Knižní novinky: listopad 2019

0
6091

Sychravé počasí za okny láká k tomu uvařit si horký čaj nebo kávu, zachumlat se pod deku a ztratit se v příběhu nějakého dobrého románu. Co se týče knižních novinek, které mohou čtenářům zpříjemnit dlouhé chladné večery, také v listopadu bude z čeho vybírat. Na pultech knihkupectví se objeví třeba několik zajímavých detektivek, další díl bestsellerové série Cizinka, nová sci-fi pecka od Liou Cch´-sina nebo dobrodružný příběh britské cestovatelky, která objela svět v 80 vlacích.

Cilčina cesta – Heather Morrisová

O holocaustu toho bylo napsáno již mnoho. V loňském roce však čtenářské publikum naprosto uchvátil román Heather Morrisové s názvem Tatér z Osvětimi, jenž odkrývá příběh slovenského Žida, který byl jedním z lidí zodpovědných za čísla vytetovaná na předloktí vězňů v Osvětimi. Pokud i vy patříte mezi jeho fanoušky, můžete se v listopadu těšit na pokračování s názvem Cilčina cesta.

A o čem tato kniha vlastně vypráví? Hlavní hrdinkou příběhu je šestnáctiletá Cilka, kterou v roce 1942 odvezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Mezi ostatní vězně však dívka nezapadá, protože její krása přitahuje nechtěnou pozornost stráží. Nakonec se jí nicméně podaří udělat dojem na místní lékařku, začne se starat o nemocné v táboře a naučí se spoustu nových dovedností. A když se jí na ošetřovně do cesty připlete muž jménem Ivan, zjišťuje, že v jejím srdci je stále dostatek místa pro lásku.

Paměť kostí – Diana Gabaldon

V listopadu se dostane také na fanoušky oblíbené série Cizinka, která boduje nejen v knižní podobě, ale také jako veleúspěšný seriál. Na pultech knihkupectví se totiž objeví sedmý díl tohoto úspěšného cyklu pojmenovaný Paměť kostí. V něm se spisovatelka Diana Gabaldon opět vrací do minulosti a popisuje další osudy Jamieho a Claire, kteří se ocitnou na prahu amerického povstání.

Oba hlavní hrdinové mají ve svém životě jednu jistotu – Američané zvítězí. Nejsou si však jistí, co je to bude stát a jestli je boj na straně vítězů zárukou přežití. Jamie navíc raději zemře, než aby se postavil svému nemanželskému synovi, který slouží jako poručík britské armády. V relativním klidu dvacátého století se mezitím jejich dcera Brianna s manželem Rogerem MacKenziem usadí ve starém skotském domě, kde se v minulosti odehrávalo drama Brianniných rodičů. Jak se však brzy ukáže, i budoucnost této rodiny je úzce spjatá s válkou v amerických koloniích.

Cesta kolem světa v 80 vlacích – Monisha Rajeshová

Hledáte trochu odlehčení a životní inspirace? V tom případě je příběh s názvem Cesta kolem světa v 80 vlacích, jehož autorkou je britská novinářka Monisha Rajeshová, přesně to pravé pro vás. Po přečtení tohoto dobrodružného putování za rozmanitými krajinami, lidmi a spoustou krásných míst totiž dostane každý chuť sbalit si svých pět švestek a nasednout na první kolemjedoucí expres.

Když Monisha Rajeshová oznámila okolí, že se chystá procestovat svět v 80 vlacích, všichni si jen klepali na čelo. Ona si však skutečně sbalila batoh a společně se svým snoubencem vyrazila na pouť, která čítala více než 70 000 projetých kilometrů. V jejím vyprávění, kde se tuto neuvěřitelnou cestu snaží přiblížit čtenářům z celého světa, najdete bizarní i komické zážitky, poetické popisy za okny ubíhající krajiny, historické vsuvky, ale také spoustu vtipných komentářů.

Královská revoluce: Kate a Meghan – Anastázie Harris

Sledujete s napětím dění na britské politické scéně a zároveň se pouštíte do úvah nad tím, zda má britská monarchie s přílivem prosté krve v dnešním světě naději na přežití? Stejnou otázku si klade také nový titul s názvem Královská revoluce: Kate a Meghan, kterou má na svědomí spisovatelka Anastázie Harris.

Zdá se, že britská monarchie by snad ani nemohla vypadat silnější. Moudrá královna vede mladou generaci aristokratů, oba následníci trůnu jsou šťastně ženatí a rodina se postupně rozrůstá. Místo pohádky, která by se dala očekávat, se však rok 2019 stal časem hádek prince Williama a jeho mladšího bratra Harryho. Mezitím vyšlo také najevo, že zatímco se na sebe jejich manželky usmívají a soupeří o pozitivní odezvu poddaných na Instagramu, ve skutečnosti se Kate a Meghan nemohou vystát. Dokáže tato situace královskou rodinu položit, nebo se jedná pouze o přechodné problémy, které se časem samy vyřeší?

Oběť 2117 – Jussi Adler-Olsen

Máte rádi detektivní příběhy plné napětí? V tom případě již zajisté tušíte, že v listopadu se na pultech knihkupectví objeví nový román z pera Jussi Adler-Olsena s názvem Oběť 2117. V osmém dílu detektivní řady, která sleduje oddělení Q, se spisovatel zaměřil na pohnutou minulost Asada. Toho čtenáři dosud znají především jako člověka se svérázným smyslem pro humor, který si se vším dokáže snadno poradit. Pokud však chcete znát jeho skutečný příběh, nezbývá nic jiného než si nejnovější román pořídit.

A o čem vlastně Oběť 2117 vypráví? Když na břehu Středozemního moře objeví tělo uprchlíka, jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí. Mrtvý člověk, kterému novináři neřeknou jinak než „Oběť 2117“, přivede Asada na pokraj zhroucení. Musí čelit démonům z minulosti a společně s Carlem se postupně dostává do neúprosného závodu s časem, při němž se snaží zabránit nevyhnutelné katastrofě, kterou chystá irácký terorista Ghálib.

Motiv X – Stehan Ahnhem

Mezi nejočekávanější listopadové novinky patří samozřejmě také další pokračování série temných krimi románů, kde hlavní roli hraje švédský detektiv Fabian Risk. V pořadí již třetí kniha spisovatele Stefana Ahnhema, kterého někteří dokonce označují za nástupce zesnulého mistra detektivního žánru Stiega Larssona, se nazývá Motiv X. Zároveň se jedná o první část diptychu, jenž vychází v rámci příběhů kriminalisty Fabiana Riska.

Celý román se točí kolem jediné důležité otázky. Jak chytit sériového vraha, který nikdy nezaútočí stejným způsobem dvakrát? Jakmile dojde k několika vraždám včetně brutálního usmrcení jedenáctiletého syrského uprchlíka, helsingborská policie se ocitá pod velkým tlakem a Fabian Risk se chtě nechtě musí vrátit do práce. Záhy však musí kromě zločinů začít řešit také další problém. Informace, které po sobě zanechal Fabianův mrtvý kolega Hugo Elvin, totiž mohou dosud soudržný tým vyšetřovatelů navždy změnit.

Dva tajemství neudrží – Karen M. McManusová

Oblíbili jste si seriál Riverdale nebo třeba knihu Ostré předměty z pera Gillian Flynnové? Potom vás jistě potěší nový thriller s názvem Dva tajemství neudrží, jehož vydání můžete očekávat koncem listopadu. Tato kniha, kterou má na svědomí spisovatelka Karen M. McManusová, se soustředí na příběh dívky jménem Ellery. Ta se musí přestěhovat za babičkou do městečka Echo Ridge, kde před lety zmizela její teta a nedávno tam zavraždili také místní královnu plesu.

Jak už to tak bývá, první problémy na sebe samozřejmě nenechají dlouho čekat. Ještě než Ellery nastoupí do školy, maturitní období někdo prohlásí za loveckou sezónu, která má vyvrcholit přímo během maturitního plesu. Když z města zmizí další dívka a na scénu začnou vyplouvat temná tajemství, Ellery si je jistá, že s tímhle městem je rozhodně něco v nepořádku. Všichni však moc dobře vědí, že tajemství jsou nebezpečná záležitost. Málokdo si je totiž dovede nechat pro sebe.

Kanibal z Nine Elms – Robert Bryndza

Také fanoušci detektivek slavného britského autora Roberta Bryndzy, který v současné době žije a píše na Slovensku, se v listopadu mají na co těšit. Spisovatel totiž přichází na trh s knihou jménem Kanibal z Nine Elms, kde světu poprvé představí novou vyšetřovatelku Kate Marshallovou. Tato žena se silným smyslem pro spravedlnost toho má už hodně za sebou. Dokázala totiž v minulosti vyřešit slavný případ sériového vraha s přezdívkou Kanibal z Nine Elms. Nebo snad ne?

Jelikož se Kate momentálně snaží vést poklidný život, kariéru policistky vyměnila za přednáškový pultík na univerzitě. Když ale v e-mailové schránce najde žádost o pomoc s vyšetřováním smrti dvou místních dívek, nedokáže odmítnout. Jak ovšem brzy zjišťuje, celá situace se nebezpečně podobá případu, který by měl být už více než patnáct let vyřešený.

Morfeův gen – Tibor Rode

Pokud jde o zajímavé listopadové novinky na poli thrillerů, za pozornost jistě stojí také kniha s názvem Morfeův gen z pera německého spisovatele Tibora Rodeho. Ta je určená především pro všechny čtenáře, kteří se chtějí krásně bát a mají rádi příběhy, co je nenechají ani na chvilku usnout. Navíc se také zamýšlí nad tím, co přináší lidstvu moderní technologie, kariérismus a nenávist.

Román sleduje osudy třicátníka Davida Bergera, jehož otec byl známý vynálezce v oblasti genetiky. Ten se po ošklivém rozchodu se svou milovanou dozvídá, že otce mu zavraždili členové Bratrstva nespavců, kteří se snaží ovládnout svět pomocí zděděného genového defektu, jenž jim dovoluje místo spánku pracovat na rozšiřování svého vlivu. Vydává se proto na misi, která končí na strašidelném bále, který pořádají právě členové tajemného Bratrstva.

Feministky nenosí růžovou a jiné lži – Scarlet Curtisová

„Že jsem feministka, jsem nevěděla až do svých patnácti.“ To je úvodní věta nové knihy s názvem Feministky nenosí růžovou a jiné lži, kterou sestavila mladá britská spisovatelka Scarlet Curtisová. Svými myšlenkami do této publikace přispěly třeba oblíbené herečky Emma Watsonová a Keira Knightleyová, zatímco za české feministky se vyjádřila Lucie Zelinková.

Celá kniha se točí především kolem jednoho zásadního problému, a to co vlastně to pro mnohé neoblíbené nebo záhadné slovo na F znamená. Pomocí úvah, životních příběhů, zážitků, názorů a básní zde proto slavné ženy, pro které má feminismus velký význam, ukazují svou vlastní cestu k jeho osobnímu chápání a snaží se tak překlenout propast mezi akademickými esejemi a feministickými hashtagy.

Kulový blesk – Liou Cch´-sin

Zamilovali jste si divokou fantazii čínského spisovatele Liou Cch´-sina, kterou naplno rozvinul ve sci-fi trilogii s názvem Vzpomínka na Zemi? V tom případě byste si neměli nechat ujít ani jeho další počin, který vznikl ještě před vydáním této slavné série. Román Kulový blesk, který se na pultech knihkupectví objeví zhruba v polovině listopadu, můžete číst jako předmluvu ke Vzpomínce na Zemi, ale není problém pustit se do něj i bez jakékoliv znalosti dalších spisovatelových knih.

Hlavním hrdinou příběhu je Čchen, který se v den oslavy svých čtrnáctých narozenin stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, což chlapce hluboce zasáhne a dovede k tomu, že celý svůj život zasvětí zkoumání právě tohoto přírodního jevu. Čím více toho však Čchen ví, tím jasněji si uvědomuje, že kulový blesk představuje pouze pomyslnou špičku ledovce úplně nových obzorů fyziky.

Ztracené květiny Alice Hartové – Holly Riglandová

Příběh lásky, zrady a očistné síly, který se odehrává v mytické krajině střední Austrálie. Tak přesně popisuje svou prvotinu s názvem Ztracené květiny Alice Hartové spisovatelka Holly Ringlandová. Její děj se soustředí na příběh devítileté Alice, která žije v izolovaném domě u moře, zatímco ji matčiny čarokrásné květiny chrání před temnými náladami jejího otce. Když ovšem do Alicina života zasáhne rodinná tragédie, musí se přestěhovat k babičce, o které do té doby neměla vůbec ponětí.

Babiččina květinová farma je plná rostlin, z nichž každá má svůj jedinečný a neopakovatelný význam. S tím, jak Alice postupně dospívá, stále více se zajímá o tuto květomluvu, která se pro ni stává způsobem, jak vyjádřit nevyjádřitelné. Zároveň však postupně odkrývá rodinná tajemství a poznává pravý charakter může, do kterého se zamilovala. Jestli však opravdu bude chtít získat svobodu, musí jednou provždy pochopit, že ne všechny příběhy lze sdělit pouze za pomoci květin.

Divotvůrce 5: Královnovrah – Sebastien de Castell

Oblíbili jste si fantasy sérii Divotvůrce z pera Sebastiana de Castella a na poličce vám nesmí chybět ani jeden její díl? V tom případě budete muset v listopadu vyrazit do knihkupectví. Vychází totiž v pořadí již pátá kniha tohoto magického cyklu, která nese název Královnovrah. A jistě je vám jasné, že i tentokrát bude mít hlavní hrdina Kellen o zábavu postaráno.

Po souboji na poušti se hlavnímu hrdinovi podaří nechtěně potřísnit daromanskou vlajku svou krví a strážcům zákona samozřejmě nezbývá nic jiného než ho za tento čin zatknout. Jakmile ho však zavřou do cely, od spoluvězně Kellen dostane podivnou radu – zabij královnu a vysloužíš si shovívavost těch, kteří mají moc ve svých rukách. Jenomže ve chvíli, kdy se ocitne tváří v tvář teprve jedenáctileté vládkyni, všechny tyto rady jdou stranou. Zjistí totiž, že královna je mnohem bystřejší, než čekal, a že jí navíc hrozí smrtelné nebezpečí.

Ecce homo Forman – Radim Kratochvíl

Máte rádi knihy o životě slavných a inspirativních osobností? Tak to by vám rozhodně neměla uniknout publikace s názvem Ecce homo Forman, kterou vytvořil Radim Kratochvíl. Přináší možnost seznámit se se slavným režisérem Milošem Formanem optikou lidí, kteří měli to štěstí s ním nějaký čas spolupracovat. Převážnou část knihy tvoří vzpomínky samotného Radima Kratochvíla, nevlastního bratra Petra a Matěje Formanů a syna herečky Věry Křesadlové-Formanové.

Kromě vyprávění z pera Kratochvíla, který s Milošem Formanem procestoval západní Evropu a měl možnost sledovat ho při práci ve střižně, zde najdete příspěvky slavných osobností, lidí ze zákulisí známých projektů i několika režisérových přátel. Ti všichni se spojili a přinášejí dosud neslyšené příběhy doplněné o fotografie ze soukromých archivů, které čtenářům přibližují Formanovo dětství a dospívání, jeho filmové začátky i slavné americké období, kdy se stal držitelem dvou Oscarů.

Paměti přírodního léčitele – Jan Mikolášek

U slavných osobností ještě na chvíli zůstaneme. V listopadu se na pultech knihkupectví objeví také kniha s názvem Paměti přírodního léčitele od Jana Mikoláška. Slavný bylinář v ní poutavou formou vypráví svůj strhující životní příběh, který sepsal již v padesátých letech, ale dlouhou dobu nemohl být publikován. Nyní vychází poprvé v tomto rozsahu a čtenářům přináší zajímavý pohled do praxe přírodního léčitelství.

Jan Mikolášek zažil lesk i bídu rakouské monarchie, pracoval ve službách arcivévody Ferdinanda d´Este a okusil také frontové zákopy první světové války. Po vzniku Československa začal podnikat v netradičním léčitelském oboru a unikl ze spárů pražského gestapa, kterému předvedl své schopnosti. Hitlerův tajemník Bormann byl výsledkem jeho léčby ohromen a věhlas úspěšného léčitele se začal rychle šířit. Pokud vás zajímají i další osudy tohoto neobyčejného muže, nenechte si kromě knihy ujít film Šarlatán, který vstoupí do kin v únoru příštího roku.

Další zajímavé tipy

Se zajímavými novinkami listopad rozhodně nebude šetřit. Co se týče detektivek a thrillerů, kromě výše zmíněných titulů se můžete těšit třeba na knihu s názvem Poslední lež z pera Riley Sagera, nebo na dechberoucí thriller jménem Oblíbená dcera. Mezi zajímavé detektivní počiny, které vychází v průběhu listopadu, se řadí také kniha První, která zemře od Victorie Jenkins.

Sportovní nadšenci jistě ocení, že se na pultech knihkupectví objeví Škorpilova běžecká bible, kde najdou stovky osvědčených rad, jak zapojit běh do každodenního života. V listopadu si na své přijdou také všichni zájemci o novodobou českou historii. Vychází totiž čtivě napsaná a přehledně strukturovaná kniha Františka Emmerta s názvem Moderní české dějiny.

Pokud jde o novinky na poli fantastické literatury, i tady se čtenáři mají v listopadu na co těšit. Vychází například knihy Kroniky prachu, Sherwood nebo Vládkyně kouře. Konečně se dočkají také fanoušci série Temné lsti, protože na pultech knihkupectví se na konci listopadu objeví třetí díl s názvem Královna povětří a temnoty.


Která listopadová novinka vás láká ze všeho nejvíc? A na jakou knihu jsme v našem seznamu zapomněli? Dejte nám vědět do komentářů!

Knižní novinky: listopad 2019
1 (20%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno