Knižní novinky: leden 2020

0
4436

Vánoce jsou za námi a během několika následujících měsíců nás čekají dlouhé temné zimní večery a všudypřítomné ochlazení. Jak si takový čas zpříjemnit? Samozřejmě, že dobrou knížkou! A v lednu rozhodně nebude o zajímavé čtení nouze. Pokud si také chcete svou knihovničku rozšířit o některé z titulů, které u nás vycházejí v lednu, podívejte se na náš seznam těch nejzajímavějších novinek.

Prorokova zima – Håkan Östlundh

Patříte mezi fanoušky slavné série Milénium, kterou mají na svědomí Stieg Larsson a David Lagercrantz, a chtěli byste si přečíst něco podobně chytlavého? V tom případě rozhodně sáhněte po nejnovějším románu z pera švédského spisovatele Håkana Östlundha s názvem Prorokova zima. Tento severský thriller totiž slibuje nepřetržité napětí, promyšlenou zápletku i zajímavý náhled na odvrácenou stranu švédských politických praktik.

A o čem vlastně kniha vypráví? Prorokova zima je prvním dílem budoucí trilogie, kde hlavní roli hraje muž jménem Elias. Ten v jednu chvíli dostane hned dvě zdrcující zprávy a jeho život se tak obrátí vzhůru nohama. Když navíc Eliase vyhledá milenka jeho mrtvého otce jménem Ylva, dojde mu, že ho někdo zavraždil, aby ho uklidil z cesty. Nyní jsou v nebezpečí oni sami a musí proto zjistit, před kým vlastně utíkají a co stojí za podivným spiknutím.

Zimní oheň – Anders de la Motte

U napínavých příběhů ještě zůstaneme. V lednu se totiž na pultech knihkupectví objeví také třetí díl detektivní série Roční období pojmenovaný Zimní oheň. Spisovatel Anders de la Motte, který získal již dvě ocenění za nejlepší švédský krimiromán, i tentokrát přichází s temným psychothrillerem, od nějž se nebudete moci ani na chvíli odtrhnout.

Příběh se odehrává na jihu Švédska roku 1987. Oslava dne svaté Lucie v tančírně malého městečka však skončí tragicky. Budovu totiž zasáhne požár, jedna dívka zahyne a vyšetřování tohoto případu znesváří obyvatele. Ve vypjaté situaci se pak jeden mladík ke zločinu přizná a lidé se na celou situaci snaží zapomenout. Jenomže když se po třiceti letech na místo vrací Laura Aulinová, která sem dříve jezdila za tetou, zjišťuje, že tehdejší události ještě zdaleka nejsou zapomenuty. V městečku navíc opět řádí žhář a Lauřina teta objevuje něco, co může přinést vzpomínky, z nichž čiší hrůza a děs.

Jednou nohou v hrobě – Dominik Dán

Na konci ledna se dočkají také všichni milovníci českých a slovenských detektivek. Dominik Dán totiž přichází s dalším z případů Richarda Krauze, který nese název Jednou nohou v hrobě. Tentokrát ale bude úkol vyšetřovatelů těžší než kdy dřív. Obvykle totiž k rozstřílené nebo ubodané mrtvole hledají pouze pachatele, ale v nejnovějším případu jako by se celý svět pomátl a všechno je jinak.

Když detektivové najdou na smetišti pohozenou nohu, chybí jim vrah, ale i zbytek těla. Než se tedy pustí do hledání pachatele, musí nejprve odhalit, zda je tato končetina mužská, či ženská a také zda ji odřízli mrtvole, nebo musela oběť toto příkoří vytrpět zaživa. Hledání odpovědí je dřina a chybějící části skládačky zdržují vyšetřovatele od práce. A aby toho nebylo málo, Krauze rozbolely zuby a šéf chce pro změnu zavést třísměnnou pracovní dobu.

Osobní asistentka – Renée Knight

Pokud zbožňujete thrillery s temnou zápletkou, zajímavými postavami a napínavým vyvrcholením, v lednu se rozhodně máte na co těšit. Mezi nejzajímavější novinky tohoto žánru se řadí třeba kniha Osobní asistentka, kterou vytvořila britská spisovatelka Renée Knightová. Ta si ve svých románech potrpí především na propracovanou kompozici a nečekaná rozuzlení.

Působivý thriller přináší příběh osobní asistentky Christine. Ta hned od prvního dne s naprostou jistotou ví, že její zaměstnavatelka Mina Appletonová očekává absolutní diskrétnost. A protože je to oddaná služebnice, dvacet let pouze tiše sleduje, co se v Minině životě děje, a zachovává všechna její tajemství. Ačkoliv se z ní však stala dokonalá, tichá a oddaná společnice, místo odměny se po letech dočká pouze kruté nespravedlnosti. Jenomže Christine je vytrvalá a má své počínání dobře promyšlené, takže okolí brzo dojde, že tuto ženu není radno podceňovat.

Hořkosladký život – Colleen McCulloughová

V lednu se dočkají také všichni příznivci mezinárodně uznávané australské spisovatelky Colleen McCulloughové, kterou proslavil především bestseller Ptáci v trní. Česká knihkupectví totiž konečně nabídnou také její podmanivý román s názvem Hořkosladký život, jenž sleduje příběh čtyř zdravotních sester a s pochopením vypráví o vzájemných poutech, nepředvídatelnosti milostných vztahů a stěžejních životních rozhodnutích.

Eddu, Grace, Tufts a Kitty Latimerovy znal v Novém Jižním Walesu snad každý. Tyto čtyři sestry totiž vždy oplývaly nejen krásou a vtipem, ale neustále kolem sebe šířily také radost ze života. Jenomže pak přišla první světová válka a dívky musely opustit pohodlí domova, aby se z nich mohly stát zdravotní sestry. A když nakonec svět ve 20. letech ovládne hospodářská krize, musejí se chtě nechtě vyrovnat také s bouřlivým vývojem situace a nečekanými změnami kolem sebe.

Tajný spolek hladových žen – Lara Williamsová

Co se týče literatury pro ženy, mezi očekávané novinky patří také debutový román z pera Lary Williamsové, který by se na pultech knihkupectví měl objevit zhruba v polovině ledna. Tajný spolek hladových žen vypráví vnímavý příběh, kde se autorka zabývá některými z problémů, které v současné době trápí ženy i dospívající dívky. Rozhodně zde ale není nouze ani o vtip a nadsázku.

Hlavní hrdinkou celého vyprávění je Roberta, které táhne na třicet. Momentálně pracuje pro módní web, ale její snahy dostát ideálům současné krásy pokaždé něco zhatí. A co víc, na obzoru stále není žádný vážný vztah. Pak ale potká Stevie a celý život se jí ze dne na den změní. Společně založí Tajný spolek hladových žen, kde může být každá členka konečně sama sebou. Scházejí se po setmění, vnikají do soukromých objektů, nezadržitelně v nich řádí a co je hlavní, nezřízeně se cpou. Co když se ale do jejich společnosti dostane muž a naruší zdánlivě dokonalou situaci?

Vrány – Petra Dvořáková

O tom, jak je někdy těžké realizovat vlastní přirozenost, vypráví také další kniha české spisovatelky Petry Dvořákové. Její nejnovější román pojmenovaný jednoduše Vrány sleduje osudy mladičké Báry, která se právě nachází na prahu dospívání. Na jednu stranu se u ní projevuje obrovská kreativita a výtvarné nadání, na druhou stranu má však také nezvladatelnou povahu. A tak se konflikt mezi svéhlavou dívkou a její matkou, jež touží po nekomplikovaném životě, stále prohlubuje.

Čím více touží Bára realizovat své sny, tím více se ji okolí snaží omezovat a ovládnout její vymykající se potřeby. Neobvyklého talentu si však všimne mladý učitel výtvarné výchovy, který se dívce stane oporou v boji s nekompromisní rodinou. Jenomže Bára svou válku neustále prohrává a jedinými opravdovými spojenci se jí tak stanou vrány hnízdící v nedalekém parku.

Osvětimský orchestr – Fania Fénélonová

Zkrátka v lednu nepřijdou ani čtenáři, kteří vyhledávají příběhy z druhé světové války. Nového vydání se totiž dočká kniha Osvětimský orchestr (dříve také Dívčí orchestr), jež představuje sugestivní výpověď francouzské klavíristky Fanii Fénélonové, která prožila jedenáct měsíců v Osvětimi. Své zážitky z pobytu v tomto koncentračním táboře se rozhodla sepsat v 70. letech 20. století a o pár let později byl na motivy její knihy natočen také film Playing for Time.

Fania Fénélonová byla francouzská hudebnice, zpěvačka a spisovatelka. Po okupaci Francie se zapojila do odbojového hnutí, ale záhy byla deportována do koncentračního tábora Osvětim, kde se stala součástí „dívčího orchestru“ pod vedením rakouské houslistky Almy Rosé. U bran tábora hrály spolu s ostatními vězeňkyněmi pracovním četám a pořádaly také koncerty pro dozorce a SS. Ve své vzpomínkové knize Fania líčí jednu z mnoha absurdit táborového života s plným vědomím skutečnosti, že její osud byl shodou okolností snesitelnější než pro ostatní vězně.

Probuzení – Amanda Stevensová

Bojíte se rádi? Hororová literatura rozhodně není pro každého, ale mezi čtenáři se stále najde dost odvážlivců, kteří na tento žánr nedají dopustit. Jestliže si chcete zkrátit lednové večery právě čtením příběhů plných napětí, strachu a tajemství, neměla by vám uniknout další kniha americké spisovatelky Amandy Stevensové. Ta se ve svých románech soustředí na duchařské historky a nadpřirozené jevy a momentálně svou spisovatelskou posedlost tajemnem realizuje při psaní série o hřbitovní královně Amelii Grayové.

Nejnovější počin Amandy Stevensové a zároveň šestý díl temného cyklu se nazývá Probuzení. Amelia, která pracuje jako restaurátorka opuštěných hřbitovů, v něm zkoumá tajemství Loubincového hřbitova, kde k poslednímu odpočinku uléhají mocní a bohatí. Před čtyřiceti lety zde však beze stopy zmizela také desetiletá holčička a její duch Amelii teď žádá, aby zjistila pravdu o tom, jak zemřela. A tak se hrdinka pouští po stopách vtíravé melodie a pátrání ji zavede k bráně honosného sídla jejího bývalého přítele. Mohl se tento muž dopustit tak hrozného zločinu? Nebo za ním stojí někdo úplně jiný?

Cesta na Dakar – Gabriela Novotná, Jan Somerauer

„Když se člověk rozhodne a něco si přeje, věnuje svému snu veškeré úsilí, nemrhá pak svým časem a energií, i kdyby se nedostal až ke kýženému konci. V každý moment té cesty na tom bude líp, než kdyby se do ní vůbec nepustil.“ To jsou slova Gábiny Novotné, která na svůj vysněný konec již došla. Jako první Češka totiž na motorce zdolala nejtěžší závod světa – legendární Rally Dakar. Svůj neuvěřitelný příběh se teď rozhodla převést také do knižní podoby, která nese název Cesta na Dakar.

Když se Gabriela rozhodla, že se místo své učitelské a překladatelské kariéry zaměří na motorkářské závody, jen málokdo věřil tomu, že ve své snaze uspěje. S motorkou měla totiž minimum zkušeností, sponzoři o ni nejevili zájem a musela si projít řadou nepříjemných situací. Její nadšení pro věc a neuvěřitelná tvrdohlavost však dokázaly zázraky a Gábina jako první česká žena dojela nejtěžší závod světa. Potkala navíc řadu skvělých lidí a prožila neopakovatelné momenty, které jí navždy zůstanou v paměti.

Gastrosexuál – Svenja Jelenová, Simon Knittel, Emil Levy Z. Schramm

Znáte muže, který si raději čte o hovězím mase, než aby pečlivě studoval výsledky hokejové extraligy? Máte v okolí chlapa, který své peníze rád investuje do nejnovějších kuchyňských pomůcek? Nebo snad žijete s partnerem, který pokrmy nejen rád konzumuje, ale je schopný je také na jedničku připravit? V tom případě vězte, že se jedná o gastrosexuála.

Pokud se ve vašem okolí někdo takový pohybuje, určitě mu udělá radost kniha s názvem Gastrosexuál, kterou má na svědomí kolektiv autorů. Dočtete se v ní o deseti mužích, kteří vaří s vášní, dokáží ocenit dobře vybavenou kuchyni a nejraději nakupují kvalitní kuchyňské spotřebiče. Celou publikaci doprovází také řada krásných detailních fotografií, jež skvěle ilustrují oblíbené hračky, nápady i recepty gastrosexuálů, kterým vaření přináší nekonečnou radost ze života.

Radujme se – Steven Erikson

Na své si v lednu samozřejmě přijdou také fanoušci vědeckofantastické literatury. Pulty knihkupectví totiž vezme útokem další kniha Stevena Eriksona, který je sice známý především jako autor fantastické literatury, ale v posledních letech se rozhodl pustit také do psaní sci-fi románů. Tak vznikla kniha Radujme se, která je plná napětí a akce, ale soustředí se také na filozofické otázky o smyslu lidstva, jeho vztahu k planetě a stavu současné civilizace.

O čem Eriksonova kniha tedy vypráví? Na Zemi se jednoho dne zničehonic objeví silová pole, která vytvoří zóny, kam lidé nemají přístup. Zároveň však také zabraňují násilným činům a ničení přírody, takže zbraně jsou náhle k ničemu, světová ekonomika se hroutí a vlády ztrácí svou moc. Současně něco začne terraformovat Venuši a Mars, aby se tyto planety staly obyvatelnými, a aliance mimozemských supercivilizací si vybere jako svou mluvčí spisovatelku Samantu. Jejich plán na výchovu lidstva se však nevyvíjí tak jednoduše, jak očekávali, protože mocní pozemšťané se nehodlají vzdát bez boje.

Star Wars: Vzestup Skywalkera

Všechny fanoušky Hvězdných válek jistě nadchne nový obrazový průvodce s názvem Star Wars: Vzestup Skywalkera, který se soustředí na závěrečnou kapitolu nové vesmírné trilogie. Pokud se vám devátý díl líbil, zaujaly vás nejnovější technologie a chtěli byste se o nich dozvědět ještě víc, tato kniha vás rozhodně nezklame.

Star Wars: Vzestup Skywalkera zkoumá svět poslední epizody v podrobnostech, které nemají obdoby. Najdete zde tedy všechny důležité postavy a zvířata, ale budete si moct prohlédnout také jednotlivé lodě a vozidla, jež se ve filmu objeví. To ale rozhodně není všechno. Kromě základních informací se zde totiž dozvíte také to, jaký mají jednotlivé stroje původ, jaké využívají technologie a k jakému konkrétnímu účelu vlastně slouží.

Krvavý lístek – Crystal Smithová

Aby to nebylo líto milovníkům fantasy příběhů, i pro ně máme jeden zajímavý tip na lednové čtení. Na pultech českých knihkupectví se totiž v polovině měsíce konečně objeví kniha Krvavý lístek, kterou má na svědomí americká spisovatelka Crystal Smithová. První díl zamýšlené trilogie sleduje mladou princeznu Aurélii, která je zároveň i mocnou čarodějkou. Své schopnosti však musí skrývat, protože v jejím království lidé magii brutálně potlačují.

Napjatá situace ovšem nemůže trvat věčně a když devastující pokus o atentát princezninu magii nakonec odhalí, Aurélie je nucena prchnout do cizí země. Tam konečně nachází přátele, zdokonaluje se v kouzlení, a dokonce potká muže, který v ní vzbudí nečekané city. Zároveň se jí však v hlavě rodí plán na svrhnutí temné organizace, která terorizuje její lid již stovky let, a zaplétá se do smrtícího nebezpečí. Brzo se tak bude muset rozhodnout – zůstane v utajení, nebo přizná královskou krev a pokusí se zachránit své milované?

Další zajímavé tipy

Leden bude bohatý především na zajímavé thrillery a detektivní romány. Mezi nejočekávanější novinky patří třeba knihy Pohřbená, kterou má na svědomí dvojice autorů píšící pod pseudonymem E. G. Scott. Zajímavý je také thriller Zimní sestra od Megan Collinsové, kniha s názvem 55 z pera Jamese Delargyho nebo historická detektivka Ann Grangerové pojmenovaná Nezvyklý zájem o mrtvoly.

Co se týče válečné literatury, ani zde nebude nouze o novinky, které rozhodně stojí za přečtení. Pokud vás toto téma zajímá, sáhněte třeba po knize Tajná válka, jež popisuje špiony, šifry a odbojová hnutí v letech 1939-1945. Za zmínku stojí také Zvon zrady, kde se P. E. Caquet zaměřil na Mnichovskou zradu a Československo roku 1938.

Pokud si naopak chcete odpočinout u nějakého pěkného románu, můžete vyzkoušet třeba nejnovější knihu Petry Hülsmannové, která se jmenuje Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý. Romantiku nabídne také kniha Neprofesionál od J. D. Hawkins nebo historický román Hluboká modř moře z pera Marie Lamballe.


Nenašli jste zde novinku, na kterou se v lednu těšíte úplně nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů, která to je!

Knižní novinky: leden 2020
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno