10 nejlepších knih, které formovaly naši generaci

0
3150

Knihy, které četli rodiče a prarodiče, se od těch, u kterých vyrůstala naše generace, v mnohém liší. Žánry se transformovaly do odlišné podoby, přibylo více fantasy děl a milostné scény se staly odvážnější a detailnější. Které knihy generaci mileniálů ovlivnily nejvíce? Tady je deset nejlepších z nich.

Pán prstenů

Seznam nejlepších knih bez nejznámějšího díla spisovatele J. R. R. Tolkiena? Ani náhodou. Ačkoli dobrodružnou fantasy sérii Pán prstenů autor napsal už mezi lety 1937 a 1949, výrazně ovlivnila právě generaci mileniálů. Velké zásluhy má na tom filmové zpracování z roku 2001, kdy legendární příběh na filmové plátno přenesl režisér Peter Jackson.

Trilogie Pán prstenů, která volně navazuje na předchozí fantasy román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, je považována za dílo, které položilo kameny moderního fantasy žánru. Příběh o družině složené z několika rozdílných ras snažící se zachránit Středozem před čirým zlem se dokonce stal třetím nejprodávanějším románem vůbec. Na světě se prodalo přes 150 milionů výtisků. Ačkoli si Tolkien přál, aby knihy vyšly v jednom svazku, příběh byl distributorem z obchodních důvodů rozdělen na tři díly (Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále).

A o čem příběh nejslavnějšího fantasy díla pojednává? Popisuje putování skupiny složené z několika ras, která se snaží zničit prsten představující děsivou sílu ohrožující Středozem. Děj je pak rozdělen do několika linií, a tak si čtenář může vychutnat střety ohromných vojsk, putování malých skupinek i individuální hrdinství jednotlivých členů Společenstva prstenu.

Píseň ledu a ohně

Fantasy série Píseň ledu a ohně, kterou má na svědomí americký autor George R. R. Martin, se podobně jako předchozí trilogie proslavila díky filmovému zpracování. Seriál, který se stejně jako první kniha jmenuje Hra o trůny, vznikl na základě prvních pěti dílů zatím nedokončené ságy a zaznamenal celosvětový úspěch. Stal se například jedním z nejdražších seriálů všech dob. Prvenství pak drží třeba v počtu nelegálních stažení.

Ale zpět ke knize. Ačkoli je sága, kterou autor začal psát v roce 1991, označena za fantasy dílo, na rozdíl od předchozího Tolkiena, kde magie a nadpřirozeno vystupují do popředí, Píseň ledu a ohně dává větší prostor realitě. Dalším zásadním rozdílem oproti klasickému pojetí žánru spočívá v tom, že autor jednoznačně neodděluje dobro od zla.

Postavy, které se v sérii vyskytují, jsou vykreslené do posledního detailu a jejich povaha se mění v závislosti na čase, zkušenostech i konkrétní situaci. Ke svému chování mají navíc vždy nějaký důvod, to znamená že špatné věci nikdy nekonají jen tak z rozmaru. Nelze tedy přímo určit, kdo je v příběhu kladnou postavou a kdo zápornou. Je ale pravda, že některé charaktery svou dobrou povahou nad ostatními převládají. Martin má navíc nálepku brutálního spisovatele, který je schopný v libovolném okamžiku zabít kteroukoli ze svých postav, a to včetně těch hlavních, u kterých to čtenář v žádném případě nečeká.

A nevyzpytatelný je i samotný děj. Ten už od počátku drží tři základní linky, a sice politické boje mezi dvěma nejvýraznějšími rodinami, nadpřirozenou hrozbu přicházející ze severu a boj o Železný trůn, který vládne všem Sedmi královstvím. Čtenáři na příběhu nejvíce oceňují reálnost, s jakou je navzdory fantasy žánru podán. Velmi explicitně je v knize zobrazeno násilí, lidské utrpení i sexualita.

Harry Potter

Když spisovatelka J. K. Rowlingová psala první díl příběhu o nadaném chlapci, který navštěvuje Školu čar a kouzel v Bradavicích, nemohla ani tušit, na kolik ji její dílo proslaví. Sérii čítající celkem sedm dílů si zamilovaly miliony lidí na celém světě. Jen těžko bychom dneska hledali někoho, kdo nezná mladého čaroděje Harryho Pottera a jeho věrné přátele Rona a Hermionu.

Ne nadarmo se o této sáze mluví jako o jednom z nejvýraznějších děl jednadvacátého století, což koneckonců dokazuje i fakt, že se prodalo více než 450 milionů výtisků na celém světě. Poslední díl v USA dokonce překonal hranici 11 milionů prodaných kusů během prvních 24 hodin. Příběh o Harrym Potterovi přitom původně odmítla hned tři vydavatelství.

Ačkoli jsou první díly určeny pro mladší publikum, patří mezi fanoušky i celá řada dospělých. Jak je to možné? Rowlingová si totiž přála, aby čtenáři stárli společně s hlavními postavami, kterým je v úvodním dílu pouhých jedenáct let. A přestože se nakonec nepodařilo novou knihu vydávat pravidelně každý rok, jsou novější díly vždy o něco temnější a určené pro starší publikum.

Knižní série popisuje příběh neobyčejného chlapce Harryho Pottera, který zjistí, že má čarodějnou moc a začne navštěvovat Školu čar a kouzel v Bradavicích. Tam se seznámí se svými budoucími přáteli Ronaldem Weasleym a Hermionou Grangerovou. Společně s nimi pak zažívá neuvěřitelná dobrodružství a svádí boj s obávaným černokněžníkem lordem Voldemortem, který se snaží podmanit si celý kouzelnický i nekouzelnický svět.

Hunger Games

Trilogie Hunger Games od americké spisovatelky Suzanne Collinsové patří mezi první světově úspěšnou dystopickou literaturu určenou primárně pro mladistvé publikum, která inspirovala mnoho dalších autorů a pomohla odstartovat trend, jímž se později romány s antiutopickými prvky staly. Všechny tři díly se stejně jako předchozí knihy v našem seznamu dočkaly filmového zpracování.

Hlavní hrdinkou příběhu je teprve šestnáctiletá Katniss Eeverdeenová, která žije v postapokalyptickém světě, kterému vládne mocný a bohatý Kapitol. Ten každoročně pořádá takzvané Hladové hry, reality show, v níž v přímém televizním přenosu na život a na smrt bojuje 24 náhodně vybraných chlapců a děvčat, a to vždy dva z každého kraje. Katniss je jednou z těch, která se her účastní a je nucena čelit nejen nástrahám smrtící arény, ale také svých krvežíznivých soupeřů.

Ačkoli je Katniss ženského pohlaví, stejně jako většina young adult hrdinek vyskytujících se v postapokalyptických dílech, svými vlastnostmi láme všechny zažité standardy. Kromě toho, že má odvahu a ochotu obětovat se za ostatní, orientuje se výborně v prostoru a umí perfektně lovit.

50 odstínů šedi

Anastasia Steelová, hlavní hrdinka románu, který celý svět zná pod názvem 50 odstínů šedi, je oproti výše zmíněné Katniss typickým příkladem literárně zobrazené ženy. Je slušná, tichá a její život je vcelku obyčejný, ostatně tak jako ona sama. Tedy až do chvíle, než potká krásného, bohatého a tajemného podnikatele Christiana Greye. Anastasia, která je mužem takřka nepolíbená, procitá a oddává se sexuálním touhám, které v ní svérázný podnikatel vzbuzuje, čímž roztáčí kolotoč sexuálních her, které zachází za hranici její představivosti.

Ačkoli se nejedná o literárně nejobsáhlejší dílo, autorka E. L. Jamesová stvořila příběh, který si oblíbily miliony čtenářů po celém světě, a odstartovala fenomén erotických románů, které se velké vlně oblíbenosti těší dodnes. Dílo Jamesové inspirovalo celou řadu dalších děl, a to hlavně díky sexuální tématice, kterou čtenářům podala netradičním a explicitním způsobem.

Twilight sága

Jakkoli je Twilight sága od americké spisovatelky Stephenie Meyerové podceňovaná či přeceňovaná, jedno se jí musí nechat. Stala se jednou z prvních young adult fantasy romancí, kterou hltal takřka celý svět. A co víc, odstartovala boom fantastických příběhů, ve kterých hlavní roli nehraje magie, ale milostný vztah mezi člověkem a nadpřirozenou bytostí. Kniha vydaná v roce 2005 získala takovou popularitu, že se filmového zpracování dočkala jen o tři roky později.

Dílo vypráví příběh o středoškolačce Belle Swanové, která se stěhuje z Phoenixu za svým otcem do malého městečka jménem Forks. V tamní škole potkává tajemného spolužáka Edwarda, který ji i proti vlastní vůli velmi přitahuje. Bella následně zjišťuje, že Edward není jen tak obyčejný člověk, ale upír, který touží po její krvi. Ve vzduchu tak visí logická otázka. Co zvítězí? Edwardova láska k lidské dívce, nebo jeho predátorské pudy? 

Zaklínač

Kdo by neznal bělovlasého bojovníka Geralta z Rivie svádícího boj s mytickými nestvůrami. Přece jen se jedná o hlavního hrdinu jedné z nejslavnějších fantastických knižních sérií, jejímž autorem je polský spisovatel a zároveň jeden z nejuznávanějších tvůrců fantasy žánru Andrzej Sapkowski. Ten legendární příběh původně napsal jako sérii krátkých povídek, které publikoval ve sci-fi a fantasy časopise Fantastyka.

Příběhy u čtenářů sklidily takový úspěch, že se autor rozhodl ve psaní pokračovat a dát mu podobu knih, které na povídky volně navazují. Celkem jich Sapkowski napsal pět. První knihu, kterou čtenáři znají pod názvem Krev elfů, autor vydal v roce 1993, což bylo zhruba sedm let od uveřejnění první z povídek. Následovala díla Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera.

Jak už zaznělo výše, protagonistou příběhu je Geralt z Rivie, který má tak trochu netradiční „zaměstnání“. Je povoláním zaklínač, což znamená, že se živí lovem nestvůr. Sám je přitom jakýmsi mutantem, který byl stvořen velice bolestivým procesem, a to za pomoci magie, jedů a mutagenů. Musel navíc projít náročným výcvikem, díky kterému ovládá magické schopnosti i bojové techniky, které se mu hodí při boji s monstry. Za svou sílu však zaplatil ohromnou cenu. Lidé se ho totiž bojí více než samotných nestvůr.

Robert Langdon

Světoznámou knižní sérii Robert Langdon, kterou napsal americký spisovatel Dan Brown, zná mnoho lidí díky filmovým adaptacím Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda a Inferno. Ty vznikly na základě prvních tří stejnojmenných dílů zatím pětidílné série, která surovým způsobem pojímá téma církve a spirituality. Obsažené fiktivní konspirační teorie a způsob, jakým je detektivní příběh podán, vyvolal mezi některými činiteli a institucemi katolické církve takové rozhořčení, že román doporučili nekupovat.

Co se týče širokého publika, zaznamenaly knihy ohromný úspěch. Někteří sérii označují za největší bestseller 21. století. Ne všichni však dílo považují za originál. V souvislosti s druhou knihou musel autor čelit obvinění z plagiátorství, ze kterého ho obvinili spisovatelé Michael Baigent a Richard Leigh, dva ze tří autorů knihy Svatá krev a svatý grál, kterou napsali v roce 1982, tedy přibližně dvacet let před prvním dílem Brownovy série. Soud jejich žalobu nakonec zamítl.

Dosud vyšlo pět knih (Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený symbol, Inferno a Počátek). V každé z nich hraje hlavní roli profesor Robert Langdon, který vyučuje náboženskou ikonologii a symbologii na Harvardově univerzitě. Zabývá se konspiračními teoriemi a vyšetřuje případy týkající se církve. Je navíc odborníkem na ilumináty.

Narnie

Ačkoli se první díl sedmidílné fantastické série Letopisy Narnie na pultech knihkupectví objevil už v roce 1950, dílo ovlivnilo i generaci o poznání mladší. Za úspěchem knihy však částečně stojí její filmové zpracování, kterého se první tři díly dočkaly v letech 2005, 2008 a 2010. Hlavními postavami příběhu, který na papír přenesl britský spisovatel C. S. Lewis, jsou sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie Pevensiovi, kteří kvůli bombardování Londýna utíkají na venkov.

Poté, co se ubytují u profesora Digoryho, objeví tajuplnou skříň, skrze kterou projdou do Narnie, magického světa plného bájných tvorů, kde zvířata mluví a čas plyne rychleji než v reálném světě. Sourozenci pak společně zažívají nevídaná dobrodružství, všechno ale jednou končí a ani oni nemohou v Narnii zůstat napořád.

Přestože se na první pohled může zdát, že série, která je alegorií základních konceptů křesťanství, je určená pouze pro děti, není tomu tak. Fantastické dobrodružství si nejen díky podrobně propracovanému magickému světu oblíbily miliony čtenářů po celém světě.

Případy Harryho Holea

Severská detektivní literatura momentálně hýbe celým krimi žánrem a ve spoustě knihkupectví se dlouhodobě drží na prvních příčkách žebříčků prodeje. Je tedy logické, že nesmí chybět ani v našem seznamu. Jedním z nejvýraznějších autorů severské krimi je momentálně norský autor Jo Nesbø, který se proslavil sérií s názvem Případy Harryho Holea. Pod tímto souhrnným názvem se pak skrývají bestsellery jako Netopýr, Sněhulák či nejnovější Nůž.

Osloského policistu Harryho Holea, který řeší ty nejzapeklitější případy, si oblíbili čtenáři téměř po celém světě. Jen v pětimilionovém Norsku prodal autor na milion výtisků. Jeho knihy byly také přeloženy do více než 140 jazyků. Část z nich byla také zfilmována.


10 nejlepších knih, které formovaly naši generaci
3.7 (73.33%) 3 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno