Knižní novinky pro děti: březen 2020

0
4372

Mrazivé počasí pomalu střídá jaro, které s sebou přináší první sluneční paprsky, barevné kvítí, ale i dobrou náladu. Než se však teploty ustálí daleko nad nulou a dny se opět prodlouží, ještě nějakou chvíli potrvá. Dobrou zprávou je, že si dlouhé chvíle čekání můžete zkrátit čtením zábavné knihy. Třeba některé z těch, které vycházejí v březnu. Inspirujte se naším výběrem novinek pro děti!

Kanálníčci – Michaela Fišarová

Obáváte se příšer schovávajících se pod vaší postelí, ve sklepě anebo v šatníku? Pak je váš strach naprosto zbytečný. Každý přece ví, že nejobávanější monstra žijí v kanálech. No dobře, možná zas tolik hrůzy nenahání. Koneckonců, Sliz Blemcavý je tak staré strašidlo, že se sotva pohne, Smraďoch se živí pachem různých smrdutých věcí a Můra Vysávalka vysává energii z dětí, které v noci nespí a hrají počítačové hry.

Všechny tři nestvůry patří mezi takzvané kanálníčky, tedy strašidla z kanálů, kteří spolu s dalšími tvory a bytůstkami žijí v podzemí, kde jsou ukrytí před zraky lidí. Co se asi stane, když se jednoho dne Smraďoch ztratí a zůstane uvězněný v dětském batohu? Podaří se zachránit Sliza Blemcavého, kterého strhne proud podzemní řeky, a přiletí Můra Vysávalka včas?

Hurá! Jsou tu Velikonoce – Kolektiv autorů

Příroda se po zimě opět probouzí k životu, rodí se mláďata, na loukách začínají růst květiny a skrz koruny stromů si razí cestu první sluneční paprsky. Blíží se navíc Velikonoce. Svátek, který je úzce svázán se zdobením vajíček, pletením pomlázek a pečení beránků. Na jejich náboženský význam ale trochu zapomínáme, a tak je dobré si pravý význam Velikonoc pořádně přiblížit.

Kniha Hurá! Jsou tu Velikonoce, na jejímž vzniku se podílel celý kolektiv autorů, dětským čtenářům představí různé velikonoční zvyklosti a tradice, a nabídne jim úplně jiný pohled na svátek, který v jiných zemích může mít zcela rozdílnou podobu. Čtenáři se mohou těšit také na ukázky krásné velikonoční výzdoby, sladké recepty na voňavé beránky a jarní pohádky známých českých spisovatelů.

Maxík toulavý a veverčák prcek – Steve Voake

Už jste slyšeli o psíku Maxíkovi, který je možná malého vzrůstu, ale srdce má větší než kdejaká doga? Tento odvážný tvor společně se svou smečkou rozverných psů v prvním díle série s názvem Maxík Toulavý a pouliční smečka pátral v ulicích po ztracené kamarádce a čelil nebezpečným nástrahám. Teď se čtyřnohý přítel vrací s novým napínavým dobrodružstvím.

Zrovna když si Maxík a jeho parta začínají myslet, že jejich život je už dlouho poklidný a nic zajímavého se v něm neděje, seznámí se s Prckem – maličkým veverčákem, který touží po pořádném dobrodružství. Vyrazí s ním tedy do světa. A k jejich štěstí ve městě zrovna řeší zapeklitou situaci. Ze zoologické zahrady se totiž ztrácejí zvířata. Psí parta se tak brzy seznámí s nevrlými lvy, chytrými opicemi a podezřelým strážným Samuelem Sádlem. Zachrání Maxík s kamarády ZOO a splní Prckovi jeho velké přání? To se dozvíte v pokračování s názvem Maxík toulavý a veverčák Prcek.

Toto, kočka ninja a velký hadí útěk – Dermot O’Leary

Kdo je Toto? Toto je kočka, která pochází z Apulie, odkud ji i s bratrem Silverem přivezli hodní lidé z Londýna. Nejedná se však o obyčejného domácího mazlíčka. Ačkoli je tato kočka téměř slepá, patří k nejlépe vycvičeným ninjům na světě. Když jednoho dne společně se Silverem u popelnic potkají kočku jménem Kočičák, netuší, jaké dobrodružství je čeká a co všechno se dá za jednu noc v Londýně zažít.

Toto se při záchraně londýnské fauny postupně utká s dvojicí nejhrozivějších tygrů z celé ZOO i s kobrou královskou jménem Brian. Sveze se tamním metrem, osvobodí chráněné druhy pavouků a zaslouží se o nastolení nové éry přátelských vztahů mezi kočkami a krysami. To vše po boku svého neposedného a věčně hladového bratra Silvera. Toto, kočka ninja a velký hadí útěk je kniha, která mladé čtenáře provede nejen londýnskými památkami, ale také zvířecí říší, mezi jejímiž členy podle všeho panují podobné vztahy jako mezi námi lidmi.

Apollónův pád – Hrobka nemrtvých

Jak nejlépe potrestat boha? Tak, že z něj uděláte smrtelníka, konkrétně šestnáctiletého kluka bez nadpřirozených schopností. Jenže bez nich je život o poznání nebezpečnější, zvlášť pokud máte za zády celou řadu nepřátel. Jak z téhle bryndy vyváznout živý? Jediná šance je získat boha Dia zpátky na svou stranu a vysloužit si jeho ztracenou přízeň.

Oblíbili jste si příběhy boha Apollóna? Pak jistě netrpělivě čekáte na jejich v pořadí už čtvrté pokračování, které nese podtitul Hrobka nemrtvých. Řecký bůh se na cestě za znovuzískáním někdejších schopností tentokrát vydává do Tábora Jupiter v Sanfranciském zálivu. Stejným směrem ale mají namířeno i všehoschopní římští imperátoři, kteří se na polobohy chystají zaútočit novými ničivými zbraněmi. Na pomoc si navíc vedou mocného spojence. Někoho, kdo není živý ani mrtvý.

Síla bouře: Sedmiříší v troskách – Cinda Williams Chima

Nechte se už potřetí unášet propletenými příběhy pozoruhodných mladých bojovníků, kteří se dokázali postavit tyrance obdařené čarovnou mocí a riskují, že kvůli válce přijdou o všechno. Ačkoli námořník Evan Strangward dokáže ovlivňovat počasí i vlny moře, jeho schopnosti ho před nelítostnou císařovnou Celestine nemohou chránit věčně. A co hůř, její armáda se zdá být naprosto neúnavná, Evan tedy dobře ví, že pokud se nepodaří královnu z rodu Šedých vlčic přesvědčit, aby se císařovně postavila, celé Sedmiříší padne.

Námořník si také dobře uvědomuje, že by mohl přijít o mnohem víc, než o další útočiště, ztratil by totiž princeznu Alyssu. Ta je mezitím proti své vůli odvážena na palubě císařovniny lodi. Stává se tak poslední nadějí, jak zlou čarodějku porazit přímo zevnitř. Ve třetím díle, který nese podtitul Sedmiříší v troskách, půjde o více než kdy dřív. Dokáže se říše sjednotit a postavit své tyrance?

Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů – Mike Unwin

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik přívlastků je se zvířaty spojeno? Věrný jako pes, mazaný jako liška, vychytralý jako kočka anebo nemotorný jako slon v porcelánu. Lidé si o zvířatech říkají nejrůznější věci, ty ale nejsou podstatou této knihy. V Neuvěřitelných příbězích zvířecích hrdinů, které sepsal Mike Unwin, se čtenáři seznámí se skutečnými příběhy jednotlivých tvorů.

Dozví se například to, že zvířecí hrdinové všech velikostí a tvarů si prošli náročnými zkouškami a prokázali neuvěřitelnou odvahu, obětavost a vynalézavost při záchraně lidských životů. Ten, kdo se do čtení této zajímavé knihy pustí, navíc zjistí, že osudy lidí a zvířat se mísí napříč historií celého světa. Tyto skutečnosti vás zaručeně dojmou, poučí i pobaví zároveň.

Poněkud zvláštní kůň – Frida Nilsson

Hedvika si ze všeho nejvíc přeje vlastního koně. A nejen proto, že má ráda zvířata, ale také kvůli tomu, že toho, kdo ve druhé třídě nemá koně, spolužáci neberou vůbec vážně. Vždyť kopytníka má i její spolužačka Ellen, která před nedávnem dostala od rodičů poníka. Tatínek tuhle skutečnost ale ne a ne pochopit, a tak to Hedvika vezme do vlastních rukou. Všem ve škole řekne o svém novém sousedovi, který vlastní tři bělouše. Má to ale jeden háček. Celé je to lež.

Z Hedviky se rázem stane nejoblíbenější holčička ze třídy, což má celou řadu výhod. Například jí všichni dávají sladkosti a všemožně si ji předcházejí. Jedna malá lež se ale brzy změní v celé klubko výmyslů, do kterého se Hedvika začne pomalu, ale jistě zamotávat. Svého pravého kopytníka, o kterém si myslela, že ho nemá ráda, navíc odehnala, a až teď si uvědomuje, že jí vlastně chybí.

Veselá knížka s názvem Poněkud zvláštní kůň je již druhým dílem úspěšné série Hedvika, kterou napsala švédská autorka Frida Nilsson, která vypráví o životně důležitých tématech, jakým je třeba tlak vrstevníků. Radí navíc, jak se vyrovnat s odlišností, a potvrzuje již několikrát omílané pořekadlo, že lhát se nevyplácí. 

Bouřná vrána – Kalyn Josephsonová

Co je pro království Rhodaire opravdu typické? Bezesporu kouzelné vrány vládnoucí magií živlů, které jsou součástí všech aspektů života. Tedy alespoň do doby, než do země vtrhne Illuciánská armáda. Děsivé události, které následují, způsobí to, že princezna Anthia upadne do hluboké deprese. Je totiž nucena do svazku s korunním princem Illucie. Nehodlá se ale jen tak vzdát, a tak s pomocí své sestry Calizy začne jednat.

Ačkoli se situace zprvu zdá naprosto beznadějná, oběma sestrám svitne naděje v momentě, kdy společně naleznou skryté vraní vejce a vymyslí nebezpečný plán. Ten zní poměrně jednoduše: počkat, až se vejce tajně vylíhne, a získat zpátky to, co jim jejich nepřátelé vzali. Jak už to tak v životě však bývá, nic není tak jednoduché, jak se zprvu může zdát. A to samé platí i v příběhu, který autorka Kalyn Josephsonová pojmenovala Bouřná vrána.

Další zajímavé tipy

Dětských knih, které vycházejí v měsíci březnu, je celá řada a jen sotva je sem můžeme vypsat všechny. Alespoň ve zkratce tedy nabídneme několik dalších tipů. Mezi tituly, které byste jako správní vlastenci neměli minout, rozhodně patří Jan Amos Komenský, který „učitele národů“ ukazuje dětským čtenářům ze zcela jiného úhlu pohledu. Věděli jste, že zamlada klidně ušel i 500 kilometrů z Německa na Moravu? Nebo že měl doma prorokyni a celý život zkoušel vynalézt perpetuum mobile?

Ti, kteří mají rádi zábavné čtení plné dobrodružství a současně je zajímá období pravěku, by rozhodně neměli minout publikaci Rošťáci z pravěku. V knize se mimo jiné dozvíte, co by se stalo, kdybyste v jeskyni našli dvě spící pravěké děti a vzali je s sebou domů. Jedinci, kteří více tíhnou ke kouzlům, zas ocení pokračování dobrodružství Čarodějky Winnie a kocoura Wilbura. Milovníci zvířat se poté mohou těšit na knihu s názvem Lvíče v nesnázích, která popisuje dobrodružnou cestu malého roztomilého lvíčka, který se chce vrátit zpátky ke své rodině.


Nenašli jste v seznamu knihu, na kterou netrpělivě čekáte? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno