Knižní novinky: květen 2020

0
5117

Duben se pomalu ale jistě překlenul v květen a slunečné počasí, které momentálně venku panuje, jen vybízí k tomu, aby si člověk vzal knížku a sednul si s ní někam do přírody. Rádi byste se začetli do něčeho zajímavého, ale schází vám inspirace? Podívejte se s námi, které knižní novinky přibydou na pultech knihkupectví v nejbližší době.

Jeden z nás – Shari Lapena

Milovníci strhujících psychothrillerů už jistě tuší, že v květnu se konečně dočkáme zcela nového románu, který má na svědomí oblíbená kanadská autorka Shari Lapena. Ta v minulosti fanoušky uchvátila příběhy, jako je Někdo cizí v domě, Manželé odvedle či Nevítaný host. Tentokrát přichází s knihou pojmenovanou Jeden z nás, která se soustředí na život v jednom poklidném newyorském předměstí, kde každý každého zná, a opět nabízí spoustu nečekaných zvratů.

Udržet tajemství mezi sousedy není jednoduché. A to obzvlášť ve chvíli, kdy vstřícnou atmosféru rozvíří tajemný dopis zanechaný v jednom z domů, kde je napsáno: „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“ Čí syn to mohl být? Jaká tajemství se mu asi podařilo odhalit? Dohady a podezření na sebe samozřejmě nenechají dlouho čekat. Když je ale navíc jedna z místních žen nalezena mrtvá, tento nečekaný objev strhne lavinu napětí a paniky. Poklidnému sousedství od té doby nedá spát jedna důležitá otázka: mohl to opravdu udělat jeden z nás?

Co po ní zbylo – Eric Rickstad

V květnu samozřejmě nebude nouze ani o skvělé detektivní příběhy. Svou novinku čtenářům představí třeba americký spisovatel Eric Rickstad, kterého proslavila především krimi série pojmenovaná Vermontský cyklus. Jeho nejnovější román s názvem Co po ní zbylo sleduje profesora poezie Jonaha Bauma, kterému se celý život převrátí vzhůru nohama, když jeho žena Rebecca a malá dcerka Sally beze stopy zmizí z domova.

Na únos bohužel nic neukazuje a neexistují žádné stopy vraždy ani důkazy, že Rebecca Jonaha opustila. Všechno, co zbývá, jsou Sallyiny mrazivé kresby, Jonahovy malé lži a šerifovy obavy. I Sallyina nejlepší kamarádka Lucinda však moc dobře ví, že Sally by jen tak nezmizela, tedy rozhodně ne po tom, co spolu viděly v lese. Jenomže uplyne pětadvacet let a zmizení Jonahovy rodiny stále není vyřešené. Tedy až do chvíle, kdy Jonah v lese najde malou dívenku. Nemohla by to být Sally? A je ta holčička vůbec skutečná? Nebo se v temných lesích odehrává něco mnohem zlověstnějšího?

X způsobů smrti – Stefan Ahnhem

Aby toho nebylo málo, na své si přijdou také fanoušci švédského bestselleristy Stefana Ahnhema, jehož napínavá série románů, kde hlavní roli hraje vyšetřovatel Fabian Risk, si získala miliony příznivců po celém světě. Na pultech knihkupectví se totiž v květnu objeví další pokračování s názvem X způsobů smrti, které dohrává napínavou partii, jejíž děj spisovatel rozehrál v předchozí knize pojmenované Motiv X.

Vyprávění začíná v přístavu u Helsingborgu, kde v noci vyplouvá nafukovací člun s pasažérem, který má na zádech připevněný meč. Jeho úkol určila hrací kostka – někdo zemře, akorát ještě není jisté, kdo to bude. Místní policie mezitím řeší několik zdánlivě nesouvisejících případů vražd a je naprosto v koncích. Fabian Risk i jeho dánští kolegové však postupem času začínají tušit, že tentokrát se snaží chytit někoho, kdo nepotřebuje mít motiv, aby někoho zabil. Zato však zná nepřeberné množství způsobů, jak to provést.

Nikdo není doma – Tim Weaver

Další z řady očekávaných detektivních thrillerů je kniha Nikdo není doma z pera Tima Weavera, která představuje desáté pokračování série o soukromém vyšetřovateli Davidu Rakerovi. Příběh se tentokrát odehrává v zapadlé yorkshirské vesničce jménem Black Gale, která mívala pouhých devět obyvatel. Kromě obyčejných sousedů to však byli i blízcí přátelé, kteří spolu vždy trávili spoustu času. Když se ale během Halloweenu sešli naposledy a vyrazili na setmělá blata, něco se ošklivě zvrtlo. Nikdo už se nevrátil a jediné, co po nich zůstalo, bylo několik fotografií z osudného večera.

O dva a půl roku později není policie ani o krok blíž k vyřešení tajemného případu, než byla na začátku. Zoufalé rodiny zmizelých se proto s prosbou o pomoc obracejí na soukromého detektiva Davida Rakera, kterého záhada pohřešované vesnice nakonec úplně pohltí. Jaká tajemství místní lidé ukrývali? Co se snažili zatajit jeden před druhým? A pátrá vyšetřovatel po devíti lidech, nebo po devíti tělech?

Matkovražedkyně – Daniela Kovářová

Co se týče českých detektivek, také na tomto poli se čtenáři dočkají zajímavých novinek. Jednou z nich je kniha s názevm Matkovražedkyně, kterou má na svědomí oblíbená spisovatelka, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ale nenechte se zmást, není to jen tak obyčejná detektivka. Spíše se můžete těšit na napínavý román o zločinu psaný s humorem a lehkostí, které jsou této autorce vlastní.

A o čem tedy její nejnovější počin vlastně vypráví? Kniha zkoumá napjatý vztah matek a dcer, který se opakuje v mnoha rodinách a také v každé generaci. Hlavní roli zde hrají mrtvá matka a její tři dcery, z nichž každá měla dobrý motiv i příležitost. Která z nich ovšem Meluzínu zabila a proč? Jelikož policie o rodinné zkazky nemá zájem, do pátrání se nakonec na vlastní pěst pouští rodinná přítelkyně. Rozplétá přitom stará tajemství obou rodin, která možná měla zůstat i nadále skrytá.

Foukneš do pěny – Radka Třeštíková

Mezi nejočekávanější novinky letošního jara se jistě řadí také kniha Foukneš do pěny, kterou vytvořila oblíbená česká autorka Radka Třeštíková. Ta se v minulosti proslavila psaním textů na blog časopisu Respekt nebo pro časopisu ELLE, ale brzy si získala přízeň čtenářů i jako autorka odpočinkové literatury převážně pro ženské publikum. Mezi její nejznámější díla se řadí třeba knihy To prší moře, Osm, Bábovky nebo Veselí.

Pokud jde o její nový román pojmenovaný Foukneš do pěny, zde nejprodávanější česká autorka současnosti slibuje, že jeho prostřednictvím zavede čtenáře až na konec světa. Stačí, abyste si do tašky sbalili všechna svoje trápení, úzkosti, zmatek, křivdy, nevyřčená slova i nevyřešené záležitosti a vydali se spolu s hlavní hrdinkou na vlastní cestu za nečekaným dobrodružstvím.

Vlaštovka v bublině – Markéta Lukášková

Zajímavou novinku má na svědomí také česká autorka, novinářka a copywriterka Markéta Lukášková, která se na literární scéně proslavila díky románům Losos v kaluži a Panda v nesnázích. Na tato úspěšná díla se následně rozhodla navázat také ve své třetí knize, kterou pojmenovala Vlaštovka v bublině. A čtenáři se mají i tentokrát na co těšit.

Píše se rok 2045 a hlavní hrdinka Barbora leží v nemocnici s diagnózou, která ji připravuje o poslední vzpomínky na její minulost, lásku i rodinu. Důkazem, že skutečně žila, jsou hlavně její dvě děti – nejistý Michal a suverénní Magda, která už stihla rozprodat veškerý matčin majetek. To ale netušila, že díky novému léku se Bára pomalu zase vrátí do života. Přes dvacet let vzdálené zážitky brzy začnou získávat jasnější kontury a hlavní hrdinka se tak nakonec bude muset postavit pravdě o rozpadu své životní lásky.

Nečíst – Miroslav Krobot

Na své si v květnu přijdou také fanoušci charismatického českého herce a režiséra Miroslava Krobota. Pulty knihkupectví totiž nabídnou jeho literární prvotinu pojmenovanou jednoduše Nečíst, která se formálně pohybuje mezi úvahou, povídkou, dopisem a úryvkem ze scénáře. Podle jeho vlastních slov se můžete těšit na různé útržky, nonsensy a vzpomínky, které jsou důležité, zábavné, bizarní, fiktivní a hlavně osobní.

Ve své sbírce tichých, humorných a poťouchlých textů se Miroslav Krobot zabývá svými klíčovými tématy. Český dobrodruh Eskymo Welzl si tak podává dveře s Jackem Kerouackem, divokou krásu Jeseníků střídají olomoucké parky či divadlo v Chebu, a to vše je protkané kvantovou fyzikou, vzpomínkami na maminku nebo historkami z listopadu 89. Publikaci navíc doprovází také ilustrace a originální grafická úprava, kterou má na svědomí mladá výtvarnice Julie Čermáková.

Přežít civilizaci – Martin Vopěnka

Chtěli byste si přečíst zajímavý cestopis, který skvěle vystihuje příběh současné doby? V tom případě si nenechte ujít nejnovější knihu známého českého spisovatele, publicisty a cestovatele Martina Vopěnky, která se nazývá Přežít civilizaci: Mých 29 cest za obzor (1983-2019). Autor zde popisuje zážitky z cest, kdy se rozhodl vydat na milost a nemilost drsné přírodě, což může být skvělou inspirací pro každého z nás.

Dvacet devět cest postupně zavede čtenáře třeba do Rumunska, Chile, Argentiny, Nepálu či na Antarktidu, ale také do malých kasáren v Liberci. Častým průvodcem se Martinovi navíc stává guru všech dobrodruhů Jaroslav Pavlíček, takže o zábavu je vždy postaráno. Nenechte se ovšem zmást, kromě strhujících, humorných a dramatických historek zde najdete i zásadní myšlenky a postřehy. Vopěnkova kniha totiž zároveň slouží i jako pronikavá generační výpověď a zpráva o stavu naší planety.

Doba koronavirová – kolektiv autorů

Ačkoliv se to ještě před pár měsíci zdálo naprosto nemožné, březen 2020 změnil naše životy a obrátil je úplně naruby. Nový koronavirus se totiž rychlostí blesku rozšířil po celém světe, nemocnice zaplavily tisíce nemocných, planeta Země se dostala do karantény a nejdivočejší představy z katastrofických filmů se pomalu začaly stávat realitou. Na tyto nečekané změny rychle zareagoval také kolektiv českých autorů, kam patří třeba Václav Cílek, Stanislav Komárek nebo Radkin Honzák, kteří vytvořili knihu s názvem Doba koronavirová.

Pandemie, která prakticky ze dne na den zastavila celý svět, s sebou přinesla celou řadu nezodpovězených otázek. Kde se virus najednou vzal? Proč Čína tajila informace? Dalo se nákaze nějak zabránit? Kdy se s novým typem koronaviru dokážeme vypořádat? Jak lidstvo tato pandemie změní? Jak dlouho se budeme z krize vzpamatovávat? Je ekonomika důležitější než zdraví? A může z této situace nakonec vzejít něco dobrého? Odpovědět se pokusí dvě desítky předních odborníků, lékařů, filozofů a publicistů, kteří nabízí vlastní pohled na to, co se kolem nás v poslední době děje.

Křišťálový klíč II: Vídeňský sen – Vlastimil Vondruška

Pokud se zajímáte spíše o historická díla, která nabízí únik od reality všedních dnů, mohla by vás potěšit nová kniha Vlastimila Vondrušky. Jedná se o pokračování série Křišťálový klíč, tentokrát s podtitulem Vídeňský sen. I zde se autor zaměří na barvité osudy rodu, jehož členové se stanou sklářskými a textilními podnikateli, ale i umělci, úředníky a učenci. Toto vyprávění se navíc prolíná s příběhy zajímavých severočeských postav, jako jsou sloupští poustevníci, členové tajných evangelických sekt, císařští úředníci i hraběcí rod Kinských.

Hlavním hrdinou nové knihy je Leopold Heřman, majitel Falknovské hutě a bohatý sklářský podnikatel. Jemu ovšem uznání ze strany sousedů nestačí a kvůli ctižádostivé manželce Marii usiluje o povýšení mezi urozené rody. Postupně ale vznikají sklářské kompanie, které Falknovské huti zdatně konkurují. Leopoldův bratr Matyáš si zakládá novou obchodní společnost, bratr Johann buduje plátenickou manufakturu a pomoc tak Leopold nachází pouze u sestry Hedviky. To ovšem ještě netuší, že nad rodem Heřmanů i celou habsburskou monarchií se stahují mračna.

Dopisy ze Sachsenhausenu – James Moloney

I když nezbývá už skoro nic, pořád je tu ještě naděje. To říká James Moloney ve své nejnovější knize s názvem Dopisy ze Sachsenhausenu, která čtenářům přináší srdceryvný příběh z druhé světové války, na který jen tak nezapomenou. Jeho hlavní hrdinkou je německá občanka Margot Baumannová, jež po své sestře v roce 1944 přebírá práci na poště koncentračního tábora Sachsenhausen. Na starosti má dopisy vězňů, ale jinak s nimi většinou nepřijde do kontaktu a je tak chráněná před okolní brutalitou.

Když ovšem jednoho dne Margot dostane příkaz, aby dopisy spálila, je tímto bezcitným činem zděšená. Její bratr byl totiž zajat u Stalingradu a rodině od něj nechodí žádná pošta. Kromě toho si Margot sem tam nějaký dopis od vězně přečte a překvapí ji, že i Židé jsou schopni používat krásná slova, ačkoliv se o nich tvrdí, že světu přináší pouze zlo a neštěstí. Prostřednictvím dopisů adresovaných jeho milé navíc Margot brzy pozná i Dietera Kleinschmidta, a jelikož se jeho přítelkyně jmenuje stejně jako ona, cítí, jako by byla jeho slova adresovaná přímo jí. A tak se v náhlém popudu rozhodnu židovskému vězni odepsat.

Na hraně – Amanda Quick

Pokud jde o zajímavé tituly pro ženy, rozhodně byste si v květnu neměli nechat ujít novinku z pera Amandy Quickové, která se jmenuje Na hraně. Jak už název napovídá, nekonvenční žena a muž plný tajemství zde balancují na hraně touhy, zatímco svádějí souboj s časem a nemilosrdným vrahem při pátrání po přístroji, který by mohl jednou provždy změnit svět.

Příběh vypráví o bývalé artistce Amalii Vaughnové, která utratí veškeré své dědictví za honosné sídlo a chystá se ho proměnit v moderní penzion. Brzy se však dozvídá, že zakoupená vila je prokletá a její první host, doktor Norman Pickwell, je navíc během vyprodaného představení zavražděn robotem, jehož sám sestrojil. Ve vzniklém chaosu navíc Amalie sleduje, jak za oponou mizí Matthias Jones a ukládá do pouzdra zbraň.

Zdá se, že řeči, které tohoto cizince obestírají, jsou přeci jen pravdivé. Matthias má zřejmě opravdu kontakty na zločinecké podsvětí. Amalie ovšem netuší, že je na stopě průkopnického prototypu šifrovacího stroje a má podezření, že ho Pickwell ukradl. Když je teď mrtvý a přístroj zmizel, Matthiase přivádí vyšetřování právě k Amaliiným dveřím a přeskočí mezi nimi jiskra. Mohou však jeden druhému důvěřovat?

Svědectví – Margaret Atwoodová

Patříte mezi fanoušky seriálu Příběh služebnice, nebo jednoduše nedáte dopustit na tuto klasickou sci-fi knihu, kterou má na svědomí spisovatelka Margaret Atwoodová? Tak to byste rozhodně měli zpozornět! V květnu se totiž na pultech českých knihkupectví objeví román Svědectví, jenž představuje pokračování její nejslavnější práce. Další napínavý příběh z Gileádu se odehrává více než patnáct let poté, co June zmizela neznámo kam. Čtenářům přináší zdrcující výpovědi tří ženských hrdinek, které mají s děsivým režimem co do činění, i když zde každá zastává trochu jinou roli.

A proč se Margaret Atwoodová po pětatřiceti letech do psaní této knihy pustila? O svou motivaci se podělila se svými fanoušky, kteří si její romány (i seriálové zpracování Příběhu služebnice) velice oblíbili: „Milí čtenáři: K napsání této knihy mě inspirovalo všechno, na co jste se mě kdy ptali ohledně Gileádu a jeho mašinerie. Tedy téměř všechno. Dalším zdrojem inspirace je svět, v němž žijeme.“

Smyčka medúzy a jiné příběhy – H. P. Lovecraft

Máte rádi klasické hororové příběhy, kde není nouze o atmosféru strachu a napětí? V tom případě jste už jistě zaznamenali, že v květnu vychází také kniha pojmenovaná Smyčka medúzy a jiné příběhy, která obsahuje povídky oblíbeného amerického spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta. Ty dal dohromady badatel a znalec autorova díla S. T. Joshi, jenž fanouškům předkládá dvousvazkové vydání, kde jsou všechny příběhy opatřeny zasvěcenými poznámkami a komentáři.

Mezi Lovecraftovy nejlepší práce se rozhodně řadí povídky z období, kdy byl kvůli trýznivé finanční situaci nucen psát pro jiné – ať už jako anonymní autor, přepisovatel či přiznaný spolutvůrce. Ačkoliv rozvíjel náměty a sny platících zákazníků, do všech děl se vždy otiskovaly jeho svébytné vize a někdy se tam navíc vkradly i děsivé bytosti z jeho slavného panteonu. A právě s těmi se můžete setkat i v nejnovější knize, která navazuje na předchozí svazek pojmenovaný Hemživý chaos a jiné příběhy.

Dvě temné vládkyně – Kendare Blakeová

Jestliže se řadíte mezi milovníky fantasy literatury, jistě jste již slyšeli o cyklu románů z pera spisovatelky Kendare Blakeové, který odstartoval knihou Tři temné koruny. V těch autorka rozehrála příběh tří královských sester, Arsinoe, Kathariny a Mirabelly, které jsou předurčené k boji o trůn. Každá z nich je navíc jedinečná a má jiné magické schopnosti. Jedna ovládá živly, druhá má kontrolu nad přírodou a třetí dokáže pozřít jakýkoliv jed, aniž by ji zabolelo břicho.

Po pokračování s názvem Jeden temný trůn, kde se trojčata naplno postavila proti sobě, teď Kendare Blakeová přichází s třetí knihou, jež nese název Dvě temné vládkyně. Ta sleduje královnu Katharinu, která sice získala korunu, ale nedokáže zabránit nespokojeným hlasům svých poddaných, a navíc si není jistá, zda jsou její sestry stále naživu. Mirabella a Arsinoe se mezitím ukrývají na pevnině a trápí je přízrak proslulé Modré královny, jenž jim dává jasný příkaz, aby se vrátily do Fennbirnu. Chystá se totiž povstání, na které země dlouho čekala.

Další zajímavé tipy

Plánujete strávit většinu teplých květnových dnů čtením? V tom případě si nenechte ujít ani další inspiraci na nejlepší novinky, které se na pultech knihkupectví během následujícího měsíce objeví. Pokud dáváte přednost thrillerům a detektivkám, zaujmout by vás mohly třeba romány Ztracené kosti, Travič, Poslední soud, Dívka na neděli nebo Muž, který si hrál s panenkami: Nenávist se probouzí.

Jestliže patříte mezi fanoušky sci-fi a fantasy literatury, také pro vás máme spoustu zajímavých tipů. V květnu se můžete těšit třeba na knihu Červený trpaslík: Omnibus, která shrnuje všechny čtyři romány o ztřeštěné vesmírné posádce známé z oblíbeného televizního seriálu. Kromě toho vychází také závěrečné pokračování vesmírné trilogie z pera Marissy Meyerové, které se nazývá Supernova, nebo třeba sci-fi román Hrozba. Co se týče fantasy, zajímavý je třeba titul Město zrady nebo nové vydání knihy Noční cirkus.

A co takhle nějaké romány určené spíše pro ženské publikum? V květnu se čtenářky dočkají třeba knihy Miluj mě vším, kterou má na svědomí Jennifer Probstová. Šepot papíru a inkoustu vypráví příběh tří žen, které napříč časem bojují se společenskými konvencemi, a román Dívka s labutí zase nabídne příběh plný lásky a pokušení. Zajímavou volbou by mohly být i knihy Všechno, co dáme, Když má štěstí kliku či Obchůdek na rohu. Spíše pro mladší publikum je pak určeno páté pokračování série After s podtitulem Před námi.

Nezapomněli jsme samozřejmě ani na fanoušky historických děl. Pro ty je určena třeba publikace Hitler a Habsburkové z pera Jamese Longa či historický román Válka a terpentýn. Jestliže naopak hledáte knihu, která se věnuje vztahovým problémům, sáhnout můžete po románu Nočník neohrožené ženy. Trochu poezie pak nabízí Atticus ve své nejnovější sbírce s názvem Pravda o zázracích.


Nenašli jste v našem seznamu novinku, na kterou se těšíte ze všeho nejvíce? Dejte nám o ní vědět do komentářů!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno