Knihy Dana Browna, které uchvátily literární svět

0
3707

Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda nebo třeba Inferno. To všechno jsou díla oblíbeného amerického spisovatele Dana Browna, který bezpochyby patří mezi nejoblíbenější autory současnosti. Dokáže totiž čtenáře skvěle vtáhnout do děje a díky tomu, že se na stránkách svých románů často pohybuje na hraně mezi skutečností a fikcí, je nutí být neustále ve střehu.

Spisovatel, učitel i hudebník

Slavný autor Daniel Gerhard Brown, který se pod své romány podepisuje pouze jako Dan Brown, se narodil 22. června 1964. Jeho domovem bylo po dlouhá léta město Exeter v americkém státě New Hampshire, kde vystudoval základní školu a poté pokračoval na Phillips Exeter Academy. Tam jako profesor matematiky působil také jeho otec, zatímco si spisovatelova matka budovala kariéru jako hudebnice.

Co se týče dalšího vzdělání, Dan Brown roku 1986 absolvoval vysokou školu Amherst College. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, vrátil se na elitní internátní školu Phillips Exeter Academy, kde nějakou dobu učil. Zároveň si pohrával i s myšlenkou, že by si vyzkoušel dráhu hudebního skladatele, z čehož ale nakonec sešlo.

Díky svému zájmu o hudbu však Dan Brown poznal Blythe Newlonovou, která mu pomáhala s propagací jeho projektů. V roce 1993 se společně přestěhovali do města Rye v New Hampshire a o čtyři roky později se také vzali. Brown mezitím vydal hudební CD pojmenované Andělé a démoni, o jehož obal, který obsahuje stejný ambigram jako Brownův román z roku 2000, se postaral umělec John Langdon.

Literární dílo

Čtenáři se často ptají, co Dana Browna inspirovalo, aby se nakonec pustil do psaní. K tomuto rozhodnutí údajně dospěl v roce 1993 během dovolené na Tahiti, kde si přečetl román Sidneyho Sheldona s názvem Akce soudný den (The Doomsday Conspiracy) a sám zatoužil vytvořit nějaký napínavý román.

Zatímco Brownovu první knihu s názvem Digitální pevnost zná téměř každý z jeho fanoušků, málokdo ví, že během jejího psaní spolu s manželkou vytvořil také humorné dílo pojmenované 187 Men to Avoid. Podepsal se zde ovšem jako Danielle Brown.

Brzy poté se tehdy ještě téměř neznámý autor rozhodl pověsit kariéru učitele na hřebík, naplno se pustil do psaní a vytvořil oblíbený cyklus románů o Robertu Langdonovi. Jeho knihy si od té doby získaly srdce milionů čtenářů po celém světě a byly přeloženy do 57 různých jazyků.

Série o Robertu Langdonovi

Největší slávu přinesly Danu Brownovi knihy, kde hlavní roli hraje harvardský profesor náboženské ikonologie a symbolologie Robert Langdon. Ten má eidetickou paměť, trpí klaustrofobií a také je známý tím, že ho přitahují všemožné hádanky a záhady. Tuhle zálibu sdílí i jeho tvůrce Dan Brown, který jako malý strávil hodiny tím, že vytvářel složité anagramy a křížovky, luštil všemožné kódy a vyrážel spolu se sourozenci na honby za pokladem.

Dan Brown je známý také tím, že ve svých knihách neustále balancuje na hraně mezi realitou a fikcí. Čtenáři si tak nikdy nemohou být zcela jistí, kde se právě nachází, čímž si romány dokáží získat jejich plnou pozornost. Navíc jsou velice čtivé, takže nutí literární publikum, aby každou novou knihu přečetlo doslova jedním dechem.

Co dalšího mají Brownovy romány o Robertu Langdonovi společného? Kromě toho, že se jejich dějová linka většinou odehrává během pouhých 24 hodin, se zde často objevují neohrožené hlavní hrdinky, které společně s profesorem Langdonem cestují na různá zajímavá místa po celém světě. Své knihy Dan Brown navíc vždy obohatí o motivy vypůjčené z děl jiných slavných autorů, jako je například Umberto Eco.

Andělé a démoni

První dobrodružství uznávaného harvardského profesora Roberta Langdona se nazývá Andělé a démoni. Spletitý příběh začíná nečekaným nočním telefonátem, v němž ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN žádá hlavního hrdinu o pomoc při vyšetřování vraždy jednoho z jeho spolupracovníků. A proč se rozhodl obrátit právě na Langdona? Mrtvola má totiž na hrudi vypálený cejch, jehož význam dokáže odhalit pouze slavný symbolog.

Podivné znamení přivede Langdona na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří se po letech nečinnosti opět vracejí na scénu, aby v srdci katolické církve konečně vyřešili odvěký spor vědy a náboženství. Langdon při pátrání po nebezpečných vrazích potká půvabnou fyzičkou Vittorii, se kterou prožije neuvěřitelných 24 hodin, během nichž někdo podle starodávného vzorce popravuje kardinály a ve Vatikánu odtikává nejničivější časovaná hrozba v dějinách lidstva.

Šifra mistra Leonarda

Na začátku druhé knihy o Robertu Langdonovi s názvem Šifra mistra Leonarda, která je zároveň Brownovým nejslavnějším dílem, obdrží uznávaný profesor další nečekaný telefonát. V Louvru byl totiž zavražděn správce uměleckých sbírek a vedle jeho těla policie našla nevysvětlitelnou šifru. Langdon se proto okamžitě pouští do pátrání, s nímž mu pomáhá odbornice na šifry a kódy Sophie Neveuová.

Hlavní hrdinové brzy odhalí řadu zřetelných nápověd obsažených v díle geniálního Leonarda da Vinci, které jsou viditelné pro všechny, kteří je odhalit chtějí. Na světlo zároveň vyplouvají další souvislosti, jež naznačují, že zavražděný muž byl napojený na elitní společnost jménem Převorství sionské, kam kdysi patřil i samotný Leonardo. Během napínavé honby Paříží i Londýnem čeká Langdona spousta nepříjemností, jelikož tajný řád rozhodně netouží po tom, aby bylo jeho pradávné tajemství prozrazeno.

Ztracený symbol

Na rozdíl od předchozích příběhů se třetí kniha o Robertu Langdonovi odehrává během pouhých dvanácti hodin a tentokrát čtenářům přináší zběsilou honičku ulicemi Washingtonu, D. C. V příběhu pojmenovaném Ztracený symbol je uznávaný profesor přizván k řešení záhady, která je spojená s hrůzostrašným předmětem, jenž leží na zemi v Kapitolu.

Když Langdon prozkoumá podivný objekt, dojde mu, že ukazuje na nástropní fresku, kde je George Washington zpodobněn jako pohanský bůh. A rozhodně ne náhodou. Právě tento bývalý americký prezident totiž roku 1793 položil se zednářským kladívkem a lžící základní kámen Kapitolu. Jakmile si Robert Langdon poskládá všechny části skládačky dohromady, začíná honba za legendárním zednářským pokladem.

Inferno

Čtvrtá kniha, jež nese název Inferno, přivádí uznávaného profesora Roberta Langdona do samotného srdce Itálie, kde ho čeká další práce. Jeho úkolem je vyřešit záhadu, která je prapodivným způsobem spojená s jedním z největších literárních děl, která kdy existovala – Dantovým Peklem. To však ještě netuší, že ho brzy čeká i souboj s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem.

Zatímco se Langdon odhodlaně proplétá labyrintem florentských, benátských, ale také instanbulských uliček, musí projít řadou tajných chodeb, odhalit skryté komnaty a prokousat se velkým množstvím narážek a kódů. Jediným vodítkem je mu přitom Dantova temná epická báseň, a i když se mu to vůbec nelíbí, čas neúprosně utíká. Pokud se mu nepodaří záhadě přijít na kloub, může dojít ke katastrofě, která náš svět navždycky změní.

Počátek

V pátém pokračování s názvem Počátek zláká Roberta Langdona ultramoderní Guggenheimovo muzeum v Bilbau, kde má dojít ke slavnostnímu oznámení. Futuristický miliardář Edmond Kirsch se zde totiž chystá světu představit objev, jenž změní tvář vědy k nepoznání. Tento muž navíc před lety patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, takže není divu, že jeho vynález, který by měl odpovědět na dvě základní otázky lidské existence, slavného symbologa opravdu zajímá.

Ačkoliv stovky hostů žasnou nad Kirschovou originální prezentací, celý večer se brzy promění v chaos a jelikož je Langdon v bezprostředním ohrožení, musí z Bilbaa prchnout v doprovodu ředitelky muzea Ambry Vidalové. Společně se vydávají do Barcelony, kde se pokusí najít záhadný klíč ke Kirschovu tajemství a budou se skrývat před nepřítelem, jehož moc pochází ze španělského královského paláce. Tajemné symboly však dvojici hlavních hrdinů brzy přivedou zpět ke Kirschovu šokujícímu objevu.

Samostatné romány

Kromě populárních knih o Robertu Langdonovi, které mu získaly celosvětové uznání, vytvořil Dan Brown také oblíbené romány pojmenované Digitální pevnost a Pavučina lží.

Digitální pevnost

Úplně první kniha, kterou Dan Brown kdy napsal, se nazývá Digitální pevnost. Na pultech amerických knihkupectví se sice poprvé objevila již roku 1998, ale čeští čtenáři se jejího překladu dočkali až o sedm let později. A o čem tento román vlastně vypráví? Hlavní hrdinkou je nejlepší dešifrantka Úřadu pro národní bezpečnost Susan Fletcherová, která má za úkol rozluštit složitý počítačový kód, který nedokázal vyřešit ani dosud neomylný počítač přímo v NSA.

To, co půvabná matematička zjistí, však brzy vyvolá šok v jednotlivých sférách moci. NSA se totiž náhle stává rukojmím nevídaně složitého kódu, který by byl schopný ochromit veškerou zpravodajskou činnost na území USA. Při jeho zkoumání se Susan Fletcherová postupně zaplétá do houstnoucí sítě tajemství a lží, musí se vyrovnat se spoustou nečekaných zvratů, a nakonec bude bojovat nejen za svou vlast, ale i o svůj holý život.

Pavučina lží/Anatomie lži

Druhým Brownovým románem, který nepatří do série knih o Robertu Langdonovi, je kniha pojmenovaná Pavučina lží (někdy také Anatomie lži). Čtenářům přináší strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život ve vesmíru i na naší malé planetě. V nejzapadlejších končinách Antarktidy je totiž jednoho dne nalezen meteorit se zkamenělinami, jež jsou staré několik milionů let.

Zatímco jedna dramatická událost rychle střídá druhou, autor přináší pečlivě vybrané informace ze zákulisí vysoké politiky, ale i z oblasti vědy a moderní techniky. Kromě toho komentuje také vážné otázky týkající se soukromého podnikání nebo morálky politiků, vědců, vojáků či novinářů a klade čtenářům několik důležitých otázek. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? A skutečně účel světí prostředky, nebo to je naprostý nesmysl?

Knihy Dana Browna, které uchvátily literární svět
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno