudné místo plné zaprášených knih? Tak to jste na omylu. V knihovně, ve které pracuje paní Růženka se totiž děje něco podivného. Za záhadných okolností se jí ztrácejí knihy. Do pátrání se proto pouští Aleš ze Zorkou, zvědaví prvňáci, kteří jsou odhodlaní přijít této záhadě na kloub. Pouští se tedy do složitého vyšetřování.

Stopují knihy v regálech, poslouchají rozhovory čtenářů a pozorují, co podezřelého se v knihovně děje. Aby případné zloděje odhalili, nechají se dokonce v knihovně zamknout. Knihožrouti: Kdo se zakousl do knihy od Kláry Smolíkové přinášejí hravé vyprávění o čtení a tajemství ukrytém v temných koutech knihovny. Společně s Alešem a jeho kamarádkou Zorkou čtenáři objevují, co se s námi děje v momentě, kdy zkrotíme písmenka a začteme se do příběhu. Opravdu lze knihu zhltnout celou a nezakuckat se? A proč knihy netlačí, když v nich ležíme? Odpovědi najdete uvnitř.

101 hustých kouzelnických triků – Barb Whiterová

Miluje vaše dítě záhady, neustále vám předvádí nové triky a mezi jeho největší vzory patří David Copperfield? Pomozte mu splnit si sen stát se kouzelníkem a pořiďte mu kouzelnickou bibli s názvem 101 hustých kouzelnických triků, kterou napsala Barb Whiterová pro všechny malé čtenáře, kteří se nebojí zkoušet nové věci a pouštět se do magických záhad.

Ať už se malý čtenář chce před kamarády předvést chytrými karetními triky, zamotat jim hlavu eskamotážemi s mincí anebo nechat zmizet a zase objevit různé předměty, díky této knize budou vědět, jak na to. A pokud více než kouzelným trikům holduje vědě, můžete sáhnout po knize 101 fakt hustých vědeckých pokusů, které malému čtenáři pomohou pochopit, jak funguje věda a proč se věci dějí právě tak, jak se dějí.


Nenašli jste v našem seznamu knihu, kterou jste si vyhlédli? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno