Oddechová knížka, z které dýchá atmosféra filmového plátna…
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...Loading...

„Když mi bylo devět, vyhodila jsem svou mámu.“ Touto větou začíná román Láska jako z filmu spisovatelky Victorie van Tienové. Hlavní hrdinka, devětadvacetiletá Kensington Shawová, žije svůj život, jenž se na první pohled podobá filmovému scénáři. Pracuje v reklamní agentuře, na prstu se jí blýská zásnubní prsten, se svým vyvoleným Bradleym připravují nádhernou svatbu a plánují založit rodinu. Ke Kensington se ale rozhodl vrátit Shane, s nímž se rozešla před šesti lety. Shane si u zmíněné reklamní agentury objedná nový projekt, a jelikož má agentura údajně finanční potíže, přistoupí Kensington na jeho podmínku: prožije s ním okamžiky z deseti romantických komedií. Ze zdánlivě nevinné zábavy se ale pro hlavní hrdinku stane osudové rozhodnutí: Kdo je pro ni ten pravý? Dá přednost jistotě s Bradleym, nebo se rozhodne vše riskovat pro Shanea?

Název knihy Victorie van Tienové napovídá, že její protagonisté budou prožívat lásku podobnou zamilovaným příběhům, které známe z kin. Samotné prostředí, v němž se příběh odehrává, se ale skutečně více blíží filmu, než reálnému životu. Svět kolem Kensington je až na několik detailů dokonalý. Nemá potíže s hledáním partnera, naopak – dokonce po ní touží i Shane, který ji šest let nespatřil. Nevychází sice ideálně se všemi lidmi v okolí, ale vždy se najde kamarádka, jež dokáže povzbudit. Z těchto důvodů příběh Kensington nepřipomíná příliš filmovou lásku v obyčejném životě, ale spíše filmovou lásku ve filmovém životě.

Snad každý z nás by si přál prožít některé z filmových okamžiků, které se stávají skutečností pro tuto knižní hrdinku. Opakovat slova herců a předem znát odpověď. Koupit si nádherné šaty, přesně jako Vivian ve filmu Pretty woman. Na okamžik se ocitnout v roli herce, v jeho životní situaci a prožít s ním lásku a touhu toho kterého filmového okamžiku. Shane se tímto způsobem rozhodl Kensington znovu získat. Dal jí možnost zažít díky němu scény, jež ve svém životě již tolikrát zhlédla.

Kensington Shawová miluje romantické filmy a jejich útržky se pro ni díky Shanemu stávají skutečností. Staví svůj vztah na událostech, jež byly napsány ve scénáři. Ale ty jejich vlastní – nebyly by o mnoho krásnější? Vyznat lásku ne jako ve filmu Láska nebeská, ale svým vlastním originálním způsobem? Pronést svou myšlenku, vyjevit své city a ne pouze opakovat předem určené fráze? Každý vztah ve filmu bývá svým způsobem neopakovatelný. Nemělo by to platit i ve vztazích mimo filmové plátno? Jistě na světě neexistují dva páry, které by prožívaly totožné situace, úsměvy, hádky i smíření. Neexistuje pár, jehož životní příběh by nebyl nádherným a naprosto originálním filmovým představením. Zcela se ztotožňuji s autorčiným závěrem: Protože život není film. Život je lepší.

Autorkou recenze je Bohuslava Hofírková

9788020434524_1 Laska_jako_z_filmu1

1 315 zobrazení

Novinky e-mailem

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš e-mail.

Nabídka pro knihovny

Získejte výraznou SLEVU na všechny tituly Mladé fronty.

VÍCE INFORMACÍ

Knižní klub

Tradiční program pro zástupce škol,s nabídkou knih zlevněných o 20 - 50 %

výhody klubu