Knihy Joa Nesbøho, na které fanoušci detektivek nedají dopustit

0
3015

Někteří lidé ho označují za norské literární eso, podle jiných si dokonce zaslouží titul novodobého krále severských krimi románů. Řeč je samozřejmě o Joovi Nesbøm, který se proslavil především díky své detektivní sérii, kde hlavní roli hraje brilantní vyšetřovatel Harry Hole. Na svědomí má ovšem i několik dalších zajímavých počinů a jeho knihy se těší přízni čtenářů ve 140 zemích světa.

Fotbal, hudba, nebo knihy?

Slavný norský autor, jehož jméno lidé dodnes neumí správně skloňovat, se narodil 29. března 1960 v Oslu. Ačkoliv jeho matka pracovala jako knihovnice a otec patřil k vášnivým čtenářům, samotný Jo Nesbø se zajímal především o fotbal. Brzy se proto zařadil mezi hráče Molde FK, ale jeho ambice sahaly mnohem výš. Toužil se totiž stát profesionálním fotbalistou britského klubu Tottenham Hotspur.

Sen o hvězdné fotbalové kariéře mladému Joovi bohužel zhatilo natržení kolenního vaziva. Z toho důvodu se raději začal intenzivně věnovat svému vzdělání, vystudoval ekonomii na Norges Handelshoyskole v Bergenu, stal se z něj burzovní makléř a později začal dokonce pracovat jako finanční analytik v největší norské makléřské společnosti.

Zatímco během dne měl Jo Nesbø všední práci, v noci nechával promlouvat své divočejší já a věnoval se rockové hudbě. Jako kytarista a textař založil se svým bratrem Knutem skupinu Di Derre, která se okamžitě vyšvihla na vrchol místní rockové scény. Sourozenci ročně odehráli až 180 koncertů a toto zběsilé tempo si brzy začalo vybírat svou daň. Právě v tu chvíli se o slovo přihlásila touha po změně, která Joa Nesbøho dovedla k psaní knih.

Spisovatel na plný úvazek

Když nastal zlomový bod v jeho kariéře a Jo Nesbø pochopil, že dosavadní životní rytmus už nemůže déle zvládat, rozhodl se vzít si několikaměsíční dovolenou a odletěl do Austrálie. Dostal také nabídku sepsat své zážitky z turné, kterou ovšem zdvořile odmítl, protože ho lákal úplně jiný literární žánr. Do psaní se však naplno pustil teprve v roce 1997 po smrti svého otce, když si uvědomil, že by rád během svého života stihl publikovat alespoň jeden román.

Svou literární kariéru odstartoval Jo Nesbø knihou, která se na pultech českých knihkupectví objevila nejprve pod názvem Netopýří muž a později jen jako Netopýr. Tento detektivní román, kde poprvé vystupuje svérázný vyšetřovatel Harry Hole, si brzy získal přízeň čtenářů a svému autorovi vynesl třeba cenu Rivertonprisen nebo prestižní Skleněný klíč. A jelikož měl spisovatel nápadů na rozdávání, pustil se brzy po vydání první knihy opět do díla.

Co se týče samotného psaní, příprava nového románu podle oblíbeného norského autora údajně zahrnuje několikaměsíční cestování po světě, dlouhodobé plánování a důsledný sběr materiálů. Jo Nesbø knihy vždy tvoří na základě intenzivních příprav, které mohou trvat déle než vlastní přenesení příběhu na papír.

Případy Harryho Holea

Titul krále severských detektivek vynesla Joovi Nesbømu především krimi série, kde hlavní roli hraje osobitý norský kriminalista Harry Hole. Ten se vyznačuje brilantním úsudkem a zvláštními pracovními metodami, působí jako prototyp drsňáka a snaží se vymýtit zločin za každou cenu. Zároveň o něm ale všichni vědí, že nedokáže respektovat autority, často svádí boj s kriminálníky na vlastí pěst, a navíc je tak trochu alkoholik.

Detektivní série známá také jako Případy Harryho Holea momentálně obsahuje 12 románů. Fanoušci se často ptají, jaké mají knihy Jo Nesba (nebo správně Joa Nesbøho) chronologické uspořádání, kterým dílem by měli začít a zda je možné číst jednotlivé díly na přeskáčku. Pokud i vás zajímá doporučené pořadí knih o Harrym Holeovi, pomůže vám následující seznam.

Netopýr

První kriminální román z pera Joa Nesbøho se v originále nazývá Flaggermusmannen, což se do češtiny překládá jako Netopýr. Osloský policista Harry Hole se hned na začátku musí vydat do Sydney, kde má za úkol sekundovat místní policii při vyšetřování záhadné vraždy mladé norské dívky. Všichni ale doufají, že se mu v Austrálii podaří ukočírovat i své psychické potíže a problémy s alkoholem.

Ať se snaží sebevíc, Harry Hole však neumí pouze pasivně přihlížet, a brzy se tak začíná ve vyšetřování silně angažovat. Jeho touha dopadnout zločince ještě vzroste, když vyjde najevo, že se nejednalo pouze o ojedinělý případ, ale po celém západním pobřeží Austrálie jsou systematicky znásilňovány a zabíjeny mladé blondýnky. Pokud ale budou chtít odhalit, kdo má tyto hrozné činy na svědomí, budou se kriminalisté muset ponořit hlouběji do místního podsvětí.

Švábi

Když v jednom bangkockém nevěstinci policie objeví tělo norského velvyslance, který má v zádech nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky, v Oslu okamžitě propukne panika. Jelikož měl velvyslanec úzké vazby na norského premiéra, ministerstvo zahraničí musí bezpodmínečně problém vyřešit a zabránit tak obrovskému politickému skandálu. A tak na místo vysílá svého nejlepšího detektiva, kterým není nikdo jiný než Harry Hole.

V druhém dílu s názvem Švábi nasedá opilý detektiv se zásobou vitamínu B12 do letadla, aby v Thajsku sehrál svou předepsanou roli – vyřešit zapeklitý případ, ale do ničeho se raději moc nemíchat. Harry však na tyhle manipulativní metody nehodlá přistoupit a hned po příletu se s kolegyní z Bangkoku vrhá do akce. Společnými silami se jim podaří zjistit, že vražda velvyslance rozhodně nebyla náhoda. A za zdmi se navíc cosi hemží a nepříjemně to šramotí.

Červenka

Na začátku třetího dílu krimi série o detektivu Harrym Holeovi, který se nazývá Červenka (někdy také Červenka nese smrt), detektiv během návštěvy amerického prezidenta omylem postřelí agenta Secret Service. Aby se tato nehoda co nejrychleji ututlala, policie ho následně povýší na vrchního komisaře a přeloží k tajné službě, kde má vykonávat kancelářskou práci a řešit naprosto bezvýznamné případy.

Když se však Harry prokousává informacemi o místní neonacistické komunitě, zničehonic narazí na zprávu, že do Norska má být propašována atentátnická puška Märklin. Navíc se mu podaří zjistit, že stopy pašeráků vedou až do řad osloské policie a celý případ je spojený také s norskými válečnými veterány.

Nemesis

Začal podzim a v norských uličkách se na zem líně snášejí barevné listy. Klidný den na jedné bankovní pobočce v centru Osla však naruší člověk, který dává vedoucímu 25 vteřin na to, aby otevřel bankomat a všechny peníze naházel do připravené kabely. Když limit o šest vteřin překročí, lupič ukáže do kamery šest prstů, zastřelí jednu zaměstnankyni a uteče. Do vyšetřování jeho záhadného zmizení se ve čtvrté knize pojmenované Nemesis pouští Harry Hole s kolegyní Beátou Lonnovou.

Krátce po zahájení pátrání však dochází k další tragické události. Harryho dávná láska Anna Bethsenová je ve svém bytě nalezena mrtvá a vše navíc nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu, když od ní Harry odešel. A co víc, zmatený detektiv si návštěvu v jejím bytě vůbec nepamatuje. Bude se proto muset obrátit na legendárního bankovního lupiče Raskola, který dokáže i z vězení tahat za potřebné nitky.

Pentagram

Když se Harry Hole neúspěšně pokusil usvědčit kolegu Toma Waalera z vraždy a zradil přitom všechny své blízké, policie rozhodla o jeho suspendování. Opilý kriminalista tak moc dobře ví, že za čtyři týdny bude bez práce. Vtom ale nečekaně zazvoní telefon a šéf oddělení vražd Harryho povolá k podivnému případu. Našlo se totiž tělo zavražděné ženy, které někdo odseknul prst.

Má to ovšem jeden poměrně významný háček – na svém posledním případu má Harry pracovat právě s kolegou, kterého se pokusil dostat za mříže. Vzápětí navíc zmizí také manželka známého producenta a na policii dorazí obálka s useknutým prstem. Dokáže ostřílený detektiv rozluštit vzkazy a symboly, které vrah nechává na místě činu? A podaří se mu vrátit svůj život alespoň trochu do normálu? To vše se čtenáři dozví v románu Pentagram.

Spasitel

Pošesté se detektiv Harry Hole vrací na scénu v knize Spasitel, která zároveň sleduje počínání chorvatského nájemného vraha. Ten na tradičním předvánočním koncertě Armády spásy zastřelí vojáka stojícího u kotle polévky a nepozorované unikne z místa činu. O den později však při pohledu do ranních novin zjistí, že zabil nesprávného člověka.

Místo cesty do Záhřebu se tedy chorvatský zabiják znovu pouští do akce a moc dobře si uvědomuje, že podruhé už nesmí udělat stejnou chybu. Rychle mu však dochází peníze a náboje, nemá kde spát a na stopě mu je Harry Hole s celým vyšetřovatelským týmem. Aby však osobitý detektiv dokázal ochránit oběť a zabijáka včas zastavit, bude se muset uchýlit k postupům, které jsou ještě nekonvenčnější, než je u něj běžné.

Sněhulák

Sedmé a díky filmové verzi také nejznámější pokračování detektivních románů, kde hlavní roli hraje vyšetřovatel Harry Hole, nese název Sněhulák. Začíná v domě Birte Beckerové, která po návratu z práce objeví na zahradě sněhuláka hledícího přímo na jejich dům. Když ovšem pochválí manžela se synem, že se jim výtvor povedl, dojde k nečekanému zjištění. Nikdo z nich totiž sněhuláka nepostavil.

Celou situaci následně završí skutečnost, že Birte do rána beze stopy zmizí a sněhulákovi se na krku houpe její šála. Vrchní komisař Harry Hole zároveň dostává tajemný dopis, pod nímž je podepsaný „Sněhulák“, a zjišťuje, že Birte nebyla jeho první obětí. Objevují se informace o řadě podobných zmizení, která vždy souvisí s příchodem prvního sněhu, a Harry vůbec nemá ponětí, jaké zlo ho tentokrát čeká.

Levhart

Norským hlavním městem otřásá dvojnásobná vražda, při níž oběti utonuly ve vlastní krvi a bodné rány byly navíc vedeny zevnitř úst. Co mohlo napáchat tak hrozivé škody? Jelikož je místní policie v koncích, musí se uchýlit k zoufalému řešení a do Hongkongu posílá mladou kriminalistku Kaju Solnessovou, která má za úkol přivést zpět do Osla zachmuřeného detektiva Harryho Holea.

Jenže slavný vyšetřovatel se v milionovém městě skrývá z dobrých důvodů. Nejen, že na něj zde nemůžou věřitelé, ale zároveň se zde dokáže schovat před vzpomínkami a přízraky z minulých případů. A tak se Kaja musí uchýlit k citovému vydírání. Když Harry nakonec souhlasí, vyšetřování ho v knize pojmenované Levhart zavede na zasněžené pláně v norských horách, ale i do horké Afriky. A jak už to tak bývá, půjde v něm o život.

Přízrak

Když se v deváté knize s názvem Přízrak Harry Hole vrací po třech letech do Norska, nejedná se o žádnou zdvořilostní návštěvu. Ihned totiž spěchá na policejní ředitelství, kde si vyžádá účast na vyšetřování již takřka uzavřeného případu vraždy na drogové scéně. Ačkoliv se totiž v Oslu snížil počet drogových gangů, na ulicích se objevila nová droga jménem fiolin, která se zdá být ještě horší než heroin.

Harry si vyžádá setkání s domnělým vrahem, kterým je osmnáctiletý chlapec, jenž byl detektivovi v minulosti velice blízký. Čeká ho však i celá řada překvapení, když se jedna záhadná vražda rozroste do nečekaných rozměrů a sám Harry se ocitne v nebezpečí. Většina stop přitom ukazuje vzhůru a vede k zásadnímu rozuzlení.

Policie

V desátém pokračování příběhů Harryho Holea, které se nazývá Policie, se vyšetřování vrací na místa, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly nikdy objasněny. V tomto případě se však oběťmi stávají policisté, kteří záhadné zločiny v minulosti vyšetřovali. A co víc, všichni byli zavražděni maximálně brutálním způsobem.

Ačkoliv se kriminalisté snaží hrozivým vraždám přijít na kloub, postrádají jakoukoliv významnější stopu a bez svého nejlepšího vyšetřovatele jsou naprosto ztracení. V nemocnici mezitím leží těžce zraněný muž, který je v kómatu. Jeho pokoj střeží skupinka policistů, jejichž úkolem je hlídat tajemného pacienta jako oko v hlavě a nedovolit nikomu, aby se k němu přiblížil nebo zjistil jeho jméno.

Žízeň

Že se domlouvání schůzek pomocí aplikace Tinder někdy nemusí vyplatit, pozná v jedenácté knize pojmenované Žízeň osloská policie, která se pouští do vyšetřování smrti několika žen. Ty byly zabity velice zvláštním způsobem a z místa činu následně zmizela i část jejich krve. A jelikož vrchní policejní náčelník Mikael Bellman touží po rychlém povýšení, rozhodne se požádat o pomoc slavného vysloužilého detektiva.

Harry Hole, který se mezitím přestěhoval na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života, vzhledem k brutálním okolnostem neváhá a pouští se do pátrání po nebezpečném vrahovi. Okolnosti ho nutí založit alternativní vyšetřovací skupinu, ale brzy stejně zjišťuje, že dopátrat se pravdy nebude vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. A to zvláště ve chvíli, kdy se bude muset rozhodnout, zda dá přednost vyšetřování, nebo vlastní rodině.

Nůž

Dvanáctý (a prozatím poslední) případ Harryho Holea pojmenovaný Nůž zastihne osobitého detektiva v nesnázích. Ačkoliv se už mnohokrát probudil s kocovinou jako trám, tentokrát je něco jinak. Ruce i kalhoty má totiž potřísněné krví, uvědomuje si, že přišel o všechno, a jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A taky místo v kanceláři, kde smí na přímluvu svého šéfa pouze třídit papíry.

Ať se ovšem snaží sebevíc, události minulého večera si Harry Hole prostě nedokáže vybavit. Jednotlivé střípky na povrch vyplouvají jen velice pomalu a když už se tak stane, skládají dohromady tak strašidelný obraz, že si slavný detektiv v jednu chvíli začíná přát, aby se vlastně vůbec neprobudil. Ve chvíli, kdy je přesvědčený, že nic horšího už se stát nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne.

Další díla

Kromě oblíbené detektivní série, kde v hlavní roli vystupuje kriminalista Harry Hole, má Jo Nesbø na svědomí také spoustu dalších zajímavých počinů. Sem patří několik thrillerů, ale i knihy pro děti nebo třeba převyprávění slavného Shakespearova dramatu s názvem Macbeth.

Lovci hlav

Po sepsání prvních sedmi příběhů Harryho Holea se Jo Nesbø rozhodl vzít si na nějaký čas od této oblíbené série volno. Na psaní ovšem nezanevřel a roku 2008 tak světlo světa spatřil svižný thriller pojmenovaný Lovci hlav (Hodejegerne). Zde autor zužitkoval své zkušenosti z doby, kdy pracoval jako finanční analytik, a daný svět vykreslil s mistrnou dávkou černého humoru.

Hlavním hrdinou tohoto románu je lovec hlav Roger Brown, který má krásnou ženu a příliš drahou vilu, takže si musí přivydělávat krádežemi uměleckých děl. Momentálně plánuje získat Rubensův obraz stomilionové hodnoty, který by dokázal vyřešit všechny jeho ekonomické potíže. Když se ovšem dostane do bytu Clase Greveho, jenž toto dílo vlastní, zjistí něco, co rozhodně vědět nechtěl, a stane se tak sám lovnou zvěří.

Syn

Velkého úspěchu se dočkal také detektivní román s názvem Syn, který se na pultech českých knihkupectví poprvé objevil roku 2015. Ten sleduje osudy Sonnyho Lofthuse, jenž představuje jakýsi prototyp ideálního vězně. Ostatním vězňům totiž slouží jako zpovědník a šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných výměnou za pravidelnou dávku drog.

Než kvůli podezření z braní úplatků spáchal Sonnyho otec před lety sebevraždu, býval policistou. Jeho kolega Šimon Kéfas, který stále působí na osloském oddělení vražd, dostává v jeden den nový případ i novou kolegyni. Stále ovšem nemůže zapomenout na to, co Sonnyho otec kdysi udělal. A když si mladík ve věznici vyslechne jistou šokující zpověď, ani jemu samotnému to nedá spát. Vydá se proto soudit živé i mrtvé.

Krev na sněhu a Půlnoční slunce

Aby toho nebylo málo, Jo Nesbø vytvořil také dvoudílnou detektivní sérii, jejíž děj se odehrává v Oslu během sedmdesátých let. První kniha pojmenovaná Krev na sněhu vypráví příběh Olava Johansena, který toho moc neví a rozhodně nemá znalosti, které by byly k něčemu užitečné. Je ovšem skvělý zabiják a většinou se zbavuje lidí, kteří si to zaslouží. Jenomže pak zničehonic dostane od šéfa za úkol vyřídit jeho manželku.

Děj druhého románu s názvem Půlnoční slunce se odehrává na dalekém severu Norska, v opuštěné vesnici Kasund, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí a žijí podle přísných pravidel. Právě sem přijíždí záhadný Ulf, který tvrdí, že se chystá na lov bělokurů, ale nemá s sebou ani pořádnou pušku. Moc dobře totiž ví, že jedinou kořistí tady bude on sám, a zatím netuší, na čí stranu se zdejší lidé přikloní.

Knížky pro děti

Ačkoliv většinu času tráví Jo Nesbø psaním temných detektivních románů, ve volných chvílích tvoří také knihy pro děti. Jedná se o sérii příběhů věnovaných jeho dceři, kde vystupuje excentrický profesor Doktor Proktor a dva malí hrdinové jménem Bulík a Líza. Patří sem tyto knihy:

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno