Jan Hnízdil – Mým marodům
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...Loading...

„Lékař je člověk, který podává léky, o nichž ví jen velmi málo, k léčbě nemocí, o nichž ví ještě méně, lidem, o nichž neví vůbec nic.“ (Voltaire)

Voltairův citát je více než výstižný. Zdravotnictví stojí na léčení nemocí, ne pacientů. Vzpomeňte si, jak často se vás lékař zeptá na něco jiného, než co vás trápí. Jan Hnízdil upozorňuje na důležitost komplexního celostního přístupu k člověku, na který se v našem zdravotnictví zapomíná (často).

Mým marodům je kniha pro všechny, kterým není lhostejný jejich život a zdraví. Jan Hnízdil odhaluje skrytá zákoutí našeho zdravotnictví, o nichž se nemluví a obstojně mlží. Tleskám jeho odvaze vystoupit proti těm, kteří vidí ve zdravotnictví pouhý byznys a pacienti a jejich zdraví jsou až na posledním místě.

Autor se dotýká témat jako jsou „nemoci“ na české politické scéně, doping ve světovém sportu, manipulace s pacienty (operace, které nejsou potřeba), chování lékařů k pacientům nebo spiknutí medicínských špiček, farmaceutických firem, zdravotnických institucí a dravých podnikatelských skupin. Pro takové, jak říká Jan Hnízdil, „představuje každý uzdravený pacient ekonomickou ztrátu.“ (Když operuje ruka trhu, s. 40)

Vtipně psané krátké články a úvahy jsou v knize Mým marodům rozděleny do 6 částí – Návštěvy v ordinaci, Prášky a prachy, Do vlastního hnízda, Na jedné lodi, Nemoci moci a Kabinet kuriozit. Knížka čtenáře přivádí k zamyšlení, zda lékaři skutečně léčí, nebo propagují určitý produkt, popřípadě jen potřebují vykázat určitý výkon.

Z autorových článků a úvah vyplývá, že dost lékařů neřeší příčinu pacientových problémů, pouze „nemoc“, smutné je, že se vždy nějaká najde. „Medicínsko-farmaceutický průmyslově-obchodní komplex to s námi myslí dobře: neustále stupňuje tlak na vytváření nových diagnóz, aby obratem nabídl jejich snadné léčení- léčivy, vytváří potřebu nových vyšetření (nové a dražší přístroje) a odhaluje nové poruchy, které pak nákladně léčí – léčivy. Analýzy prokazují, že čím více prostředků vynakládá společnost na zdravotní péči, tím nemocnější se její občané cítí.“ (Příčina choroby – lék, s. 79)

Čtenáři se dozvědí spoustu zajímavých faktů a informací k výsledkům různých studií a výzkumů, ke kterým by se „běžný smrtelník“ nedostal, pokud by se o tuto problematiku podrobněji nezajímal.

Autor upozorňuje i na vzrůstající vliv reklamy při propagaci některých léků a výrobků, „využívání“ známých osobností k jejich lepší prodejnosti. Jistě jste je zaznamenali na obrazovkách televizí i vy.

Kniha zaujme svou otevřeností a humorem. Články jsou krátké, vtipné a čtivé. Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit, zasmát a při tom dozvědět něco navíc, protože zdraví máme jen jedno.

http--d----l----l--img.pemic.cz--l--sortimg--l--011--l--2--l--5--l--0112509-23

1 040 zobrazení

Novinky e-mailem

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš e-mail.

Nabídka pro knihovny

Získejte výraznou SLEVU na všechny tituly Mladé fronty.

VÍCE INFORMACÍ

Knižní klub

Tradiční program pro zástupce škol,s nabídkou knih zlevněných o 20 - 50 %

výhody klubu