Nejlepší knihy pro babičky, které jim zaručeně vykouzlí úsměv na tváři

0
8494

Hledáte inspiraci na ty nejlepší dárky pro prarodiče a chtěli byste svou babičku potěšit nějakou pěknou knížkou? Pulty knihkupectví jsou v dnešní době plné zajímavých titulů a občas může být těžké vybrat z nepřeberného množství knih tu správnou, obzvlášť pokud se na literární scéně příliš neorientujete. Nemusíte však zoufat, připravili jsme pro vás tipy na nejlepší knihy pro babičky, se kterými určitě nemůžete šlápnout vedle.

Narodili se, aby přežili – Wendy Holdenová

Pokud má vaše babička ráda silné a hodně emotivní příběhy s tematikou druhé světové války, určitě ji zaujme kniha s názvem Narodili se, aby přežili, kterou má na svědomí anglická spisovatelka Wendy Holdenová. Tento příběh, jenž přináší svědectví o hrůzách dob minulých, sleduje osudy tří odvážných mladých matek, jejich utrpení a zdánlivě marný boj o přežití.

Hlavní hrdinky Anka, Priska a Rachel toho mají mnoho společného. V roce 1944 byly poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenou, ale aby toho nebylo málo, prošly jeho branami s tajemstvím. Všechny tři právě otěhotněly a svému osudu tak musí čelit bez opory manžela. Jelikož už ztratily bezpočet blízkých a dennodenně je sžírá obrovský strach z budoucnosti, rozhodly se upnout k tomu jedinému, co jim v jejich smutném životě zbylo. Zachránit sebe, a především své nenarozené dítě.

Kniha Narodili se, aby přežili mapuje neuvěřitelnou cestu těchto tří žen, která vedla nejprve do Osvětimi a poté do německého pracovního tábora, kde se zoufale pokoušely zakrýt své těhotenské příznaky a rostoucí břicha. Nakonec je však čeká nejhorší zkouška – příšerná 17denní cesta vlakem společně s tisíci dalšími vězni do tábora smrti v rakouském Mauthausenu.

Tiché roky – Alena Mornštajnová

Co se týče české beletrie, v posledních letech je nejen mezi ženami populární spisovatelka Alena Mornštajnová. Po úspěchu knihy Hana z roku 2017, která vypráví o pohnuté rodinné tragédii, se letos na pultech knihkupectví objevila novinka s názvem Tiché roky. Toto strhující intimní rodinné drama, kde hlavní roli hrají náhody a lidské charaktery, si čtenáře podmaní hned na prvních stránkách. V knihovničce vaší babičky by proto rozhodně nemělo chybět.

O čem příběh vypráví? Hlavní hrdinkou je mladá uzavřená dívka jménem Bohdana, která žije jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou Bělou. Místo toho, aby si užívala života, ji trápí všudypřítomné napětí a temné rodinné tajemství. Proč ji těžce nemocná babička během návštěvy v léčebně oslovila „Blanko“? A co všechno o svých nejbližších vlastně ještě neví?

Vedle toho se souběžně odvíjí příběh oddaného komunisty Svatopluka Žáka, jenž celý svůj dosavadní život zasvětil budování socialismu a lásce ke své rodině. Budoucnost své milované dcery viděl vždy jen v těch nejlepších barvách. Jak už to tak ale bývá, člověk míní, život mění. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy propletou a ukáže se, že nic vlastně není takové, jak se až doposud zdálo.

Příběhy z pera Agathy Christie

Ani babičky občas nepohrnou nějakou dobrou detektivkou. Pokud hledáte kvalitní čtení, které je v tomto ohledu zabaví na dlouhé hodiny, rozhodně neuděláte špatně, když sáhnete po některém z klasických románů britské spisovatelky Agathy Christie. Ať už jde o příběhy Hercula Poirota nebo záhady, které řeší slečna Jane Marplová, královna detektivek vás rozhodně nezklame.

Mezi oblíbené případy z pera Agathy Christie patří například kniha s názvem Kapsa plná žita, která společně s dalšími příběhy vyšla před třemi lety v nové edici. V té se bystrá a zkušená vyšetřovatelka slečna Marplová pouští po stopě chladnokrevného vraha, který sprovodil ze světa bohatého pana Fortescuea. Jaký byl jeho motiv? Šlo tady o pomstu, o majetek nebo o dávný spor mezi dvěma bratry? To samozřejmě odhalí slečna Marplová a její nemilosrdný smysl pro spravedlnost.

Krásným dárkem pro všechny fanoušky kvalitních krimi příběhů je také Velká kniha vánočních detektivek a záhad, která obsahuje 25 pečlivě vybraných povídek z pera těch nejlepších světových mistrů detektivního žánru. Najdete zde tak samozřejmě případy Agathy Christie, ale také povídky sira Arthura Conana Doyla, Eda McBaina či Roberta Louise Stevensona. Kniha navíc obsahuje také originální tematické ilustrace, které vytvořila Markéta Stará.

Babičky – Minna Lindgren

Jestliže hledáte napínavý detektivní příběh, u kterého se vaše babička zároveň pobaví, pořiďte jí oblíbenou sérii Babičky, kterou má na svědomí spisovatelka Minna Lindgren. Ta se soustředí na příběh tří devadesátiletých stařenek jménem Siiri, Irma a Anna-Liisa a jejich život v relativně normálním domově důchodců.

První díl s podtitulem Mrtvý kuchař přivádí čtenáře do domu pro seniory s názvem Podzimní háj, kde dny vyplňuje pouze nekonečně dlouho ubývající čas, pití červeného vína, jízdy tramvají a samozřejmě také pohřby. Když ovšem dojde k náhlému úmrtí místního kuchaře, ukáže se, že na světě existuje i zajímavější zábava než hraní karet, umělecké lekce nebo večery s harmonikou. Obzvlášť ve chvíli, kdy se babičkám s vyšetřováním případu rozhodnou pomoci členové motorkářského gangu.

V druhé knize s názvem Na útěku se devadesátileté rezidentky Podzimního háje rozhodnou přestěhovat do společného bytu v helsinské čtvrti. Jejich soužití se však samozřejmě neobejde bez problémů a kromě toho, že se potýkají s nedostatky odborné domácí péče, zaměří se také na podezřelou rekonstrukci domova důchodců. V závěrečném pokračování s podtitulem Den zkázy se poté stařenky rozhodnou bojovat se všudypřítomnou modernizací.

Venkovské sídlo – Anne Jacobsová

Oblíbila si vaše babička historické romány? V tom případě ji určitě potěší příběhy z pera německé spisovatelky Anne Jacobsové, která vstoupila do povědomí literárního publika především díky trilogii Panský dům. Momentálně se na pultech knihkupectví objevily dva díly nově připravovaného cyklu s názvem Venkovské sídlo, které čtenáři označují za neobyčejně chytlavé.

První díl s podtitulem Zlaté časy sleduje osudy sedmdesátileté Franzisky, která krátce po pádu Berlínské zdi navštíví bývalé rodinné panství Dranitz ve východním Německu, kde vyrůstala. Jelikož je rozhodnutá zůstat zde natrvalo, společně se svou vnučkou Jenny se snaží vrátit starobylému panství jeho dřívější lesk, zatímco vzpomíná na dětství a svou první velkou lásku, kterou jí vzala válka. Když se však náhle dozví, že Walter je naživu, situace se začíná značně komplikovat.

Nejnovějším počinem Anne Jacobsové je pokračování série Venkovské sídlo s podtitulem Bouřlivé časy. Tento příběh se opět vrací k osudům Franzisky a Waltera, kteří jsou konečně po dlouhých letech svoji. Vytoužená svatební cesta jim navíc poskytne možnost znovu se sblížit a oživit staré vzpomínky. Franziska se tak konečně dozvídá, proč se nemohli vzít dříve, ačkoliv se tolik milovali.

Babičko vyprávěj – Monika Kopřivová

Hledáte pro babičku originální dárek, u kterého se rozhodně nebude nudit, a navíc jí vykouzlí úsměv na tváři? Kniha s názvem Babičko, vyprávěj slouží k zaznamenávání těch nejkrásnějších vzpomínek. Babička tak bude moci sama nebo s vaší pomocí postupně vyplňovat pečlivě vybrané dotazy a vy se tak společně s ní dozvíte, čím chtěla být jako malá, kdy potkala dědečka, co spolu zažili nebo co se podle ní během let na světě nejvíce změnilo.

Na podobném principu je založena také kniha Babiččin deník: památka pro má vnoučata. Babička tak může pro další generace zaznamenat svůj životní příběh, nejvýznamnější okamžiky jejího života i tradice, které by ráda předala svým vnoučatům. Díky okouzlujícím ilustracím navíc tento deník představuje dokonalý dárek pro jakoukoliv moderní babičku.

Krásná kniha pro babičku, pomocí které jí můžete naopak vy poděkovat za dlouhé roky lásky a péče, je publikace Babičce s láskou. Najdete v ní několik rozepsaných vět, které stačí doplnit vřelými slovy vztahujícími se právě k vaší milované babičce, fotkami a případně i obrázky nejmenších členů rodiny.  

Kuchařky Romana Vaňka

Když lidé vzpomínají na prázdniny u babičky, obvykle se jim kromě krásných a neopakovatelných zážitků vybaví také výborné jídlo z babiččiny kuchyně. Není divu, babičky totiž umějí u plotny naprosté divy. Pokud i vaše babička ráda vaří a peče, určitě nepohrdne další inspirací v podobě Velké kuchařky Čech a Moravy. Ta obsahuje více než čtyři stovky klasických receptů na ty nejlepší pokrmy české a moravské kuchyně i neobvyklou fotoprocházku naší zemí.

Zajímavá kniha pro babičky, ale také pomocník každého milovníka sladkých jídel. To přesně je oblíbená publikace z pera Romana Vaňka s názvem Sladké poklady české a moravské kuchyně, která navazuje na Vaňkovy předchozí knihy. Téměř 190 receptů vás naučí připravit jednoduché i složitější pokrmy včetně tradičních buchet a koláčů, kynutých lívanců, ovocných knedlíků, ale také toho nejlepšího vánočního cukroví.

Vévodkyně – Danielle Steel

Která babička by neměla ráda romantické příběhy? Mezi nejoblíbenější autorky tohoto žánru samozřejmě patří Danielle Steelová, jejíž příběhy dokáží zabavit čtenářky nejen během dlouhých zimních večerů. Jedním z nejnovějších počinů z pera této oblíbené autorky je román Vévodkyně, který sleduje životní strasti mladé a krásné Angeliky Lathamové.

Angelika vyrostla na hradě Belgrave, kde měla vše, na co si vzpomněla. Když ovšem její otec nečekaně zemře, ocitne se dívka tváří v tvář kruté realitě. Její nevlastní bratři ji odmítají vzít na milost, a proto se Angelika na vlastní pěst vydává do Paříže vybavená pouze svou inteligencí, krásou a obálkou peněz od otce. Když se jí po cestě povede zachránit mladou neznámou ženu, dostane nápad otevřít ve Francii elegantní dům radosti, který bude určený pouze těm nejzámožnějším klientům.

A tak se na scéně objeví Le Boudoir – zařízení plné krásných a sofistikovaných žen, kde se scházejí nejvlivnější muži a tajné touhy se stávají realitou. Angelika má ze svého úspěchu sice radost, žije však neustále na pokraji skandálu. Povede se jí opět získat zpátky své místo na slunci, nebo se bude muset vyrovnat s tím, že její starý život je nenávratně pryč?

Debutantka z rodu Kennedyových – Kerri Maherová

Pokud nedáte dopustit na příběhy slavných osobností, které jsou inspirované skutečnými historickými událostmi, mezi zajímavé knihy pro babičku i maminku patří určitě román s názvem Debutantka z rodu Kennedyových. Spisovatelka Kerri Maherová v něm odkrývá životní osudy Kathleen „Kick“ Kennedyové, silné emancipované dívky, jež bohužel žila v době, kdy dělat si věci po svém nebylo příliš v módě.

Vyprávění začíná v roce 1938, kdy otce Kick Kennedyové jmenují do funkce amerického velvyslance v Británii. Inteligentní a svéhlavá mladá dívka tak konečně může uniknout z drobnohledu své matky i sourozenců a díky neobyčejnému charismatu se jí podaří zaujmout nejen anglické vyšší kruhy, ale také pohledného Billyho Hartingtona. Jelikož je však jejich láska z náboženských důvodů přísně zapovězená a v Evropě vypukne druhá světová válka, Kick se musí brzy vrátit do Spojených států. Tam také bude muset učinit nejdůležitější rozhodnutí svého života – dá přednost lásce, nebo zůstane loajální ke své katolické rodině?

The Crown – Robert Lacey

Ačkoliv vaše babička možná nepatří mezi největší fanoušky zahraničních televizních seriálů, radost by jí mohla udělat kniha The Crown z pera královského životopisce Roberta Laceyho, která přináší strhující vyprávění o životě nejdéle vládnoucí britské panovnice Alžběty II. Díky ní tak mohou čtenáři sledovat neuvěřitelnou životní cestu Elizabeth Mountbattenové, jež se musela naučit, jak se stát královnou a zajistit stabilitu britské monarchie.

Ve své populární publikaci přináší Robert Lacey jedinečný pohled na život uvnitř Buckinghamského paláce. Dozvíte se tak třeba to, jak Alžbětina matka zpochybňovala její manželství, jak se strýc vysmíval jejím schopnostem, nebo jak se princ Philip nechtěl smířit se skutečností, že bude muset jejich manželství obětovat kariéru i rodné jméno. Kromě toho získáte také podrobný popis veškerých postav, které se podílely na příběhu královny během let 1947-1955.

Za zády slavných – Miloš Zapletal

Je vaše babička ráda v obraze a neustále proto sleduje dění v českém showbyznysu? Pak určitě ocení dárek v podobě publikace s názvem Za zády slavných, kterou má na svědomí manažer, dramaturg a scénárista Miloš Zapletal. Ten se po mnoha letech v branži rozhodl zdokumentovat ty nejzajímavější zážitky i vzpomínky a podělit se o ně se širokou veřejností.

Jak již samotný název napovídá, Miloš Zapletal v knize odkrývá příběhy slavných českých osobností, se kterými během své kariéry spolupracoval. Díky němu tak budete moci nahlédnout do zákulisí koncertů, zábavných pořadů i populární soutěže Miss. Zároveň čtenářům odhalí, kterou kapelu se mu podařilo koupit za jedinou korunu, jak ho kdysi Eva Olmerová opila do němoty nebo jak ho prezidentská amnestie zachránila před vězením.

Ďáblova dcera – Lisa Kleypas

Pokud babička ráda zabrousí do červené knihovny, ale už ji nebaví staré harlekýnky, budou se jí určitě zamlouvat knihy spisovatelky Lisy Kleypas. Mezi její nejnovější počiny patří třeba román Ďáblova dcera, který se soustředí na příběh krásné mladé vdovy Phoebe. Ta se na rodinné svatbě jednoho dne setká s pohledným a okouzlujícím cizincem, který ji na první pohled uchvátí. Jak se však později ukáže, není to nikdo jiný než West Ravenel, zlomyslný ničema a tyran, který jejímu zesnulému manželovi udělal ve škole ze života peklo.

Od chvíle, kdy West pozná Phoebe, spaluje ho nepřekonatelná touha spojená s trpkým vědomím, že je pro něj tato kráska naprosto nedosažitelná. To se ale West plete. Nepočítá totiž s tím, že Phoebe není žádná upjatá aristokratka, ale dcera tvrdohlavé ženy, která si vzala nejďábelštějšího hříšného zhýralce v celé Anglii. A tak netrvá dlouho, než se Phoebe rozhodne svést muže, který v ní probudil oheň a ukázal jí nepředstavitelné rozkoše. 

To nejlepší v nás – Colleen Hooverová

Ačkoliv to není pouze kniha pro babičky, vhodným vánočním dárkem by mohl být také nový román bestsellerové autorky Colleen Hooverové s názvem To nejlepší v nás. Ten se soustředí na příběh nešťastného manželství a jeden dávno zapomenutý slib, který by všechno mohl ještě zachránit.

O čem kniha vlastně vypráví? V nejhorší den svého života potká Quinn svou osudovou lásku. Ačkoliv se její vztah s Grahamem zpočátku odvíjí skvěle a může se zdát jako naprosto dokonalý, po sedmi letech se manželství ocitne v troskách. Quinn s Grahamem se však na sebe nezlobí, jak by se na první pohled mohlo zdát, prostě už jenom nejsou stejní jako dřív. A tak místo aby je jednotlivé společné vzpomínky držely pohromadě a připomínaly jim, jak se mají rádi, spíše je od sebe oddělují. A co je nejhorší, to jediné, co by je mohlo zachránit, je dost možná nenávratně zničí.

Další zajímavé tipy

Pulty knihkupectví jsou před Vánocemi plné novinek. Co se týče historických románů, mezi zajímavé knihy patří například Hodinářova dcera z pera oblíbené australské spisovatelky Kate Mortonové, která vypráví příběh ženy, na níž historie během let zapomněla. Za pozornost dále stojí třeba kniha s názvem Sen, který se naplnil nebo román Lovci knih.

Zajímavým vánočním dárkem pro babičku by mohla být také kniha s názvem Nezlomná od Richarda Askwitha, která vypráví o hraběnce Latě Brandisové, jež se ve Velké pardubické neohroženě postavila nacistům. Milovnice pamětí zajímavých osobností pak jistě ocení také román s názvem Paměti přírodního léčitele, který mapuje životní osudy bylinkáře Jana Mikoláška.


Nejlepší knihy pro babičky, které jim zaručeně vykouzlí úsměv na tváři
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno