Knižní novinky: červen 2020

0
11609

Venku se pomalu, ale jistě začíná o slovo hlásit letní počasí, což přímo vybízí k dlouhým procházkám, zajímavým výletům a večerním posezením s přáteli. Pokud ovšem patříte mezi nadšené knihomoly, jistě si najdete čas i na nějaké to dobré čtení. Jaké knižní novinky by vám v červnu rozhodně neměly uniknout?

Osudný slib – Angela Marsonsová

Máte rádi příběhy kriminalistky Kim Stoneové? V tom případě už jistě tušíte, že v červnu se na pultech knihkupectví objeví v pořadí již devátý díl této oblíbené detektivní série, který spisovatelka Angela Marsonsová pojmenovala Osudný slib. Vyšetřovatelský tým se stále ještě vzpamatovává z tragické ztráty člověka z vlastních řad, když je pověřen novým případem. To navíc ještě netuší, že brutálně zavražděný muž je doktor Gordon Cordell, který figuroval také v jejich předchozím vyšetřování.

Gordon měl sice pestrou minulost, ale Kim Stoneová si jen těžko dokáže představit někoho, kdo by chtěl doktora sprovodit ze světa. Když se však v ohrožení života o několik dní později ocitne také jeho syn, kriminalisté tuší, že to rozhodně nebude náhoda. Že jde o řádění sériového vraha, se potvrdí hned vzápětí, jakmile vyšetřovatelé objeví další mrtvé tělo. A všem je naprosto jasné, že nebezpečný psychopat zdaleka neskončil.

Jedináček – Seo Mi-ae

Podobnou dávku napětí slibuje také příběh korejské autorky Seo Mi-ae, který se na pultech knihkupectví objeví pod názvem Jedináček. Vypráví příběh desetileté dívenky jménem Hajong, která je spolu s plyšovým medvědem zachráněna z hořícího domu. Na místo brzy přispěchá dívčin vyděšený otec, který se s dcerou dlouho nemohl vídat, a spolu se svou současnou ženou se rozhodne Hajong vzít pod svou střechu.

Partnerkou dívčina otce je forenzní psycholožka Songjong, která je shodou okolností pověřena nevšedním úkolem – musí si promluvit se sériovým vrahem, který kontakt s kýmkoliv jiným odmítá. Během společného soužití s malou Hajong si však její nová nevlastní matka postupně začíná všímat znepokojivých skutečností, které se až příliš proplétají s psychologickým profilem nebezpečného zabijáka.

Pravda, nebo lež – Colleen Hooverová

Zajímavým počinem na poli napínavého čtení pak jistě bude i nejnovější kniha oblíbené americké autorky Colleen Hooverové. Thriller Pravda, nebo lež sleduje osudy mladé spisovatelky Lowen Ashleighové, jež se ocitla ve finanční tísni. Z toho důvodu se rozhodne přijmout nabídku na dopsání veleúspěšné knižní série z pera Verity Crawfordové, která se po tragické nehodě nemůže psaní věnovat.

Aby dokázala vhodně navázat tam, kde Verity skončila, nastěhuje se Lowen na pár dní přímo do sídla Crawfordových. Tam ji však rozptyluje odzbrojující přitažlivost Veritina manžela a mezi autorčinými poznámkami navíc objeví její kompletní autobiografii, která se neměla nikomu dostat do rukou. Díky této kruté zpovědi tak Lowen odhalí nejen to, co je Verity skutečně zač, ale nahlédne také hlouběji pod pokličku skutečných vztahů rodiny Crawfordových.

Kočka myši nenechá – Marie Rejfová

Dáváte přednost českým detektivním románům? Pak určitě znáte mladou svéráznou učitelku a malířku Josefínu Divíškovou, která žije v městečku jménem Brod, a tak trochu se podobá slečně Marplové. Ve čtvrtém pokračování úspěšné knižní série z pera Marie Rejfové, které se nazývá Kočka myši nenechá, její plány naruší neočekávaný příjezd syna Vincenta a jeho podivínského kamaráda Kamila.

Aby toho nebylo málo, v místním pivovaru je navíc objevena mrtvola a na scéně se opět objeví i pohledný komisař Tvrdík, který si klade několik zásadních otázek. Kdo se pokouší sabotovat výrobu piva? Co ve městě dělá vzteklý zubař? A jak celý případ souvisí s krádežemi v hotelu U Křepelků? Svérázná Josefína mezitím stojí před zásadní volbou – bude raději snášet přítomnost potrhlých návštěvníků, nebo se pustí do dalšího vyšetřování?

Vepsáno krví vlastního srdce – Diana Gabaldonová

Mezi nejočekávanější novinky letošního léta samozřejmě patří i nová kniha americké spisovatelky Diany Gabaldonové. V pořadí již osmé pokračování historické ságy Cizinka totiž odkrývá další osudy Claire a Jamieho Fraserových, které si oblíbili čtenáři po celém světě, a přináší s sebou i spoustu šokujících zvratů.

Na začátku románu s názvem Vepsáno krví vlastního srdce se píše rok 1778. Britská armáda pronásledovaná Georgem Washingtonem se tou dobou stahuje z Filadelfie, konečně to začíná vypadat, že by rebelové mohli zvítězit, a Claire čeká řada nepříjemností. Její bývalý manžel Jamie totiž vstal z mrtvých a nemůže pochopit, proč se v době jeho nepřítomnosti vdala za jeho nejlepšího přítele, lorda Johna Greye. Lordův nemanželský syn navíc brzy odhalí pravdu o tom, kdo je jeho pravým otcem.

Zatímco se Claire strachuje, že jeden z jejích manželů zabije toho druhého, problémy se nevyhýbají ani jejím potomkům, kteří žijí ve 20. století. Dcera Brianna hledá svého syna, kterého unesl muž s vražednými úmysly, a její manžel Roger mizí do minulosti, aby tam chlapce našel. Když je ovšem pryč, únosce se může konečně zaměřit na svůj hlavní cíl – Briannu.

Cizí královna – Rebecca Gabléová

Pokud patříte mezi milovníky historických románů, rozhodně byste si neměli nechat ujít ani knihu Cizí královna, kterou má na svědomí spisovatelka Rebecca Gabléová. Jedná se o druhý díl ságy, která sleduje období vlády východofranského krále Oty Velikého, jenž se stal také prvním císařem Svaté říše římské.

Děj knihy se začíná odvíjet roku 951, kdy je mladý Gaidemar, který působí v jízdní legii krále Oty, pověřen nebezpečným úkolem. Má totiž ze zajetí osvobodit královnu Adelheid a přivést ji na dvůr krále Oty, aby se s ní panovník mohl oženit. Ačkoliv se Gaidemar po cestě do Adelheid zamiluje, stává se jejím důvěrníkem a brzy společně s Otou vítězí nad Maďary v bitvě na Lechu. To ovšem ještě netuší, že nepřítel ještě není zdaleka poražený a že se pro něj i pro královnu Adelheid výprava do Říma na císařskou korunovaci pravděpodobně stane osudnou.

Konečná stanice Osvětim – Eddy de Wind

Holandský lékař Eddy de Wind byl během druhé světové války společně s manželkou odvlečen do osvětimského koncentračního tábora. Podařilo se jim přežít krutou selekci, byli pracovně zařazeni na místní ošetřovny a každý den sváděli nelítostný boj o přežití. Eddy se musel přizpůsobit nepředvídatelným reakcím dozorců, Friedel zase jen o vlas unikla lékařským experimentům Josepha Mengeleho. Sílu jim k tomu všemu dodávala vzájemná láska.

Jakmile nastal konec války a poslední dozorci hrozivé místo opustili, Eddy se schoval v opuštěných barácích a začal zuřivě zapisovat své zážitky. Tak vznikl ojedinělý záznam vězeňského života v osvětimském vyhlazovacím táboře s názvem Konečná stanice Osvětim, který zachycuje hrůzy zdejšího každodenního života i nenápadné záblesky radosti, s nimiž si vězni museli vystačit.

Schovej mě v dešti – Jojo Moyesová

Také příznivci romantického čtení se mají v červnu na co těšit. Na pultech knihkupectví se totiž objeví nejnovější počin populární britské autorky Jojo Moyesové, jejíž knihy se pravidelně umisťují na předních místech bestsellerových žebříčků jak v Evropě, tak i v Americe. Román Schovej mě v dešti sleduje dojemný příběh tří žen, které si k sobě jen velmi těžko hledají cestu.

Když Kate v mládí utekla z domova, toužila začít nový život daleko od matky, s níž si nerozuměla. Zároveň se zapřísáhla, že ona sama tu pro svou dcerku Sabine vždycky bude. Čím starší ovšem dívka je, tím více ji matčina minulost zajímá. A tak se jednoho dne rozhodne svou dosud nepoznanou babičku vyhledat, zatímco horlivě pátrá po tajemství minulých let, které až doteď zůstávalo pohřbené.

Snílci – Karen Thompson Walkerová

Dáváte raději přednost knihám, jejichž stránky ve čtenářích vyvolávají zvláštní mravenčení nebo dokonce intenzivní pocit strachu? V tom případě je román Snílci z pera Karen Thompson Walkerové pro vás jako dělaný. Jeho děj se odehrává v izolovaném univerzitním městečku Santa Lora, kde zničehonic dojde k záhadným událostem, které v okolí způsobí paniku. Celé pozdvižení způsobí studentka, která jednoho dne doklopýtá do svého pokoje, usne a už ji nevzbudí ani lékaři v nemocnici.

Strach nakonec ochromí celé město. Počet pacientů v podobném stavu se totiž rychle zvyšuje, ve městě je nařízena karanténa, v obchodech se pomalu začínají tenčit zásoby a dosud poklidné ulice se rychle noří do chaosu. V nemocnici zatím v první pacientce s podivnou nemocí klíčí nový život, aniž by o tom věděla. U všech infikovaných totiž neobvykle stoupá mozková aktivita a zdají se jim intenzivní sny. Co v nich ale vidí?

Bezhvězdné moře – Erin Morgensternová

Zamilovali jste si knihu Noční cirkus, kterou má na svědomí spisovatelka Erin Morgensternová, a rádi byste si od ní přečetli něco víc? I na vás se v červnu usměje štěstí. Na pultech českých knihkupectví se totiž objeví její další román, který se nazývá Bezhvězdné moře. Hlavním hrdinou je Zachary Ezra Rawlins, který vede naprosto poklidný studentský život. Ale to jen do chvíle, než na zaprášené polici vermontské univerzitní knihovny objeví zvláštní zaprášenou knihu, která obsahuje příběh z jeho vlastního dětství.

Jelikož Zacharymu podivná kniha nedá spát, snaží se odhalit její tajemství pomocí stop v podobě včely, klíče a meče. Cesta plná dobrodružství ho postupně zavede na maškarní večírek, do tajného klubu a podzemní knihovny. Zároveň objeví domov ztracených měst a moří, milenců, kteří si posílají vzkazy napříč časem, a dávno zapomenutých příběhů. Setká se s těmi, kdo archivu obětovali vše, i s těmi, kdo ho chtějí zničit, a sám odhalí pravou podstatu svého údělu.

Meta – Pavel Bareš

Jestliže spíše než čistě fantastický román hledáte nějakou skvělou sci-fi novinku, i pro vás tu máme jeden tip. A navíc od českého autora. V červnu totiž vychází nový superhrdinský thriller Pavla Bareše pojmenovaný Meta, který se odehrává v jednadvacátém století, kdy už sice nejsou potřeba nadšenci v pláštěnkách, ale po supershowbyznysu se lidé mohou utlouct.

Superschopnostmi obdařené Mety mají osud už tak trochu předurčený. Jsou to buď světové celebrity, nebo preventivně stíhaní nepřátelé státu. Jenže Lenka Křížová nechce být ani jedno z toho. Přeje si jako normální holka odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky díky svým mimickým schopnostem. O slávu ani dav fanoušků jednoduše nestojí. Ale přesto se zdá, že se jeden takový našel.

Plachetnice na vinětách – Jiří Hájíček

Jednou z nejočekávanějších novinek letošního června je román Plachetnice na vinětách, který má na svědomí autor Jiří Hájíček. Ten sleduje osudy rozvedené sedmačtyřicetileté docentky literatury jménem Marie, která z poloprázdného bytu své sestry v Českém Krumlově dojíždí na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volném čase bloumá krumlovskými uličkami. Tam se také seznámí s mladým knihkupcem Filipem, což odstartuje vášnivý románek.

Jenže Marie touží především urovnat vztahy se svou sestrou, dobře se postarat o své rodiče a samozřejmě se mezitím vyrovnat se svou osamělostí. Tu totiž vnímá jako nešťastné uvíznutí v čase, kdy se z minulosti vynořují vzpomínky a z druhé strany se plíživě ozývá vyhlídka na stáří. Marie přemítá o tom, co všechno bylo, ptá se, co bude dál, a zároveň se rozmýšlí, jak naložit se svou „shakespearovskou láskou“.

O ostatních nevím nic – Kristina Májová

Kolikrát musíte zopakovat přání, aby se vám splnilo? Přesně tuhle otázku si klade autorka Kristina Májová v knize O ostatních nevím nic. Že zbytek světa vlastně vůbec nezná, zjistí hlavní hrdinka Alice už jako malá. Je totiž celé dny sama, protože její matka mizí do práce a babičku nesnáší. Naštěstí je tu ale On, s nímž po nocích mluví tajnou řečí a který jí splní všechna přání. Někdy hned, jindy za mnoho let, ale vždycky to nějak vyjde.

Alice si je naprosto jistá, že jde jen o to, kolikrát přání zopakuje – přesně 5647krát. A v dětství vše funguje, jak má. Získá kamaráda, tajnou lásku i jinou babičku. Čím je však starší, tím více si začíná uvědomovat, že se její přání pokaždé splní trochu jinak, než ve skutečnosti chtěla. Co když to s ní On vlastně myslí špatně? A jak dokáže žít ve světě, kde se její přání postupně obracejí pro ní?

Pomsta bílého jednorožce – Vlastimil Vondruška

Další českou novinkou, které se čtenáři už delší dobu nemohou dočkat, je kniha jménem Pomsta bílého jednorožce. Jedná se o v pořadí již šestadvacáté pokračování oblíbené série historických detektivek s názvem Hříšní lidé Království českého, které má na svědomí Vlastimil Vondruška. A pokud si myslíte, že nic nového již autor vymyslet nedokáže, vězte, že i tentokrát bude o co stát.

Když Vok z Rotštejna přijde za nevyjasněných okolností o manželku Anežku, jejíž mrtvé tělo najdou ležet pod skálou, na níž se tyčí jeho hrad, královský popravce uzavře případ jako nešťastnou nehodu. Jenomže záhy umírá i on. A co víc, na Anežčině pohřbu zahlédne jeden ze smutečních hostů mrtvou šlechtičnu, jak se plíží po místním nádvoří. Oldřich z Chlumu proto své ženě Ludmile slíbí, že celou záležitost raději vyšetří. Jakmile se však pustí do pátrání, začne nevyjasněných úmrtí přibývat.

Milada Horáková – Zdeněk Ležák, Štěpánka Jislová

Ačkoliv Milada Horáková bezpochyby patří mezi nejznámější oběti politických monstrprocesů v Československu, spousta lidí toho o ní vlastně moc neví. Ve své stostránkové komiksové publikaci pojmenované jednoduše Milada Horáková se to spisovatel Zdeněk Ležák a výtvarnice Štěpánka Jislová rozhodli jednou provždy změnit. Autenticky a velmi věrně tak vykreslují příběh jedné z největších osobností novodobých českých dějin.

Kniha čtenáře podrobně provede dětstvím a mladými léty Horákové, ale odhalí i to, jak vypadala její práce právničky na sociálním odboru, její odbojová činnost za druhé světové války, věznění nacisty i vstup do velké politiky. Nedílnou součástí publikace je pak i náhled do soukromí této političky, její zapojení do protikomunistického odboje po únorovém převratu, zatčení, jednotlivé výslechy a samozřejmě také vytvoření procesu a jeho průběh.

Další zajímavé tipy

Žádné z předchozích tipů vás nezaujaly, nebo naopak víte, že toho v červnu stihnete přečíst daleko více? Pokud patříte mezi fanoušky detektivek a napínavých thrillerů, můžete zkusit třeba román Nevíš dne, ani hodiny z pera Dominika Dána. Mezi další zajímavé novinky poté patří knihy Zmizení, Pravá matka, Stíny jezera nebo Přej si opatrně.

Také milovníci fantasy a sci-fi literatury si v červnu přijdou na své. Na pultech knihkupectví se objeví třeba první díl nové fantastické série z pera Cassandry Clareové s názvem Rudé svitky magie, kniha Zimní čarodějnice nebo román Město v oblacích. Dále se pak čtenáři mohou těšit na pokračování ságy Draconis Memoria pojmenované Říše popela či třetí díl série Sedmiříší v troskách s názvem Síla bouře.

Co se týče románů pro ženy, ani zde nebude nouze o kvalitní čtení. Svého vydání se dočkají třeba knihy Říše divů, Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu, Naučte se tančit v dešti, Sexy srážka, Milenec ze snů nebo Láska na splátky. Zajímavou volbu pak jistě představuje i román Vlak pro děti, soubor rozhovorů pojmenovaný Katka: příběh narkomanky či kniha Astrofyzika pro lidi ve spěchu.


Zapomněli jsme na některou z novinek, kterých se nemůžete dočkat? Dejte nám vědět v komentářích!

Knižní novinky: červen 2020
1 (20%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno