Rowlingová pro mládež, Galbraith za krimi. Jaké detektivky skrývá autorka pod pseudonymem?

0
5544

Ze života na sociálních dávkách multimilionářkou. Sedmidílná fantasy série Harry Potter učinila ze spisovatelky J. K. Rowlingové jednu z nejznámějších a nejprodávanějších autorek beletrie na světě. Příběh o kouzelnickém chlapci je s ní natolik spjatý, že si jen málokdo dokázal představit, že by mohla napsat i jiný úspěšný příběh. A ona přece. Aby tak však mohla učinit, musela se stát někým jiným. Pod pseudonymem Robert Galbraith a oproštěná od mánie kolem kouzelnického světa pak vydala sérii detektivních příběhů Cormoran Strike.

Britskou spisovatelku J. K. Rowlingovou má většina čtenářů spojenou se sedmidílnou fantasy ságou Harry Potter, Roberta Galbraitha zase s detektivní sérii Cormoran Strike. Ne všichni však vědí, že se jedná o jednu a tu samou osobu. Aby ze sebe spisovatelka setřásla slávu spojenou s příběhem o kouzelnickém chlapci, vytvořila si pseudonym, pod kterým v současnosti vydala už čtvrtý díl známé krimi série. Na to, že se ve skutečnosti jedná o dílo slavné J. K. Rowlingové, se přišlo záhy.

Jak už název série napovídá, kriminální příběh se točí kolem detektiva Cormorana Strike, bývalého člena speciální vyšetřovací jednotky a fyzicky i psychicky poznamenaného veterána z Afghánistánu. Svých cenných zkušeností Strike momentálně využívá jako soukromý detektiv, kterému s honbou za zločinci pomáhá asistentka Robin, jež kouzlu detektivní práce pomalu ale jistě propadá.

Autorka zatím napsala čtyři knihy: Volání Kukačky, Hedvábník, Ve službách zla a Smrtící bílá. Pro velký úspěch se však rozhodla, že vydá minimálně dalších deset dílů. Krimi příběh se mezi čtenáři detektivního žánru navíc dočkal tak kladných ohlasů, že na jeho motivy vznikl také televizní seriál s názvem Strike, který vysílá stanice BBC One.

Volání Kukačky

Když autorka pod pseudonymem v roce 2013 vydala debutovou detektivku s názvem Volání kukačky, nikdo netušil, že se ve skutečnosti jedná o dílo slavné Rowlingové. Tato informace však vyplula na povrch krátce poté a zájem o knihu okamžitě stoupl.

Čtenáři se díky knize seznámili s bývalým členem vyšetřovací jednotky a válečným veteránem Cormoranem Strikem, který své zkušenosti ze zahraničních misí využívá jako soukromý detektiv. Momentálně mu na stole leží zapeklitý případ. Pod balkonem v londýnské čtvrti Mayfair byla totiž nalezena slavná modelka Lula Landryová.

Ačkoli vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o sebevraždu, Lulin bratr se rozhodne onu nehodu prošetřit a požádá o pomoc právě detektiva Strikea. Ten během řešení případu společně se svou asistentkou Robin proniká do světa bohatých a odhaluje jeho pravou tvář. Sám se přitom ocitá ve smrtelném nebezpečí.

Hedvábník

Ve druhém díle s názvem Hedvábník se na soukromého detektiva obrátí žena ztraceného spisovatele Owena Quinea. Není to poprvé, co se po autorovi slehla zem, manželka je proto přesvědčená, že se stejně jako dříve uchýlil do ústraní a po Strikeovi chce, aby ho našel a přivedl domů. Detektiv brzy zjišťuje, že za Quineovým zmizením je více, než jeho klientka tvrdí. Spisovatel totiž právě dokončil román, ve kterém ve špatném světle vykreslil karikatury všech svých známých. A je na první pohled jasné, že publikací tohoto díla by naruby otočil nejeden život. Chtěl snad autora někdo umlčet?

Ve službách zla

Zatímco v předchozích dvou dílech detektiv Cormoran Strike se svou asistentkou Robin vyšetřoval záhadnou smrt slavné modelky a zmizení oblíbeného spisovatele, ve třetím pokračování s názvem Ve službách zla se v nebezpečí ocitá on sám. Poté co hrdinové obdrží balík, ve kterém se nachází useknutá ženská ruka, začne Strike pátrat po viníkovi. Napadají ho jména hned čtyř lidí, kteří by podobného činu byli schopní.

Mezitím, co se policie zaměřuje na jednoho z podezřelých, Strikeovi začíná být čím dál tím jasnější, že viníkem je někdo docela jiný. Spolu s Robin se proto pustí do pátrání na vlastní pěst a zabřednou tak do temných a zvrácených světů zbylých podezřelých. Netrvá to dlouho a dojde k dalším hrozivým činům. Detektiv si proto záhy uvědomuje, že mu rychle dochází čas.

Smrtící bílá

Viděl jsem, jak zabili dítě. Právě s těmito slovy v nejnovějším pokračování s názvem Smrtící bílá překvapí detektiva Cormorana Strikea poměrně nevyrovnaný mladý muž. Ačkoli on sám příliš důvěryhodně nepůsobí, jeho příběh ano. Po jeho vylíčení však v panice utíká. Detektiv, který mladíka nestihl řádně vyslechnout, se nicméně rozhodne věc náležitě prošetřit a pouští se do složitého pátrání. To ho nečekaně zavede až do zákulisí britského parlamentu a temných rodinných tajemství.

Rowlingová pro mládež, Galbraith za krimi. Jaké detektivky skrývá autorka pod pseudonymem?
4 (80%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno