Co číst na jaře? Přinášíme vám novinky z produkce Mladé fronty!

0
3868

Chladných a deštivých dnů výrazně ubylo, za okny září teplé sluneční paprsky a příroda momentálně hraje všemi barvami. Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, určitě je vám jasné, že teď máte naprosto ideální příležitost vyrazit někam do parku a pohodlně se tam uvelebit s pěknou knížkou. Jestliže ovšem nevíte, po čem sáhnout, určitě si nenechte ujít jarní novinky z produkce Mladé fronty pro děti i dospělé!

Jak přežít léčení – Radkin Honzák

Mezi nejočekávanější novinky letošního jara se rozhodně řadí další kniha renomovaného psychiatra, publicisty a vysokoškolského pedagoga Radkina Honzáka, který má na svědomí třeba bestseller Holky to někdy nemaj lehký. Své zkušenosti s vlastními i cizími neduhy tentokrát shrnul v publikaci s názvem Jak přežít léčení: Veselé čtení o bolestech. Zápolení s vážnější nemocí totiž není jen tak, což dosvědčí každý, kdo si něčím podobným už prošel.

Známý psychiatr se na téma léčení pokusil podívat s nadhledem, který vyplývá z jeho dlouholeté praxe, ale i s humorem sobě vlastním. Čtenářům se díky tomu pokouší vysvětlit, jaký by měl být vztah pacienta a lékaře, jak zvládnout stres a bolest nebo jak by měla nemocného podpořit jeho rodina. To vše navíc podává s bytostným optimismem, i když sám přiznává, že ve skutečném životě často neplatí, že jednou je člověk dole a podruhé nahoře.

Zapomenutá stíhací esa – Marek Brzkovský

Pojem stíhací eso se zrodil ve Francii již v roce 1915. Tehdejší novináři tak označovali letce, kterým se podařilo sestřelit pět nebo více nepřátelských letadel, a tento neoficiální termín byl poté hojně využíván také během druhé světové války. Souboje ale tentokrát probíhaly na větší vzdálenost, při vyšších rychlostech a také ve větších formacích. O výsledku však přesto rozhodovala hlavně odvaha a pilotní umění neohrožených mužů za řídicí pákou.

Pokud máte rádi strhující příběhy z druhé světové války, jistě by vám neměla uniknout kniha Marka Brzkovského pojmenovaná Zapomenutá stíhací esa. Ta se soustředí na osudy osmi spojeneckých stíhačů během nejhoršího konfliktu v historii lidstva, jejichž jména neprávem upadla v zapomnění. Ačkoliv byly jejich osudy dost rozdílné, jelikož bojovali na různých frontách druhé světové války, všichni svým nemalým dílem přispěli k porážce fašismu.

Velikáni do kapsy: Jan Amos Komenský – Tomáš Němeček

Jana Amose Komenského si spousta lidí ze školních obrázků pamatuje jako velebného starce. Věděli jste však, že zamlada byl schopný klidně ujít 500 kilometrů z Německa na Moravu? Nebo že měl doma prorokyni a že se celý život snažil vynalézt perpetuum mobile? To vše, a ještě mnohem více, se o této zajímavé historické postavě dozvíte v šestém pokračování edice Velikáni do kapsy, které se nazývá Jan Amos Komenský očima Všezvěda Všudybuda a Magického Mámení.

Příběh slavného českého myslitele zkoumá unavený učitel a jeho zvídavá dcera Anežka. Jak už název knihy napovídá, na pomoc jim však přispěchají také Všezvěd Všudybud a Magické Mámení. Kromě toho se čtenáři setkají také s Albrechtem z Valdštejna a dozví se, kolik dostal kat Mydlář zaplaceno za popravu 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. A pokud vás tato kniha zaujme, sáhněte i po předchozích titulech z edice Velikáni do kapsy, které se soustředí na život Jana Husa, Karla IV., T. G. Masaryka, Boženy Němcové a Marie Terezie.

Deník mimoňky 14: Příběhy nejhorší nejky v historii – Rachel Renée Russellová

Na jaře se konečně dočkali také všichni fanoušci oblíbené série Deník mimoňky, kterou má na svědomí Rachel Renée Russellová. Čtrnácté pokračování s podtitulem Příběhy nejhorší nejky v historii sleduje Nikki a ostatní členy její kapely, kteří se již nemohou dočkat, až v létě vyrazí na turné jako předskokani slavných Bad Boyz. Jak už to tak ale bývá, čeká je další várka katastrof a nic nebude tak růžové, jak se na první pohled zdálo.

Ačkoliv si myslela, že ji teď nějaký čas neuvidí, ani na turné nebude mít Nikki klid od své úhlavní rivalky MacKenzie Hollisterové. Ta se k nim totiž sprostě vetřela jako koordinátorka sociálních sítí, bude s Nikki sdílet společný pokoj, a navíc se ji rozhodla také vydírat! Přežije hlavní hrdinka turné, které se ze splněného snu rychle mění v totální noční můru, nebo bude tento jedinečný zážitek už navždy spojený pouze s negativními vzpomínkami?

Amálie Zubatá a půlměsíční prázdniny – Laura Ellen Andersonová

V dubnu se na pultech knihkupectví objevilo také čtvrté pokračování strašidelných dobrodružství malé upírky Amálie Zubaté a jejích podivných přátel. Po příšerném plese, boji s roztomilými jednorožci a ztrátě paměti tentokrát čeká zvláštní partičku ze Záhrobně konečně trocha odpočinku. Mají totiž půlměsíční prázdniny, které si hodlají naplno užít.

Místo plnění školních povinností vyráží přátelé na výlet s oddílem duhových skautů, který vedou jednorožci Robert a Ríša. Všichni společně prozkoumávají tajemný ostrov a postupně sbírají bobříky, když se jim však náhodou podaří narazit na pradávné prokletí a zmenší se do velikosti mravenců! Jestli zvládnou dokončit hrůzostrašnou výpravu a zlomit strašidelnou kletbu, se dozvíte v knize Amálie Zubatá a půlměsíční prázdniny.

Rošťáci z pravěku – Jannick Lachapelleová

Co byste dělali, kdybyste jednoho dne náhodou narazili na děti z pravěku? Přesně to se totiž stane partičce školáků z Dolních Chvastonic v knize Rošťáci z pravěku: Trhlina v čase, kterou má na svědomí autorka Jannick Lachapelleová. Je vám určitě jasné, že když mladí přátelé v jeskyni za školní budovou objeví dvě spící pravěká stvoření, nenapadne je nic lepšího, než si tyhle neposedné děti vzít s sebou domů a skamarádit se s nimi.

Jenomže co si s těmito neposedy počít dál? Lili a Toto dnešní svět vůbec nechápou, všechno kolem nich jim připadá zvláštní, a navíc nerozumí ani naší řeči. Není se ale čemu divit, jsou to totiž kromaňonci! A tak na partičku školáků a jejich nové pravěké kamarády samozřejmě čeká série vtipných a zamotaných situací. Postupem času také vyjde najevo, jak se děti z pravěku dostaly do našeho světa a co tomu všemu vlastně předcházelo.

Po kolejích za pohádkou – Jitka Dolejšová

Tudum tudum… tudum tudum… tudum tudum… Slyšíte ten neopakovatelný zvuk, jak si koleje a pražce mezi sebou povídají? Vyprávějí si o vlacích a nádražích, o blízkých i dalekých cestách, o lidech a zvířátkách, ale i o věcech naprosto kouzelných. Chcete si tyhle příběhy taky poslechnout? V tom případě se společně s Jitkou Dolejšovou vydejte na cestu Po kolejích za pohádkou.

Mezi hrdiny, s nimiž se v krásné pohádkové knížce setkáte, se objeví třeba toulavý kocour, anděl vyrábějící hračky, zaječí holka nebo zlobivé dveře. Zároveň se tu trochu kouzlí, nechybí spousta humoru a napětí, ale dočkáte se také ukrytého tajemství nebo špetky dojetí ze šťastného shledání. To vše navíc doprovázejí i roztomilé ilustrace, které má na svědomí Richard Svitalský.

Lišáčkova dobrodružství – Libuše Radová

Už jste někdy viděli třídenní liščí mládě? A dovedete si představit, jaké zážitky čekají celou rodinu po jeho příchodu do domácnosti se dvěma loveckými psy a dalšími zvířaty? Pokud si chcete přečíst o tom, jak se bezmocný zvířecí drobeček postupně mění na samostatného liščího krasavce, máte jedinečnou příležitost. Stačí sáhnout po knize Lišáčkova dobrodružství, kterou má na svědomí Libuše Radová, jejíž domácnost se na jaře vždy mění v improvizovanou záchrannou stanici pro opuštěná zvířata.

Co se tedy v její nejnovější publikaci dozvíte? V příběhu plném pohody, napětí, radosti, smutku i mnoha překvapivých situací autorka vypráví třeba o tom, jaká dobrodružství prožije malinkatý lišáček se svými neobvyklými kamarády. Kromě toho čtenářům také ukáže, jak lišáček trénuje běh s jezevčíkem, čím se vlastně tohle zvířátko živí a jak si v přírodě hraje.


Na kterou z těchto novinek se těšíte nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů!

Co číst na jaře? Přinášíme vám novinky z produkce Mladé fronty!
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno