Dvůr trnů a růží: romantická fantasy na motivy Krásky a zvířete

0
6653

Jste fanouškem zamilovaných příběhů a nedáte dopustit na klasiku, jakou je Kráska a zvíře? Pokud k tomu všemu oceníte také odvážnou ženskou hrdinku, napětí a boj na život a na smrt, určitě sáhněte po fantasy sérii Dvůr trnů a růží od autorky Sarah J. Maasové, která se příběhem starým jako lidstvo samo nechala při psaní inspirovat. Romantickou linku pak přesunula do kouzelného světa víl.

Láskyplný příběh krásné Belly a ve zvíře zakletého prince dostal už několik podob a stal se inspirací mnoha známých děl. Na jeho motivy vznikla mimo jiné i úspěšná série Dvůr trnů a růží, kterou stále píše americká autorka Sarah J. Maasová. Ta si už dříve získala čtenáře úspěšnou sedmidílnou ságou Skleněný trůn.  

Příběh určený pro dospívající publikum v sobě mísí prvky romantiky a fantasy. Na rozdíl od Krásky a zvířete se sága neodehrává v lidském světě, ale ve smyšlené a do posledního detailu propracované zemi víl. Stejně jako ve Skleněném trůnu, i ve Dvoře trnů a růží je hlavní hrdinkou odvážná a sebevědomá dívka. Devatenáctiletá Feyre pochází z chudé lidské vesnice, kterou od sousedního světa víl dělí kouzelná zeď. Ta má jediný úkol: udržet dvě znepřátelené rasy od sebe.

Od té doby, co její movitý otec přišel o veškerý svůj majetek, přežívá hlavní hrdinka Feyre společně s ním a dvěma sestrami ve strohé chalupě, ve které se přečkání tuhé zimy zdá jako krutý a téměř nemožný úkol. Feyre, které vzhledem k otcově zranění a neschopnosti svých sester nezbylo nic jiného, než se pasovat do role živitele rodiny, si je dobře vědoma toho, co znamená mít hlad. Proto každý den vyráží na lov do lesů nedaleko od zdi a doufá, že se díky přesnému oku a troše štěstí vrátí domů s úlovkem, který její rodině zajistí přežití na dalších několik dní.

Když si mladá lovkyně jednoho dne přinese domů mrtvého vlka, netuší, že se její život od základu změní. Kvůli nepředvídatelnému sledu událostí se mladá Feyre nakonec ocitá na druhé straně zdi, na místě, kterého se děsí ze všeho nejvíc. Na místě, ze kterého se nikdy nikdo nevrátil. Živý ani mrtvý.

Dvůr trnů a růží

První díl romanticko-fantastické série Dvůr trnů a růží se na pultech knihkupectví objevil v roce 2016 a téměř okamžitě se stal hitem mezi dospívajícími čtenáři. Ti si kromě samotného vílího světa, s jehož popisem si autorka vyhrála, oblíbili také charismatické postavy a zápletku, které nechybí akce, napětí ani romantická linka.

Příběh začíná v momentě, kdy dospívající Feyre zabije v lese vlka a ocitá se za zdí, kam je odvlečena neznámým tvorem. Z únosce, kterého mladá lovkyně původně považovala za zvíře, se vyklube vznešená víla, jedna z nesmrtelných bytostí, které dříve vládly světu, a současně vládce Jarního dvora, jedné z oblastí země Prythian.

I přes počínající nenávist si k sobě Feyre a Tamlin postupně nacházejí cestu a původní zášť nakonec střídá láska. Nejedná se však o pohádku, a tak není nikde napsáno, že jejich příběh skončí šťastně. Oba hrdiny čeká velké množství překážek, jejichž zdoláním rozhodnou nejen o svém osudu, ale i o budoucnosti celého království.

Dvůr mlhy a hněvu

Po obrovském úspěchu, jaký zaznamenal první díl série, přišla autorka s pokračováním příběhu, který původní motiv Krásky a zvířete nechává stranou a žije si svým vlastním způsobem. I na začátku druhé knihy s názvem Dvůr mlhy a hněvu se čtenáři společně s Feyre, která přežila střet s obávanou Amaranthou, vrací zpátky na Jarní dvůr. Ačkoli by mladá hrdinka měla sršet štěstím, propadá depresím. Pronásledují ji totiž vzpomínky na to, co byla nucena udělat, aby osvobodila milovaného Tamlina a jeho lid.

K tomu všemu musí dostát slibu, který dala Rhysandovi. Podle smlouvy, kterou s ním uzavřela, musí na Nočním dvoře trávit vždy jeden týden v měsíci. Kromě toho, že se Feyre potýká s přeměnou, která jí změnila celý život a snaží se vyznat v zákrutech vílího života, stále více si také uvědomuje fakt, že se na obzoru blíží mnohem větší zlo, než kterému byla posledně nucena čelit.  

Dvůr křídel a zmaru

Na Jarním dvoře překvapivě začíná i třetí díl série s názvem Dvůr křídel a zmaru. Tentokrát je však hrdinčin postoj k Tamlinovi o poznání střízlivější. Feyre je navíc odhodlaná získat informace o vladařových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. A aby tak mohla učinit, musí se uchýlit k manipulaci a podvodným manévrům, které jí možná nepřijdou k chuti, ale vzhledem k blížícímu se nebezpečí jsou více než nutné.

Ve vzduchu visí válka a hlavní hrdinové musejí posbírat veškeré síly, aby zachránili to, co jim je na světě nejvíc drahé. Podaří se Feyre, Rhysandovi a jejím přátelům porazit zlo, které narostlo do obřích rozměrů? Na konci všeho pak Feyre čeká zásadní otázka: kterému z oslnivých a smrtících vladařů věřit?

Dvůr mrazu a hvězd

Rozpracovanou sérii se autorka rozhodla rozšířit také o kratší novelu, která nese název Dvůr mrazu a hvězd a odehrává se mezi třetím a plánovaným čtvrtým dílem fantasticko-romantické ságy. Zatímco Feyre, Rhysand a jejich nejbližší přátelé tvrdě pracují na obnově Nočního dvora i válkou zničené země a lidské královny a vílí vládci kují pikle, Velaris se zahaluje do sváteční atmosféry. Blíží se totiž oslavy zimního slunovratu.

Jenže jsou to právě ony okamžiky klidu a míru, na jejichž pozadí se ukáže, že některé rány ještě nejsou zahojené. Feyre tak čeká dlouhá cesta lemovaná napětím, vášní i politickými intrikami. Cesta která, jak hrdinka doufá, konečně povede k zaslouženému míru.

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno