Tipy na nejlepší knihy pro dědečka: čím ho překvapit?

0
7099

Venkovní teploty se pomalu překlenují pod stupeň mrazu, výlohy obchodních center se plní kýčovitou výzdobou a my z poštovních schránek opět vytahujeme jeden akční leták za druhým. Ať už patříte mezi sváteční nadšence, anebo předvánoční čas trávíte v psychickém vypětí a stresu, skutečnosti, že se Štědrý den rychle blíží, prostě neuniknete. Už víte, jaký dárek letos pořídíte dědečkovi? Že ne? Máme pro vás pár osvědčených tipů.

Vybrat vhodný dárek pro dědečka je vždy obtížné. S novou technikou se odmítá učit zacházet, nářadí má víc než dost a kupovat další půllitr s nápisem nejlepší dědeček vám už svědomí nedovolí. Tak proč nevsadit na klasiku a nesáhnout po originálním příběhu? Miluje váš dědeček historii, ocení zapeklité hádanky anebo nedá dopustit na ráno strávené s prutem u vody? Nabízíme osvědčené tipy, které zaručeně ocení. Přečtěte si náš seznam, ve kterém naleznete ty nejlepší knihy pro dědečka.

Válečné knihy

Ať už přímo nebo ne, válka ovlivnila osudy mnoha našich prarodičů. Někteří z nich ji prožili vlastníma očima, jiní o ní slyšeli z vyprávění svých rodičů. Není tedy žádným překvapením, že patří mezi témata, o která se starší část populace hojně zajímá. Je to případ i vašeho dědečka? Pak jsou válečné knihy jasnou volbou. Tady jsou naše tipy na válečné knihy pro dědu.

Střepy života – Steve Ross

Zajímá se váš dědeček o druhou světovou válku, koncentrační tábory a baví ho příběhy založené na skutečnosti? V tom případě jistě ocení novinku mezi válečnou literaturou, kterou je dílo Střepy života. Autor Ross Steve, který na knize spolupracoval ještě s dalšími dvěma autory, popisuje strhující příběh o neskutečné vůli žit. Příběh malého chlapce, který zažil to, co by žádné dítě nikdy zažít nemělo. A on sám je přitom hrdinou celého příběhu.

Steve Ross se narodil v Polsku a prošel tábory v Osvětimi a Dachau, ve kterých zemřely miliony lidí. On sám přitom smrti unikl jen šťastnou náhodou. A to hned několikrát. Válkou to ale nekončilo. Po jejím konci se ke své rodině už nevrátil, místo toho skončil v jednom ze sirotčinců ve Spojených státech. Chuť do života ho ani navzdory traumatickým zážitkům však nepřešla a Steve se postupně vypracoval až na učitele.

Tatér z Osvětimi – Heather Morissová

Tématikou koncentračních táborů se zabývá i druhý z našich tipů, a sice Tatér z Osvětimi, který se krátce po vydání stal hitem mezi širokou veřejností. Jak už název napovídá, kniha vypráví příběh slovenského žida Lalea Sokolova (rodným jménem Ludwig Eisenberg), jenž byl jedním z těch, kteří osvětimským vězňům tetovali na předloktí čísla, která se stala symbolem holocaustu.

Příběh, který do knižní podoby zformulovala Heather Morrisová, vypráví o jedné z nejděsivějších událostí v novodobých dějinách lidstva a ukazuje, že vedle sebe může existovat promyšlená brutalita i nesobecká láska. Autorka tímto způsobem odkrývá sedmdesát let staré události, které doprovází ztráta domova, utrpení i touha přežít.

Pokud tato kniha dědečka zaujme, můžete mu následně pořídit i druhý díl. Ten totiž vychází letos v listopadu s podtitulem Cilčina cesta a vypráví příběh šestnáctileté dívky, kterou přivezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka.

Hitlerovy ukradené děti – Tim Tate

A u druhé světové války ještě zůstaneme. Tentokrát se na ni podíváme z pohledu Ingrid von Oelhafenové, kterou v létě roku 1942 odebrali nacisté jejím rodičům. Tehdy jí bylo pouhých devět měsíců a jmenovala se Erica Matková. „Před více než sedmdesáti lety jsem byla dárečkem pro Adolfa Hitlera. Jako miminko mě ukradli a stala jsem se součástí jednoho ze zrůdných nacistických projektů: Lebensbornu,“ popisuje svůj příběh dnes už více než sedmdesátiletá žena, na základě jejíhož vyprávění kniha Hitlerovy ukradené děti vznikla.

Kromě Matkové odkrývá dílo napsané Timem Tatem, příběhy dalších dětí. Těch bylo v rámci programu, za jehož vznikem stál Heinrich Himmler, uneseno až půl milionu po celé Evropě. Následně byly tyto děti převezeny do Německa, kde je umístili k politicky prověřeným pěstounům. Ingrid začala pravdu o své identitě odhalovat až o mnoho let později. A i přesto, že byla většina dokumentů, které její původ prokazovaly, zničena, podařilo se jí nakonec objevit důkazy, jež ji zavedly zpět na místo narození a k její původní rodině.  

Detektivky

Jestliže vašemu dědečkovi válečné knihy příliš mnoho neříkají, ale dokáže ocenit napětí a dobře promyšlenou zápletku, sáhněte raději po knihách, které spadají do krimi žánru. Kromě momentálně velmi populárních severských detektivek, které vyjma složitého případu nepostrádají ani mrazivou atmosféru, můžete zvolit také klasiku v podobě detektivek od Agathy Christie či Arthura Conana Doyla. Z novějších knih doporučujeme například tyto:

Lincoln Rhyme – Jeffery Deaver

Hlavním hrdinou zatím čtrnáctidílné série, kterou má na svědomí americký spisovatel Jeffery Deaver, je Lincoln Rhyme, zkušený a neotřelý detektiv, který se nebojí žádného případu. Ten, který momentálně řeší, se odehrává v americkém New Yorku, kde právě začal řádit šílený vrah. Ten své obětí pohřbívá velmi morbidním způsobem a za sebou nechává zcela nepatrné stopy.

Ačkoli je detektiv Rhyme velice všímavý a je známý tím, že jeho oči vidí i to, co ostatní přehlédnou, nemůže se na místo činu sám dostavit. Jeho zdravotní stav mu to nedovoluje, protože je trvale upoután na lůžko. O pomoc proto požádá mladou ambiciózní kriminalistku Amélii Sachsovou. Aby případ společně vyřešili, musí se tato žena stát rukama a nohama jednoho z nejuznávanějších detektivů široko daleko.

Na útěku – Harlan Coben

A o napětí není nouze ani v našem druhém tipu, konkrétně v nejnovějším thrilleru Harlana Cobena, brilantního autora světových bestsellerů, jehož spisovatel Dan Brown označil za mistra napětí a skvělých zápletek. Kniha Na útěku popisuje osud dokonalé americké rodiny, jejíž život se změní v noční můru.

Poté, co se manželům ztratí dcera závislá na drogách a násilnickém partnerovi, která dala jasně najevo, že si nepřeje, aby ji někdo hledal, ji jednoho dne znovu spatří v newyorském Central Parku. Dívce, kterou byla dřív, se ale podobá jen stěží. Je zfetovaná, vyděšená a lítá v problémech. Když se ji rodiče pokusí přesvědčit, aby se vrátila domů, dá se na útěk. Oni ji však pronásledují do temného a nebezpečného světa, o jehož existenci ani netušili. Do světa plného zločineckých gangů, kde hlavní měnu představují drogy a vraždy se zdají být přirozenou součástí takřka každého dne.

Případy Harryho Holea – Jo Nesbø

Třetí z našich doporučovaných knih je směsicí napětí a mrazivé atmosféry. Příběh s názvem Nůž se totiž odehrává ve Skandinávii, konkrétně v Norsku. Jen těžko by se dnes hledal někdo, kdo alespoň neslyšel o norském spisovateli jménem Jo Nesbø a jeho svérázném detektivovi Harrym Holeovi. Vždyť tento kriminalista osloské policie je schopný vyřešit i ty nejzapeklitější případy. Jakým paradoxem tedy je, když si nedokáže uspořádat svůj vlastní život a podvolit se jakékoli autoritě. A aby toho nebylo málo, potýká se detektiv s problémy s alkoholem.

Napínavá krimi série Případy Harryho Holea momentálně čítá dvanáct knih a patří k nejprodávanějším ve svém žánru. Jen ve své rodné zemi Nesbø prodal miliony výtisků. Ty putovaly také do více než 140 zemí světa a některé z nich byly dokonce i zfilmovány.

Hobby knihy

Spíše než smyšleným příběhům dává váš dědeček přednost praktickým radám a poznatkům, nebo právě objevil koníček, který ho naplňuje a touží se v něm rozvíjet? Pak ho jistě potěší některá z hobby knih. Rybaření, houbaření nebo starost o zahradu? Vyberte si z široké nabídky knih našeho e-shopu nebo vsaďte na některý z našich následujících tipů:

Můj život s rybami – Jakub Vágner

Pokud váš dědeček rána nejraději tráví u řeky s prutem v ruce, jistě ocení rady zkušeného odborníka, jakým je proslulý český sportovní rybář Jakub Vágner, držitel mnoha světových rekordů. Aby si splnil svůj sen, kterým bylo zmapování největších a nejvzácnějších sladkovodních ryb na světě, procestoval Vágner všechny kontinenty světa (vyjma Antarktidy).

Jeho dobrodružná cesta začala zásadním životním rozhodnutím, které spočívalo v přerušení nadějné hudební i atletické kariéry. Aby si mladý rybář vydělal na živobytí a cesty, živil se jako umývač nádobí v Austrálii. Dnes vystupuje v prestižních televizních pořadech a část z nich sám dokonce tvoří. Svým příběhem fascinuje a zároveň dokazuje, že nic není nemožné, když je člověk trpělivý a ochotně překonává překážky. Kniha Můj život s rybami je kromě rybářova příběhu doplněna také o dokumentární fotografie jeho nejzajímavějších úlovků.

Pivařka: Tajemství domácího pivovarství – Petr Novotný

Když se řekne koníček, většina lidí si představí sportovní aktivity, malování, rybaření nebo hraní na hudební nástroj. Najít se ale člověk může i v naprosto všedních věcech, jakými jsou jídlo a v tomto případě hlavně pití. Vždyť ne nadarmo se Čechům říká národ pivařů. Těm se koneckonců zavděčíme i v našem vánočním výběru.

Na své si přijdou hlavně milovníci minipivovarů, kteří před masovou produkcí upřednostňují piva s rodinným charakterem. Patří váš děda mezi tyto nadšence? Pak mu udělejte radost knihou s názvem Pivařka: Tajemství domácího pivovarnictví, která vznikla na popud tří pivních nadšenců, kteří neváhali oslovit ostatní domovarníky. Výsledkem je dílo, které kromě 160 unikátních receptů obsahuje také rozsáhlou kapitolu o historii vaření a konzumace piva. Součástí je i odborný úvod do domácího pivovarnictví.

Ottův velký atlas: Houby – Ladislav Hagara, Jiří Baier

Je váš děda typickým milovníkem přírody, který svůj volný čas nejraději tráví v lese s proutěným košíkem v ruce? Pak se mu jistě bude hodit Ottův velký atlas: Houby, jehož součástí je 1200 druhů hub a 1450 unikátních barevných fotografií. Pravák, křemenáč anebo bedla? Publikace velmi podrobně popisuje veškeré druhy hub, na které můžete v českých lesích narazit a zároveň hovoří o místech jejich výskytu.

Kniha představuje dobrého rádce v případech, kdy si člověk není jistý, zda je houba před ním skutečně jedlá, je totiž rozšířena o piktogramy, které znázorňují jedlost a jedovatost každé z uvedených hub. Vašemu dědečkovi navíc napoví i to, podle čeho podobně vypadající jedlé a jedovaté houby pozná.  

Ostatní tipy

Pokud váš děda nepatří ani mezi fanoušky válečné tématiky, detektivky ho nudí a jeho koníčkem je převážně čtení, možná ocení alespoň napínavý příběh, jakým je dílo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Jak už název napovídá, tato kniha, za jejímž vznikem stojí švédský autor Jonas Jonasson, vypráví o dobrodružství stoletého seniora, který se v den svých kulatých narozenin vyplíží oknem ven z domova důchodců. Úplnou náhodou se přitom dostane ke kufru plnému peněz, čímž začíná jeho bláznivá jízda plná dobrodružství.

Je váš dědeček fanouškem humoru herce Luďka Soboty, který je nejen komikem, ale také autorem zábavných textů? Zabalte mu pod stromeček jeho novou knihu s názvem Holé a trapné dýchání, která obsahuje více než padesát kratších literárních útvarů a divadelních výstupů, ve kterých popisuje vzpomínky na dětství, školní léta, divadelní začátky i příhody ze života a z natáčení.

Tip pro vás máme i v případě, že byl váš děda fanouškem zesnulého zpěváka Karla Gotta, který za téměř šedesát let své kariéry poznal, jak chutná sláva, obdiv i nevšední popularita. Na základě jeho života vyšla publikace s názvem Karel Gott, která se věnuje nejen jeho úspěšné kariéře, ale i jeho dětství a nelehké cestě ke slávě. Nechybí zde zásadní data zpěvákovy kariéry ani informace ze soukromého života.

Ideální tip máme i pro dědečky, kteří se rádi ohlížejí za svým životem a ochotně předávají své cenné zkušenosti mladším generacím. Dědečku, vyprávěj je otevřená kniha určená pro zaznamenávání vzpomínek od dětství až po současnost. Od vašeho dědečka se tak například dozvíte to, čím chtěl být jako malý, jací byli jeho rodiče, kde si nejraději hrál a kdy potkal babičku. Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno