Knižní novinky: březen 2020

0
2241

Za okny pomalu začínají vykukovat první teplé sluneční paprsky, dny se prodlužují, ale teploty se stále drží kolem bodu mrazu. Takové počasí sice vybízí k procházkám, stále však převládají dlouhé temné večery, kdy je nejlepší zachumlat se pod deku s pěknou knížkou. Hledáte tipy na zajímavé jarní čtení? V tom případě si nenechte ujít náš seznam těch nejlepších březnových novinek.

Najdi Rebeccu – Eoin Dempsey

Oblíbili jste si román s názvem Růže bílá, černý les, v němž spisovatel Eoin Dempsey vypráví temný příběh z druhé světové války? V tom případě si v březnu přijdete na své. Na pultech českých knihkupectví se totiž objeví také literární debut tohoto mladého autora pojmenovaný Najdi Rebeccu, který se opět odehrává za časů Hitlerova vzestupu k moci a přináší čtenářům strhující příběh obětavé lásky.

Rebeccu a Christophera nemohlo nikdy nic rozdělit – ani její tyranští rodiče, ani snoubenec, kterého si po svém útěku do Anglie našla. Jenomže pak vypukla druhá světová válka a všechno se rázem mění. Nacisté obsadí ostrov Jersey, Rebecca je v rámci „konečného řešení“ transportována do Evropy a Christopher dobrovolně vstoupí do SS, aby měl alespoň malou naději, že lásku svého života ještě někdy uvidí. Jak se však brzy ukáže, její stopy vedou do nechvalně proslulého osvětimského tábora…

Osmý život (pro Brilku) – Nino Haratischwiliová

Co se týče historických románů, v březnu by vám rozhodně neměla uniknout ani kniha s názvem Osmý život (pro Brilku), kterou má na svědomí Nino Haratischwiliová. Tato autorka pochází z gruzínského Tbilisi, ale nějakou dobu už žije v Hamburku a píše v obou jazycích. Její literární úspěchy jí už vynesly několik významných ocenění a za Osmý život získala dokonce i prestižní cenu Bertolda Brechta.

O čem tento román vypráví? Jedná se o strhující rodinnou ságu, která se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínsko-ruské války i během neklidného revolučního období. Na počátku všeho stojí prapradědeček, jenž se vrací z Vídně s receptem na tu nejlepší horkou čokoládu. Ta je sice neodolatelná, ale jak se brzy ukáže, její konzumace má tragické následky a lidé tak začínají věřit, že je tento nápoj opředen kletbou. Horká čokoláda přináší po šest generací spásu i neštěstí a v roce 2006 přechází její tajemství na Brilku, která se do Tbilisi odmítá vrátit.

Poldark: Cizinec z moře – Graham Winston

Patříte mezi fanoušky historických románů z pera Grahama Winstona, který má na svědomí slavnou sérii Poldark? V tom případě vám březnové knižní novinky jistě vykouzlí úsměv na tváři. Česká knihkupectví totiž konečně čtenářům nabídnou osmé pokračování tohoto příběhu, které tentokrát nese podtitul Cizinec z moře.

Evropou roku 1810 zmítá válka, Demelza Poldarková netrpělivě čeká na návrat svého manžela Rosse a její děti si postupně začínají hledat své vlastní místo v životě. Technicky nadaný Jeremy se zajímá o parní stroje a prožívá lásku, která nemá budoucnost. Clowance dospívá v charismatickou dívku, kterou obletují nápadníci a která se v mnohém podobá své matce. K důležitým rozhodnutím však spěje také George Warleggan a osudy všech členů domácnosti navíc ovlivní Stephen Carrington, kterého Jeremy zachrání před jistou smrtí na moři.

Konec hry – Daniel Cole

Hadrovým panákem vše začalo, Loutkářem to pokračovalo a teď je tu Konec hry – případ, kde půjde o všechno a celý vražedný kruh se uzavře. Když je policista Finlay Shaw doma nalezen mrtvý v zamčené místnosti, nikdo nepochybuje, že se jednalo o sebevraždu. Tedy nikdo kromě Williama Wolfa Fawkese, bývalého detektiva s pošramocenou pověstí, který je momentálně na útěku.

Jelikož Wolf považuje případ za velice důležitý, je ochotný vydat se spravedlnosti, pokud ho nechají Finlayovu smrt prověřit. A tak se společně s dřívějšími kolegy pouští do pátrání v policistově minulosti a snaží se zjistit, zda byl opravdu tak vzorný, jak to vždy vypadalo. Čím hlouběji do bahna policejní korupce se však během vyšetřování postupně noří, tím více dávají v sázku. Zda se jim podaří ochránit své kariéry, své blízké i své životy, vám prozradí Daniel Cole v knize Konec hry.

Mrazivá krutost – Caz Frearová

Pokračování se konečně dočká také detektivní série z pera britské autorky Caz Frearové, kde hlavní roli hraje vyšetřovatelka Cat Kinsellová. Po úspěšném debutu, který v češtině vyšel pod názvem Malé sladké lži, se v březnu na pultech knihkupectví objeví druhá kniha pojmenovaná Mrazivá krutost. A máte se opět na co těšit.

Na detektiva Kinsellovou se v kavárně obrátí muž jménem Joseph Madden. Tvrdí, že mu jeho manželka Rachel vyhrožuje a že bude muset zaplatit, ale na podrobnosti je skoupý. Cat nejprve považuje celou záležitost za pouhou manželskou roztržku, ale brzy se s Josephem setká znovu – když ho policie zatkne za vraždu. Obětí však není jeho žena Rachel, ale někdo úplně jiný. Jakou roli v tomto případu Joseph hraje, kdo je skutečným vrahem a jaké tajemství celou rodinu spojuje?

Ženy bez slitování – Camilla Läckbergová

V březnu se na pultech knihkupectví objeví také dlouho očekávaná novinka švédské spisovatelky Camilly Läckbergové, která je známá především jako autorka oblíbených severských detektivek. Její nejnovější počin s názvem Ženy bez slitování sice nepatří do populární série s vyšetřovatelkou Erikou Falckovou a Patrikem Hedströmem, ale určitě nadchne všechny milovníky temných thrillerů.

Tři různé ženy, tři manželství plná chladu a tři příběhy zbytečného násilí. Ingrid se kvůli manželovi vzdala své slibně rozjeté kariéry, aby později zjistila, že ji za jejími zády podvádí. Brigitta se vyhýbá všem lékařským prohlídkám, aby nikdo nezjistil, že má tělo pokryté modřinami, které jí způsobily drsné manželovy rány. A Viktoria se přestěhovala z Ruska, aby si vzala muže, kterého potkala na internetu, ale brzy poznala, že je úplně jiný, než čekala. Vyřeší situaci tři dokonalé vraždy?

Mlčící pacientka – Alex Michaelides

Aby toho nebylo málo, březen přinese čtenářům také román, který v anketě Goodreads Choice Awards získal cenu za nejlepší thriller pro rok 2019. Knihu s názvem Mlčící pacientka má na svědomí spisovatel Alex Michaelides, jenž ve svém díle zkoumá temná zákoutí lidské psychiky a dramatické pohnutky, které člověka vedou ke spáchání násilného činu.

Slavná malířka Alicia Berensonová dlouho žila v idylickém manželství, které jí mohla kdekterá žena jen tiše závidět. Jednoho dne však svého muže zničehonic zastřelila. Proč to udělala? To nikdo neví, protože od vraždy uplynulo už šest let a Alicia za tu dobu nepromluvila ani slovo. Její mlčení se teď chystá prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro nějž se nelogická vražda brzy stane naprostou posedlostí. Řešení by se podle něj mohlo skrývat v Aliciiných obrazech. Je ovšem psychoterapeut připravený zjistit krutou pravdu?

Dokonalá manželka – J. P. Delaney

Že na první pohled dokonalý život může ve skutečnosti představovat spíše dokonalou lež, se čtenářům pokusí vysvětlit také oblíbený spisovatel J. P. Delaney ve svém nejnovějším detektivním thrilleru pojmenovaném Dokonalá manželka. Po bestsellerech, jako byla Ta přede mnou a Věř mi, přichází další příběh, který neodložíte, dokud ho nedočtete až do úplného konce.

Když se probudí, všechno ji bolí a nepamatuje si, kdo je a co se jí stalo. Muž sedící vedle jejího nemocničního lůžka tvrdí, že se jmenuje Abbie, je nadaná umělkyně, milující matka, a hlavně jeho dokonalá manželka. Před pěti lety měla prý děsivou nehodu a k životu ji znovu přivedla pouze skutečnost, že došlo k obrovskému technologickému průlomu. Když se však Abbie postupně začnou vybavovat střípky vzpomínek, zjistí, že její předchozí život asi nebyl zas až tak úžasný. Co se tedy před pěti lety vlastně stalo a komu může věřit?

Šváb – Ian McEwan

Na své si v březnu přijdou také všichni fanoušci britského spisovatele Iana McEwana, který má na svědomí třeba knihy Pokání, Betonová zahrada nebo Skořápka. Jeho nejnovější vyprávění pojmenované Šváb je zasazeno do reálií ostrovního politického života a s nadsázkou zkoumá deziluzi tamní společnosti, pro kterou nachází jen nepříliš lichotivé vysvětlení.

„Když se Jim Sams – chytrý, ale v žádném případě nějak zvlášť důmyslný tvor – jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakousi nestvůrnou obludu…“ Zdá se vám tahle úvodní věta povědomá? Tak to rozhodně nejste na omylu. Oblíbený anglický prozaik se totiž ve svém nejnovějším románu inspiroval Kafkovou Proměnou a rozehrává krátký příběh o tom, jak snadno může svět politiky zbloudit, když se snaží řešit problémy pomocí jednoduchých klišé a koná „vůli lidu“.

Když jsme se viděli naposled – Carol Masonová

Pokud hledáte spíše nějaké to čtení pro ženy, které vám zpříjemní dlouhé chladné večery, sáhněte po nové knize Carol Masonové. Román Když jsme se viděli naposled vám představí příběh Celine a Patricka, kteří se před patnácti lety sice potkali jen na prchavý okamžik, ale ihned mezi nimi přeskočila jiskra. Prožili spolu čtyři úžasné dny, kdy oba cítili, že přesně takhle má vypadat pravá láska. Pak ale bohužel zasáhla krutá realita…

Když o patnáct let později Celine zahlédne Patricka na rušné londýnské ulici, nemůže uvěřit svým očím. V tu chvíli se však nachází ve složité osobní situaci, která jí nedovolí vrhnout se mu bezmyšlenkovitě kolem krku. Celine se totiž rozvádí a veškerou svou pozornost musí věnovat dceři a seznamovací agentuře, kterou sama založila. Co když ji však osud s Patrickem znovu svede dohromady? Pokusí se za jejich lásku bojovat, nebo dá raději druhou šanci svému ex?

Krása noci – Nina Georgeová

Dalším zajímavým románem, který nahlíží lidem do duší a zkoumá jejich psychiku, je kniha s názvem Krása noci. Tu má na svědomí autorka bestsellerů Nina Georgeová, jež se tentokrát vydává na působivé bretaňské pobřeží a nechává dvě ženy objevit samy sebe – svá přání, sny, smyslnost, ale i spalující touhu.

Existují čtyři druhy soli – sůl moře, sůl slz, sůl potu a sůl původu světa. Přesně na to myslí Claire, zatímco se její taxík prodírá pařížskou dopravní špičkou a za okny panuje žhavé léto. Při pozorování nespočtu žen, které spěchají ulicemi, se s nimi cítí podivně spřízněná. Kolik tajemství musí každá žena denně zamlčovat? Kolik její postelí projde milenců a kolik nevyplakaných slz to způsobí? Kolik báječných nápadů nikdy neuskuteční? A co by bylo zapotřebí, aby se tyto ženy úplně změnily? Nic už by rozhodně nemohlo zůstat stejné jako dřív.

Co jsme si nikdy neřekli – Yasmin Rahmanová

Silný a emocemi nabitý debut o přátelství, lásce a síle přežít. Tak čtenáři popisují první knihu Yasmin Rahmanové, která se nazývá Co jsme si nikdy neřekli. Její hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Mehreen Miahová, jež bojuje s úzkostmi a depresí. Chaos pohlcuje celou její mysl a dávno už přebral kontrolu nad jejím životem. A tak se nešťastná Mehreen rozhodne k radikálnímu kroku – přihlásí se na server MementoMori, který spojuje jednotlivé uživatele do skupin a určuje jim čas i metodu smrti.

Díky stránce MementoMori se Mehreen spojí s Carou Sandersovou a Olivií Castletonovou, které podobně jako ona bojují s vlastními démony. Brzy se však začnou potají scházet, najdou jedna ve druhé pochopení a vznikne mezi nimi hluboké přátelství. Také si uvědomí, že pokud společně vyhledají pomoc, jejich životy možná nebudou až tak ztracené, jak si dříve myslely. MementoMori je ovšem nenechá tak snadno rozvázat smlouvu a začíná nebezpečná hra, která poštve dívky proti sobě.

Jeho banán – Penelope Bloom

Spíše než knihy s pomalým rozjezdem, které dovedou čtenáře k zamyšlení nad vlastním životem, vás lákají bláznivé příběhy plné sarkasmu a dvojsmyslů? V tom případě by vám rozhodně neměl uniknout román Penelope Bloomové, který nese příznačný název Jeho banán. Jedná se o první díl populární romanticko-erotické série, kde o vtipné komentáře a žhavé momenty nikdy není nouze.

A o čem kniha vlastně vypráví? Natasha moc dobře ví, že její šéf má rád pravidla a obzvláště jedno z nich si nikdo ze zaměstnanců nikdy netroufne porušit. Nesmí se mu totiž sahat na jeho banán. Vážně, tenhle chlap je extrémně závislý na draslíku. Jenomže takový hloupý zákaz Natashu samozřejmě neodradí a na jeho banán si nejen sáhne, ale strčí si ho i do pusy. Cítí se jako pěkně zlobivá holka, ale to jen do chvíle, kdy si všimne, že ji šéf pozoruje, a začne se jeho banánem dusit. Ten nejlepší první dojem takhle tedy rozhodně neudělala.

Bouřná vrána – Kalyn Josephsonová

Březen bude přát také fanouškům fantasy literatury, kteří rádi objevují nové magické světy a touží se začíst do příběhu, kde není nouze o napětí, dramatické zvraty, ale i špetku romantiky. Jednou z dlouho očekávaných novinek je román Bouřná vrána, který vytvořila americká spisovatelka Kalyn Josephsonová. Jedná se o první díl stejnojmenné fantasy série, kde vrány vládnou magií živlů.

Děj příběhu je zasazený do tropického království Rhodaire, v němž vrány představují běžnou součást každodenního života. Ale to jen do chvíle, než zemi zpustoší illuciánská armáda. Děsivé události uvrhnou princeznu Anthiu do deprese, zatímco její sestra Caliza musí udržet království při životě a jedná o svazku s korunním princem Illucie. Když ale najdou skryté vraní vejce, vymyslí nebezpečný plán – nechají ho vylíhnout a vezmou si zpátky vše, co jim právem patří!

Převorství u pomerančovníku – Samantha Shannonová

Po prvních třech knihách ze sedmidílné série jménem Kostičas, která se v Česku objevila již roku 2013, se britská spisovatelka Samantha Shannonová představí literárnímu publiku také v samostatném fantasy románu. Převorství u pomerančovníku čtenáře přivádí do světa, který je nesmiřitelně rozdělený. Královenství totiž nemá dědičku a dávný nepřítel se opět probouzí k životu.

Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie, ale pokud chce královna Sabran zachránit zemi před zničením, musí počít dědičku. Jelikož není provdaná, ke dveřím její ložnice se denně plíží hrdlořezové. Chrání ji však Ead Duryanová, dvorní dáma a věrná členka tajného společenství Rudých panen. Na opačné straně moře se dívka Tané cvičí, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti jí však připraví zcela jiný osud a Západ s Východem se brzy budou muset naučit spolupracovat.

Nyxia povstává – Scott Reintgen

Nejen že pulty knihkupectví v březnu zaplaví spousta zajímavých sci-fi a fantasy novinek, ale konečně se dočkají také čtenáři, kteří si oblíbili sérii Nyxia z pera Scotta Reintgena a s napětím vyhlížejí její závěrečné pokračování. Třetí vesmírné dobrodružství pojmenované Nyxia povstává sleduje Emmetta, který se spolu s ostatními členy týmu Genesis snaží vrátit domů a získat tam slibovanou odměnu. Rozhodne se proto spojit s Imago, jejichž město je po útoku Babylonu v troskách.

Jednu věc ovšem Babylon netuší – zdejší svět se chýlí ke konci, oba měsíce Edenu se brzy srazí a Babyloňané uvěznění na planetě všichni zemřou. Byl by to dokonalý plán, kdyby zde však neuvízl také tým Genesis. Skupina se proto musí rozdělit a pokusit se dojít k novému odpališti. Jelikož se však Babylon za každou cenu snaží získat nějakou výhodu, Emmett a jeho přátelé budou muset přistoupit na poslední bitvu o kontrolu nad loděmi. Podaří se jim však tento souboj vyhrát?

Další zajímavé tipy

Pokud dáváte přednost mrazivým detektivkám a napínavým thrillerům, v březnu si rozhodně přijdete na své. Můžete se těšit třeba na knihu Tonoucí, kde Paula Treick DeBoard odhalí několik znepokojivých tajemství, či na nejnovější detektivku z pera Lisy Jacksonové s názvem Ochotná zemřít. Fanoušky dechberoucích thrillerů ohromí také román V moci zla, který má na svědomí americká autorka Linda Castillo, kniha Spolubydlící nebo napínavé vyprávění Sibely Hodgeové s názvem Faleš.

Na poli fantastických příběhů bude také pěkně rušno. Knihkupectví nabídnou třeba román Zlodějská přísaha od Mary E. Pearsonové, finální pokračování série Ink s podtitulem Jizva nebo první díl nového cyklu Natalji Ščerby, který nese název Lunasterové: Skok nad hvězdami. Zajímavým počinem je také román Krásky, kde některé dívky mohou pomocí svých zvláštních schopností měnit zevnějšek i povahu ostatních obyvatel honosného Orléansu.

Jestliže dáváte přednost spíše literatuře faktu, také v březnu nepřijdete zkrátka. Zkuste sáhnout třeba po knihách Černobyl 01:23:40 a Zvon zrady: Mnichovská dohoda a Československo 1938. Pokud vás zajímá vesmír a známé osobnosti, které se zasloužily o znovuvzkříšení amerického programu, nenechte si ujít titul Vesmírní baroni.


Nenašli jste v našem seznamu novinku, na kterou se těšíte nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno