Knižní novinky pro děti: květen 2020

0
5245

Děti se do škol ještě nějakou dobu nepodívají a postupně se doma začínají nudit. Pokud s nimi trávíte čas, jistě jste si všimli, že vymýšlet stále nové zábavné aktivity může být poměrně náročné. Co se takhle místo sledování televize pustit do společného čtení? Přinášíme vám seznam květnových knižních novinek, které potěší menší děti, ale i starší čtenáře!

Velká kniha pohádek o zvířatech – Angela McAllisterová

Nebyl by to správný seznam knih pro děti, kdybychom nezačali pohádkovými příběhy, kde není nouze o zábavu, dobrodružství, ale i poučení. Ty přináší anglická spisovatelka Angela McAllisterová v publikaci pojmenované Velká kniha pohádek o zvířatech, kterou svými ilustracemi doplnila výtvarnice, jež si říká Aitch. Díky těmto dvěma ženám tak ožívají různí větší i menší tvorové, kteří obývají moře, souš nebo dokonce lidskou představivost.

Jaké pohádky tedy v knize Angely McAllisterové najdete? Kniha přináší celkem padesát nadčasových příběhů ze všech koutů světa. Kromě oblíbených klasických pohádek, kam patří třeba vyprávění O třech prasátkách či O medvědím princi, se dočkáte také méně známých příběhů z těch nejvzdálenějších zemí a ostrovů. Rozhodně si proto nenechte ujít třeba australské bajky, v nichž zjistíte, Jak přišla klokanice ke své kapse nebo Proč medúza nemá kosti.

Medovníček, Medulka a Medulínek – Jan Lebeda

Pro nejmenší děti, které mají rády roztomilé příběhy plné krásných ilustrací, je určena také další z řady knih Jana Lebedy, kde v hlavní roli vystupuje skřítek Medovníček. V nejnovějším pokračování, které nese název Medovníček, Medulka a Medulínek, čeká na malé čtenáře opět spousta zábavy, ale i nečekaná dobrodružství a velké množství krásných obrázků, které má na svědomí Veronika Halcarová.

Nová kniha Jana Lebedy začíná ve chvíli, kdy se v lese strhne obrovská bouřka. Když se déšť přežene a opět vysvitne sluníčko, Medovníček s Medulkou najdou malého skřítka, kterého zavedou do své chaloupky. Chtějí se o něj hezky společně starat, ale Medulínek je pořádný rošťák, chvíli neposedí a při objevování světa zažije spoustu zajímavých příhod. Zároveň se setká i se všemi kamarády z pohádkového lesa, které děti mohou znát z předchozích knih o Medovníčkovi.

Poraněný sokol – Michal Belšán

Oblíbily si vaše děti sérii s názvem Nové příběhy se šťastným koncem, kterou mají na svědomí Michal Belšán a Zuzana Pospíšilová? V tom případě se v květnu mají na co těšit! Na pultech knihkupectví se totiž objeví nové vyprávění z naší přírody pojmenované Poraněný sokol. To sleduje dravce, který narazil do skleněné bariéry, a musí se znovu naučit létat.

Konec školního roku se rychle blíží a malý František nemyslí na nic jiného než na prázdniny. Když ale uslyší podivnou ránu a najde u skleněné protihlukové bariéry ležet poraněného sokola, je jasné, že jedno velké dobrodružství zažije co nevidět. Jeho plán je jednoduchý – uzdravit sokola a pak se s ním skamarádit. Jenomže stav zraněného dravce se začíná rychle zhoršovat. Pomohou chlapci odborníci ze záchranné stanice? A existuje ještě naděje, že se sokol nakonec uzdraví a bude znovu létat?

Mína a kočky 5: Hvězdík z Jahodové farmy – Ella Moonheartová

Svého pokračování se v průběhu letošního května dočká také oblíbená série Mína a kočky, kterou vytvořila Ella Moonheartová. Pátý díl s podtitulem Hvězdík z Jahodové farmy tentokrát zavede hlavní hrdinku na farmu, kde se setká s celou řadou roztomilých zvířátek. Mína navíc vůbec není jen tak obyčejná holčička, která nade všechno zbožňuje kočky. Sama se totiž umí v jednu proměnit!

Když Mína vyrazí na návštěvu Jahodové farmy, moc se těší, až uvidí všechna tamní zvířátka. Nejvíc ale vyhlíží kocourka Hvězdíka a štěněcí slečnu Daisy. Jenže tyhle dvě chlupaté kuličky mají pořádný problém. Zvládne Mína kocourkovi pomoct, i když se tentokrát nemůže poradit s Kočičím sněmem? A bude vůbec moci jako Strážkyně Kočičího sněmu pomáhat také pejskům, kteří to potřebují? Pokud se vám dobrodružství malé Míny zalíbí, nenechte si ujít ani předchozí díly, kam patří třeba knihy Malá Misty se bojí nebo Stínkovi je smutno.

Májina zahrada – Anna Walkerová

Když malá Mája s rodiči opustí domeček na vesnici a přestěhují se do města, holčičce v novém prostředí neustále chybí příroda, ptáčci, a hlavně velká zahrada. Mezi vysokými domy totiž není ani kousek místa, kde by se daly pěstovat jabloně, a nepomůže ani výlet do parku, který je celý vysypaný kamínky a neroste zde ani jediná kytička. Nakonec dívku zbloudilý ptáček zavede ke krásnému květinářství, ale tam mají zavřeno.

Copak v novém městě opravdu vůbec nic neroste? Ale roste! Skrze chodník jednoho dne prorazí malý výhonek, který si Mája vezme domů a uloží do své sklenice na poklady. Ta je dost velká na to, aby v ní květinka mohla růst. A takových minizahrádek se přece do obrovského města vejde nepočítaně! Ke společné radosti všech tak dívka v knize pojmenované Májina zahrada přijde na to, že i z města se dá udělat zelenější místo k životu. Jen je třeba někde začít a ve své snaze nepolevovat.

Valentýnka a veterinární ordinace – Ivana Peroutková

Ačkoliv je Valentýnka teprve malá holčička, má spoustu nevšedních nápadů! Pokud si vaše děti oblíbily dobrodružství Valentýnky v dalekých krajích nebo je nadchl příběh o tom, jak Valentýnka slavila narozeniny, jistě je potěší skutečnost, že se na pultech knihkupectví v květnu objeví také třetí díl této oblíbené série. Ten se nazývá Valentýnka a veterinární ordinace, jeho autorkou je Ivana Peroutková a ilustrace k němu opět připravila Ivona Knechtlová.

K nové hře tentokrát malou Valentýnku inspiruje její milovaný pejsek Hugo, který si zraní ucho. Dívka společně s ním navštíví veterinární kliniku a jelikož ji toto prostředí nadchne, navrhne přátelům, že si společně jednu takovou ordinaci pro zvířátka také zařídí. A jelikož se Jonášovi, Péťovi i Zuzce její nápad líbí, pustí se společně do léčení chlupatých kamarádů. Poradí si ale malí veterináři se všemi zapeklitými případy?

Deník malého Minecrafťáka: Kotě z Podsvětí 2 – Cube Kid

Propadly vaše děti kouzlu oblíbené počítačové hry Minecraft a neustále něco vytvářejí z drobných kostiček? Pak jste jim už jistě pořídili také některou z publikací, které se tomuto fenoménu věnují, jako je například populární série s názvem Deník malého Minecrafťáka. Ta se v květnu rozšíří také o další zajímavou knížku, jež nese název Deník malého Minecrafťáka: Kotě z podsvětí 2.

Hlavním hrdinou je Billy, kterému se podařilo zjistit, že je součástí starého Proroctví a sehraje důležitou roli také v blížící se válce proti Tomu Bez Očí. Teď má jediný cíl – najít Minuse, aby mu mohl pomoci v jeho pátrání. Malé kotě se mezitím snaží najít místo mezi členy Ztracené legie a dozvědět se víc o svých schopnostech. Život v Městečku-Vesnici tak rozhodně není tichý a na Billyho opět čekají mnohá dobrodružství.

101 fakt hustých vědeckých pokusů – Helen Chapmanová

Máte doma malého vědce nebo vědkyni a neustále musíte odpovídat na všetečné otázky o tom, jak funguje svět a proč se věci dějí právě tak, jak se dějí? Možná by vám mohla pomoci kniha s názvem 101 fakt hustých vědeckých pokusů, kterou má na svědomí Helen Chapmanová. Ta totiž přináší dětem spoustu zajímavých faktů, ale také inspiraci k neobyčejným pokusům, na jejichž přípravu úplně postačí věci, které najdete v každé domácnosti.

Co se tedy děti díky této skvělé publikaci naučí? Mohou si třeba vypěstovat stalaktit, vyrobit krásný duhový papír nebo rozpustit skálu. Zároveň odhalí tajemství rybích prstenů, zjistí, jak jednoduše prozkoumat otisky prstů, a dokonce se dozvědí i to, jak jednoduše nechat vybuchnout „domácí“ sopku. Hodit se jim ale určitě bude i recept na přípravu neviditelného inkoustu, pomocí kterého si s přáteli budou moci posílat zašifrované vzkazy.

Poslední člověk – Lee Bacon

Starší děti, které si potrpí na vědeckofantastické příběhy, by mohla zaujmout novinka s názvem Poslední člověk. Ta vypráví o tom, jak Zemi ovládají inteligentní, mírumilovní, praktičtí a zodpovědní roboti, díky nimž se modrá planeta posunula ve vývoji zase o kousek dál. Aby se tak ale mohlo stát, tito roboti museli odstranit všechny lidi, protože se starali hlavně o válčení a znečišťování životního prostředí. A bez nich je teď na světě mnohem lépe.

Tohle přesvědčení mají ve svých obvodech zakódováno i roboti XR_935, Ceeron_909 a SkD_988. Když ovšem narazí na lidské mládě jménem Emma, které je poslední svého druhu, všechno se pro ně změní. Spolu s odvážnou lidskou dívkou se vydají na cestu za tajemným cílem a podniknout po jejím boku nejnepředvídatelnější dobrodružství svého robotického života.

Deset let se ségrou – Lucie a Nicole Ehrenbergerovy

Patří vaše dcery mezi nadšené fanynky blogerek a youtuberek, které si díky svým internetovým aktivitám dokázaly získat přízeň nespočtu lidí? V tom případě už jistě slyšely o Lucii a Nicole Ehrenbergerových, jež před lety společně založily velice úspěšný blog s názvem A Cup of Style. Jak to všechno probíhalo, jak je vlastně napadlo začít s blogováním, co se jim podařilo a s čím si naopak nevěděly rady, prozradí v knize Deset let se ségrou.

Lucie a Nicole odjakživa dělaly všechno spolu, a proto se také rozhodly pro společné blogování. O tom, jak se jim podařilo uspět, vypráví s upřímností, lehkostí a humorem. Jejich příběhy čtenáře nejen rozesmějí, ale dodají jim i odvahu k tomu, aby následovali vlastní sny. Blogerky totiž důrazně připomínají, že není nad to přijmout pořádnou výzvu a pustit se do něčeho po hlavě.


Které další květnové novinky pro děti se nemůžete dočkat? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní novinky pro děti: květen 2020
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno