Knižní novinky: duben 2020

0
4168

Za okny už pomalu, ale jistě začíná být hezky, skrze mraky se stále častěji prodírají teplé sluneční paprsky a příroda začíná kvést. Spousta z nás však musí momentálně trávit čas doma a na pikniky v parku a dlouhé večerní procházky musíme ještě na nějakou chvíli zapomenout. Co takhle si zpříjemnit volné dny čtením nějakého zajímavého románu? Vybrat si můžete třeba z novinek, které by se na pultech knihkupectví měly objevit během dubna.

Dokonalé ticho – Helen Fieldsová

Jednou z nejočekávanějších novinek, které napjatě vyhlíží všichni milovníci detektivních thrillerů, je román Dokonalé ticho z pera britské spisovatelky Helen Fieldsové. Jedná se o v pořadí již čtvrtou knihu, kde hlavní roli hraje inspektor Luc Callanach, který musel opustit svou slibnou kariéru v Interpolu, a jeho spolehlivá kolegyně Ava Turnerová. Společně už dokázali v Edinburghu vyřešit nejeden zapeklitý případ, ale tentokrát se pořádně zapotí.

Když na okraji města najdou pohozené dívčí tělo s vyřezanými kusy kůže a inspektor Luc Callanach následně objeví strašidelnou postavičku vedle opuštěného kojence, pochopí, že se jedná o pořádně zvrácenou hru. Vrah totiž bere materiál na panenky z těla svých obětí. Drogově závislým navíc někdo v bezvědomí vyřezává do tváří písmeno Z. Může za to stejný pachatel, nebo se jedná o úplně jiného zločince? Luc s Avou musí vypátrat pravdu dřív, než dojde k dalšímu neštěstí.

Šesté dítě – J. D. Barker

Také série s detektivem Samem Porterem, kterou má na svědomí americký autor oblíbených thrillerů J. D. Barker, se v dubnu dočká dalšího pokračování. Na knihy pojmenované Čtvrtá opice a Pátá oběť navazuje v pořadí již třetí román populární detektivní série, jenž tentokrát nese název Šesté dítě. A o velkou dávku napětí zde opět nebude nouze.

„Otče, odpusť mi.“ To jsou slova, která v detektivu Samu Porterovi vyvolávají dávno vytěsněné vzpomínky, ale pro Ansona Bishopa, hlavního podezřelého v případu Opičího vraha, naopak představují jediné pojítko mezi dětstvím a současností. Zmíněná věta se navíc opakovaně objevila vedle zavražděných obětí. Zdá se, že to je jasný ukazatel řádění sériového vraha? Bohužel to nebude tak úplně jednoduché – oběti totiž zemřely s časovým odstupem v řádu několika minut, ale na velice vzdálených místech. Anson Bishop se navíc chystá podat svědectví, které celé dosavadní vyšetřování postaví na hlavu.

Zapomenuté dívky – Sara Blaedel

Milovníky napětí, temných detektivních případů a nečekaných zvratů jistě potěší také kniha Zapomenuté dívky, kterou vytvořila dánská autorka Sara Blaedelová. Vypráví o případu mrtvé ženy se zjizvenou tváří, která byla nalezena v lese a nevyskytuje se na žádném seznamu pohřešovaných. Ačkoliv se vyšetřování ujme kriminální inspektorka Louise Ricková, která vede Zvláštní pátrací službu, i po čtyřech dnech se zdá být stále na začátku.

První stopa se objeví až po zveřejnění fotky oběti. Jedna starší dáma se totiž domnívá, že by to mohla být Lisemette, chovanka ústavu pro duševně choré. Jenže toto zařízení je zrušené a na Louise tam čeká nepříjemné překvapení. Podle dochované dokumentace totiž Lisemette zemřela už před mnoha lety. Brzy se však ukáže, že nitky minulosti sahají až do přítomnosti a pravděpodobně souvisí s řadou vražd a znásilnění, k nimž v okolí během posledních desetiletí došlo. Louise se navíc bude muset při složitém vyšetřování vrátit na místa, která dobře zná, a čelit i vlastní minulosti.

Osvětimský proces – Annette Hessová

Spíše než detektivky vás zajímají historické romány, které se na svých stránkách vracejí do blízké či vzdálenější minulosti? V tom případě by vás mohla zaujmout kniha s názvem Osvětimský proces, kterou napsala Annette Hessová. Jedná se o strhující poválečné drama, jež sleduje příběh jedné rodiny z Frankfurtu nad Mohanem, které osvětimský proces obrátil celý život naruby.

Píše se rok 1963 a absolventka tlumočnické školy Eva Bruhnsová má krátce před zásnubami. Jednoho dne ji však její agentura nečekaně požádá, aby překládala u mezinárodního tribunálu výpovědi bývalých polských vězňů, kteří dokázali přežít koncentrační tábor v Osvětimi. Rodiče mladé Evy i její snoubenec jsou zásadně proti – poválečný proces proti nacistům by se měl totiž konat právě v jejich městě. Eva toho o hrůzách, které se v Osvětimi udály, moc neví, ale instinkt jí velí postavit se ostatním na odpor a práci přijmout. To ovšem ještě netuší, že proces století změní nejen celou její zemi, ale i její vlastní život.

Kavárna U Anděla: Nová doba – Anne Jacobsová

Do minulosti se vrací také nejnovější kniha z pera Anne Jacobsové alias Marie Lamballe, která se nazývá Kavárna U Anděla: Nová doba. Jak už samotné jméno románu napovídá, jedná se o počátek nové rodinné ságy, jejíž děj se soustředí na život v kavárně s bohatou historií. Hlavními motivy, na něž se autorka soustředí jak v novém románu, tak i ve svých dalších dílech, jsou rodinné vztahy, zakázaná láska a lidská statečnost.

O čem tedy kniha vypráví? Mladá Hilda sotva dokáže uvěřit svému štěstí. Válka po letech skončila a kavárna U Anděla zůstala ušetřená. Ačkoliv to jistě bude stát mnoho úsilí, Hilda si usmyslí, že rodinný podnik otevře návštěvníkům a znovu ho učiní skvělým místem pro setkávání významných osobností. Jenže čerstvý mír brzy zkalí první konflikty. Na místo totiž dorazí půvabná mladá žena, která se představí jako Hildina sestřenice Luisa. Jak se tahle záhadná žena, kterou Hilda nezná, dostala z Východního Pruska až do Wiesbadenu? A najdou rivalky nakonec společnou řeč, když pochopí, že je spojuje tajemství z válečné doby, které je dodnes obě děsí?

Zaslíbená – Kiera Cassová

Líbila se vám oblíbená série Kiery Cassové s názvem Selekce, která vypráví příběh o tom, jak dívky z celé země soutěží o princovu přízeň? Pokud vás tyto romantické knihy nadchly, určitě byste si neměli nechat ujít ani další dílo z pera této americké autorky, které se na pultech českých knihkupectví objeví právě v průběhu dubna. Jedná se o román s názvem Zaslíbená, který se opět odehrává na královském dvoře.

Hlavní hrdinkou nového romantického počinu je Lady Hollis Briteová. Té se hned na začátku splní její největší životní přání. Král Jameson jí veřejně vyjeví své city, protože jako jediná ze šlechtických dcer upoutala jeho pozornost. Má to však jeden háček. Hollis si totiž brzy uvědomí, že místo po boku krále jí možná nezajistí ten šťastný konec, který si pro sebe vysnila. A když se navíc setká s cizincem, který dokáže nahlédnout přímo do jejího srdce, konečně pochopí, že ve skutečnosti touží po zcela jiné budoucnosti.

Enchantée – Gita Treleasová

V podobném duchu se nese i román s názvem Enchantée, který je určený především pro milovníky romantických fantasy příběhů, kde není nouze o špetku magie a velkou dávku napětí. Gita Treleasová zde čtenáře přivádí do temných pařížských uliček, které jsou v roce 1789 plné děsivých žebráků, nebezpečných zlodějů a nadšených revolucionářů. Kromě těchto podivných individuí se zde však ukrývají také mágové.

Také Camille si ve svém životě pomáhá drobnou každodenní magií. Musí se totiž neustále starat o mladší sestřičku a k tomu ukočírovat i svého rozmařilého bratra. Jenže nenápadná kouzla nevydrží věčně, a tak se Camille rozhodne najít si místo u dvora ve Versailles. Čím delší čas tam tráví, tím více pohrdá místní šlechtou. Potká ale mladíka, díky kterému pozná, co je to láska a svoboda. Na kterou stranu barikády se nakonec postaví, když vypukne revoluce, která ohrozí celou Paříž?

Vzpomínka na modrou planetu – Alastair Reynolds

Také fanoušci science fiction se mají v dubnu na co těšit. Vychází totiž novinka z pera britského mistra vědeckofantastické literatury Alastaira Reynoldse, která nese název Vzpomínka na modrou planetu. Čtenářům odhalí sto padesát let vzdálenou budoucnost, kde Afrika představuje nejvyspělejší supervelmoc a chudoba i hlad už byly téměř zapomenuty.

Geoffrey Akinya chce jediné – aby ho všichni nechali na pokoji a on se tak mohl v klidu věnovat studiu slonů. Jeho rodina v čele s babičkou Eunice však řídí jednu z nejmocnějších korporací na světě a ani on tak není tohoto pletichaření ušetřený. Když ovšem babička Eunice umře a na Měsíci dojde k něčemu strašnému, rodina Geoffreyho dotlačí k tomu, aby celou záležitost zametl pod koberec. Ten však brzy zjistí, že babiččina tajemství prostě nejde udržet pod pokličkou a jejich vyzrazení může zničit vše, co lidstvo považovalo za správné.

Stranger Things: Temnota na kraji města – Adam Christopher

Na nové čtení se mohou těšit také všichni fanoušci seriálu Stranger Things. Po knize pojmenované Temný experiment, která měla mezi čtenáři obrovský úspěch, přichází na řadu román s podtitulem Temnota na kraji města, kde se konečně dozvíme něco víc o oblíbeném policejním náčelníkovi Jimu Hopperovi. Během vánočních prázdnin roku 1984 totiž Eleven vytáhne ze sklepa krabici s nápisem „New York“ a začne klást svému opatrovníkovi nepříjemné otázky.

Přestože by Hopper raději čelil hromadě nepřátel z jiného světa, nakonec se rozhodne Eleven o své minulosti vše říct. Ve vzpomínkách se tedy vrací do roku 1977, kdy v New York City získal novou práci detektiva NYPD, každý den chodil domů za pečující manželkou a malou dcerkou a jeho život se zdál prostě skvělý. Jenže pak se objevili federální agenti, kteří se zmocnili složek o brutálních, nevyřešených vraždách, a Hopper to samozřejmě nemohl nechat jen tak. Rozhodl se vzít věci do vlastních rukou a riskovat vše, aby odhalil pravdu.

Přízraky domu Carrowů – Darcy Coatesová

Aby toho nebylo málo, v dubnu přistane na pultech knihkupectví také novinka s názvem Přízraky domu Carrowů, kterou má na svědomí australská spisovatelka Darcy Coatesová. Společně s romány Duch domu Ashburnů a Tajemství sídla Craven Manor se také tato kniha zařadila mezi nejoblíbenější hororové počiny současnosti a v zahraničí trhá čtenářské rekordy. Není se čemu divit, autorka totiž miluje starobylé hřbitovy, strašidelné domy i temná tajemství a svou vášeň dokáže skvěle přenést na stránky knih.

Nejnovější hororové dílo sleduje Remy, která pracuje jako průvodce po Carrow House, což je nejstrašidelnější dům v okolí. Když jí jednoho dne účastníci prohlídky sdělí, že by zde spolu s dalšími nadšenci zorganizovali dvoutýdenní pobyt, Remy souhlasí a doufá, že během této doby konečně spatří nadpřirozené jevy, které budovu tak proslavily.

Osmičlenná skupina zahájí svůj pobyt s nadějí, že se jejich očekávání brzy naplní. Potom ale začne bouřka, která je odřízne od okolního světa, dějí se podivné věci a pobyt v Carrow House už se nezdá jako tak dobrý nápad. Dveře se samy otevírají, tapetou prosakuje červená tekutina a v noci se vrací náměsíčné médium. Když jeden z hostů nakonec za podivných okolností zemře, Remy začíná docházet, že duch původního majitele domu, zvrácený sériový vrah, možná stále bloudí jeho chodbami. A jak se zdá, na útěk je už příliš pozdě.

Přežít Smrt není legrace – Sebastian Niedlich

Toužíte se raději začíst do něčeho veselejšího? Není problém. Ačkoliv se může zdát nejnovější román Sebastiana Niedlicha jako celkem ponuré čtení, opak je pravdou. Kniha s názvem Přežít Smrt není legrace totiž vtipně komentuje realitu, která nás všechny čeká. Už v anotaci se tak dozvíte smutnou pravdu: „Smrt se v něčem podobá návštěvě u zubaře: Víme, že nás to jednoho dne nemine, ale radost z toho nemáme.“

Hlavním hrdinou zábavného románu je Martin, který by se měl stát nástupcem své nejlepší přítelkyně – ztělesněné Smrti. On se však své odpovědnosti vyhýbá, protože to podle něj není zrovna vysněná práce, po které by celý život toužil. Postupně se začínají objevovat i další adepti na pozici smrtky a přirozená rovnováha mezi životem a smrtí se pomalu bortí. Martin navíc zjistí, že člověk, kterého miluje, možná bude muset zanedlouho zemřít, a rozhodne se tomu za každou cenu zabránit.

Pod kudlou – Arnold van de Laar

Zajímavým počinem je také kniha nizozemského lékaře Arnolda van de Laara s názvem Pod kudlou, která poutavě a vtipně líčí dějiny chirurgie. Že se to zdá jako příliš odborné čtení? Nebojte, na své si zde přijde jak laik, který nemá o medicíně ani ponětí, tak i zasvěcený čtenář, jenž se v oboru denně pohybuje. Ve 29 kapitolách totiž najdete napínavé příběhy, které zahrnují zdárné zákroky, ale i operace, které se zdaleka nepodařily tak, jak si lékaři představovali.

Arnold van de Laar se ve své knize vrací do historie, aby čtenářům připomněl, že existovaly doby, kdy péče o hygienu takřka neexistovala a o anestezii se nikomu ani nesnilo. Zvolil k tomu případy proslulých pacientů, jako byli například Albert Einstein, John Fitzgerald Kennedy, Harry Houdini, císařovna Sissi či britská královna Viktorie. Zároveň se dozvíte, jak v 17. století proběhla operace chirurga-amatéra, kterým nebyl nikdo jiný než amsterdamský kovář Jan De Doot, nebo jak vypadala výjimečná operace paúhoře elektrického.

Další zajímavé tipy

Už teď víte, že většinu dubna strávíte zavření doma? V tom případě se vám jistě budou hodit i tipy na další zajímavé čtení. Co se týče detektivek a thrillerů, tady rozhodně nebude o skvělé knihy nouze. Na pultech knihkupectví se objeví třeba kniha s názve Papírové panenky, kterou má na svědomí Emma Pullarová. Neméně napínavý pak bude i román Milé dítě, jenž vypráví příběh muže, který drží svou rodinu zamčenou v lesní chatě bez oken. Za přečtení ale jistě stojí i thrillery Klikatá cesta, Strach či Břicho nestvůry.

Pokud vás zajímají spíše fantasy a sci-fi romány, nemusíte zoufat, protože i v této literární oblasti se v dubnu najde spousta zajímavých novinek. Rozhodně si nenechte ujít závěrečný díl duologie Everless, který nese podtitul Panství zášti a lásky. Zajímavá jistě bude i kniha Čtyři mrtvé královny nebo první díl nové young adult série s názvem Lea Honor: Třpytící se město. Co se týče sci-fi, na pultech knihkupectví se objeví třeba dílo Matse Söderlunda s názvem Hrozba.

Jestliže dáváte přednost spíše romantickému a vtipnému čtení pro ženy, mohly by vás zaujmout knihy Dubnové slunce, Zmizení perníkové princezny nebo Milenec ze snů. Trochu erotiky pak nabídne román s názvem V pokušení, který má na svědomí J. D. Hawkins, a zpátky do historie se budete moci podívat s tituly Počkej na mě v Paříži nebo Kdo věří na zázraky.


Nenašli jste v našem seznamu novinku, na kterou se těšíte úplně nejvíc? Podělte se s námi o ni v komentářích!

Knižní novinky: duben 2020
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno